معاون وزیر علوم تأكید كرد

تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری از سیاست های مهم وزارت علوم

تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری از سیاست های مهم وزارت علوم

به گزارش جاوید شو معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در آیین آغاز برنامه گرنت فناوری و تقدیر از خیرین فناوری استان سمنان که امروز (یکشنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: در دو سه سال گذشته بحث خیرین در حوزه توسعه فناوری کشور مطرح گردیده است که نشان دهنده رشد و تکامل کشور از آموزش صرف به حوزه علم و پژوهش و فناوری و صنعت است. در واقع این امر، تکامل رویکرد را در بینش خیرین نشان داده است که همراه و هم جهت با توسعه فناوری کشور است.

وی ضمن اشاره به حضور خیرین روحانی در حوزه علم و فناوری و در جلسه برنامه گرنت فناوری، خاطرنشان کرد: در حدیثی که از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است با آگاه «فی الصناعات» که یک صفحه و نیم حضرت درباره صنعت سخن می گویند. فارابی هم در قرن چهارم و پنجم هجری مفهوم صنعت را از فناوری تفکیک کرده است. همینطور در کتابی با عنوان مفهوم صنعت و فناوری در منابع علمی تمدن اسلامی، تعریفی که میرفندرسکی، حکیم قرن یازدهم از صنعت عرضه می کند هم کامل است و هم جامع است و هم کماکان قابل اطلاق به صنعت فعلی است.

رحیمی درمورد تفاوت بین گرنت و حمایت مالی، اظهار داشت: گرنت، حمایت مالی و تأمین مالی جهت مند و هدفمند است؛ یعنی بعنوان مثال بگویم استاد فیزیک اگر شما در شاخه مکانیک کوانتوم دانشجو گرفتید، به شما گرنت تعلق می گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه این نوع گرنت تحقیق و فناوری در کل دنیا متداول می باشد، افزود: مقداری دیر در این عرصه وارد شده ایم؛ این گونه است که به علم و تحقیقات و همینطور حوزه های صنعت و فناوری خودشان جهت می دهند. به همین جهت یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، تعریف و گسترش گرنت ها در حوزه پژوهش و فناوری است.

رحیمی در ادامه اظهار داشت: وقتی گرنتی به پژوهشی می دهیم، دیگر پژوهش صرفا برای تولید مقاله نیست؛ البته امکان دارد در حوزه نظری خاص در ریاضی گرنت بدهیم که در دنیا سرآمد باشیم. گرنت این ماهیت را دارد که هدفمند و جهت مند است.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، او در آخر اضافه کرد: زمانی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بحث این بود که چگونه خیرین جذب شوند که در دانشگاهی مسجد بسازند. حالا حضور خیرین در دانشگاه های ما مشهود است.
منبع:

1399/10/22
17:38:39
0.0 / 5
859
تگهای خبر: برنامه , صنعت , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو