همكاری پژوهشگر ایرانی در یك مطالعه بین المللی؛

استفاده از روشی نوین برای شناسایی ویروس كرونا

استفاده از روشی نوین برای شناسایی ویروس كرونا

با همکاری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در یک پروژه بین المللی، شناسایی ویروس کرونا توسط فراماده های فتونیکی با دقت بالا، انجام شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در پروژه شناسایی ویروس کرونا توسط فراماده های فتونیکی با دقت بالا که با همکاری دانشمندانی از کشورهای مختلف همچون «سیدامیر قریشی»؛ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ورامین-پیشوا، صورت گرفته، ساختارهای فراماده برای اولین بار برای تشخیص پروتئین ویروس کرونا به کار گرفته شده است.
با عنایت به احتیاج به حسگرهایی با دقت بالا و پاسخ دهی در زمان کوتاه، وجود ادواتی با حساسیت بالا در تشخیص ویروس ها در زمان کم بسیار ضروریست و عرضه روش هایی بر اساس صدمه نرساندن به بدن بیمار دارای اهمیت بوده و دستیابی به این خصوصیت ها توسط علم فتونیک امکان پذیر است.
فراماده های فتونیکی امکان شناسایی انواع ویروس ها با دقت بسیار بالا را به آسانی فراهم می آورد، پارامترهای دخیل در مکانیزم شناسایی ویروس در فراماده های نوری عبارتند از ضریب کیفیت تشدید به وجود آمده در اثر برخورد نور با فراماده و حجم پایین این تشدیدهاست.
گروه تحقیقاتی مورد اشاره بدین منظور فراماده ایی را طراحی کردند که قابلیت تشدید در فرکانس های تراهرتز را دارا هستند، این طراحی بر اساس برانگیختگی تشدید با ضریب کیفیت بسیار بالا وحجم پایین است.
در این روش ابتدا پادتن ویروس کرونا بر روی فراماده قرار داده می شود، سپس پروتئین فعال کرونا بر روی فراماده تزریق می شود. به دنبال این فرایند پروتئین های کرونا توسط پادتن های موجود بر روی فراماده شکار می شوند و سپس پروتئین هایی که در این فرایند به صورت آزادانه رها شده اند از روی فراماده پاک می شوند و در نتیجه یک فراماده همراه با پروتئین کرونا آماده و تابش نور تراهرتز به این ساختار سبب تغییر رفتار فرکانسی فراماده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد، نتایج تحقیق اخیر در مجله Biosensors and Bioelectronics با ایمپکت فاکتور ۱۰/۲۵۷ و رتبه جهانی اول در زمینه سنسورهای نوری و الکترونیکی چاپ شده است.
منبع:

1399/10/23
23:18:19
0.0 / 5
819
تگهای خبر: الكترونیكی , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو