باستانی ترین پل اصفهان گرفتار سازه های ناهمگون

باستانی ترین پل اصفهان گرفتار سازه های ناهمگون

جاوید شو: ایرنا- سال هاست که پس زمینه قدیمی ترین پل اصفهان با سازه های ناهمگون نمایشگاه بین المللی مخدوش شده است با فراهم شدن امکان انتقال این نمایشگاه حالا زمزمه هایی برای تغییرکاربری آن به گوش می رسد که به تاکید کارشناسان امر باید این پل تاریخی را از بند این تاسیسات رهانید.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، گفته می شود تاسیساتی که سالها در پس زمینه پل شهرستان خودنمایی می کنند به سبب ایجاد نمایشگاهی برای ایتالیایی ها علم شد این تاسیسات در سال های بعد به مکانی برای برگزاری نمایشگاه های استان اصفهان تبدیل شد.
حالا با گذشت سالها نمایشگاه بین المللی اصفهان مقرر است به منطقه روشن دشت انتقال یابد و در این میان زمزمه هایی از تغییرکاربری این تاسیسات شنیده می شود همچون اینکه سازه های برجای مانده تبدیل به مکانی برای فعالیت شرکت های نوپا یا استارتاپ ها شود. اتفاقی در ادامه اتفاقاتی که روزی با ایجاد نمایشگاه ایتالیایی ها در اصفهان رخ داد و ادامه پیدا کرد و حالا گویا این داستان هیچ انتهایی ندارد و پل تاریخی شهرستان مقرر است برای همیشه مکانی باشد برای عرصه هایی که هیچ سنختی با هویت آن ندارند؛ چمبره ای از روی ناآگاهی در حریم قدیمی ترین پل اصفهان با پیشینه ساسانی که گویا حسابی جا خوش کرده و مسئولان هم نیم نگاهی از دریچه میراث فرهنگی به آن ندارند.
همچنین در پنجشنبه گذشته روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان مصاحبه ای از فریدون الهیاری، مدیرکل این اداره منتشر نمود که در آن با اشاره به جابه جایی نمایشگاه بین المللی اصفهان، تاسیسات برجای مانده را فرصت خوبی برای بخش گردشگری دانسته است.
به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اللهیاری گفته است که با راه اندازی نمایشگاه جدید، تاسیسات قدیمی این نمایشگاه در جنب زاینده رود و این پل تاریخی بدون استفاده مانده است و باتوجه به ابراز تمایل اعضا شورای اسلامی شهر اصفهان و شهرداری از آمادگی لازم در امتداد تبدیل این مجموعه بزرگ به یک محور گردشگری برخوردار می باشند.
همه اینها اما در حالی است که فعالان میراث فرهنگی اعتقاد دارند که باید باستانی ترین پل اصفهان را از تاسیسات ناهمگونی که روزی این پل را درچمبره خود گرفته اند رهانید، فرصتی که بگفته آنها باید متولیان میراث فرهنگی برای رفع آلودگی بصری در پس زمینه پل شهرستان مغتنم بدانند.

پل شهرستان قدیمی ترین پل روی زاینده رود است، جایی در جوار تنها تپه تاریخی شهر یعنی تپه اشرف که همین چند وقت پیش شاهد دستاوردهای درخور توجهی درباره پیشنه و تاریخ اصفهان و فلات مرکزی ایران بود.
این پل سالها در کمند سازه های ناهمگونی بوده که گرچه موقتی بوده اند اما به نام نمایشگاه بین المللی اصفهان جا خوش کرده اند و الان که این نمایشگاه عزم رفتن دارد، این سازه ها به تصمیم مسئولان، قصد بار بستن از این تاریخی ترین مکان شهر را ندارند.
اینکه چگونه در تمام این سال ها ساختارهایی ناهمگون با یک اثر با پیشینه و پایه های ساسانی توانسته بر گرده شهرستان و در حریم این پل جا خوش کند و حالا در این فرصت فراهم شده، قرار نیست بساطش جمع شود، جای تعجب است؛ اتفاقی که به تعبیر کارشناسان سزاوار پس زمینه قدیمی ترین پل اصفهان نیست که به چنین وضعیتی از نظر کالبدی و منظر گرفتار باشد.
ضرورت رفع آلودگی بصری پل شهرستان
کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی معتقدند حالا که مقرر است نمایشگاه بین المللی اصفهان جابه جا شود باید از تغییر عملکرد این سازه های زشت و بی ریخت جلوگیری و نسبت به جابه جایی آنها و بازکردن فضا و رفع آلودگی بصری پل شهرستان اقدام گردد. فرصتی که این دفعه باید از آن برای نمایش یکی از قدیمی ترین و زیباترین پل های اصفهان بهره گرفت؛ چه آنکه در تمام سالهای گذشته پل شهرستان در خدمت نمایشگاه بین المللی اصفهان و در حاشیه آن قرار داشته است. محمدرضا قانعی از کنشگران میراث فرهنگی اصفهان در گفت و گو با ایرنا از سابقه سازه هایی اظهار داشت که منظر و پس زمینه پل شهرستان را در کمند خود گرفتار کردند و افزود: این بدعت در کنار پل شهرستان متعاقب نمایشگاهی به وجود آمد که ایتالیایی ها می خواستند برگزار کنند و برگزار هم شد. آنها در انتهای پل شهرستان در سمت جنوب، سازه چادری سبک و در ابعاد متناسب برای آن نمایشگاه و به صورت موقت ساختند و اما این آغاز ماجرایی بود که بعدها این مکان تبدیل به نمایشگاه اصفهان شد.
بگفته قانعی این سازه پارچه ای، آغازی شد برای شروع ساخت سازه های ناجور و حجیم در حریم پل تاریخی شهرستان و به تعبیر وی اینطور شد که این مکان را در پس زمینه پل با سازه های ناهمگون اشغال کردند؛ اتفاقی در خدمت منافع اقتصادی و نامیمون برای یکی از قدیمی ترین شناسنامه های شهر.
از دیدگاه قانعی تامل برانگیز اینجاست که حرف از میراث و حریم بناهای باارزش می زنند اما در عمل به حریم باستانی ترین منطقه اصفهان یعنی جی و پل شهرستان توجهی نمی گردد.

چنین منظری سزاوار پل شهرستان نیست
قانعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پس از سالیان، نمایشگاه بین المللی اصفهان جای دائمی پیدا کرده است؛ حالا قصد دارند سازه های کنار پل شهرستان را تغییر کاربری بدهند، این پل ردپا و حلقه بزرگی از تاریخ ماست ولی اینطور در حقش بی لطفی می شود، من درخواستم از همه دغدغه مندان میراث فرهنگی این است که حالا که این فرصت به وجود آمده و نمایشگاه اصفهان از کنار این پل تاریخی رفته است این سازه ها جابه جا شوند.
قانعی از اینکه چرا انجمن ها و حتی افراد دغدغه مند میراث فرهنگی تا حالا در مقابل آنچه در حریم قدیمی ترین پل اصفهان رخ داده است واکنشی نداشته اند، متعجب است و اظهار داشت: شاید این بی واکنشی ناشی از دور بودن پل شهرستان از انظار است اما به هر حال اگر یکی از اندازه گیری ها قدمت اثر باشد این پل ارزشمندترین اثری است که در این منطقه داریم و نقش اساسی هم داشته است چونکه تنها راه دسترسی به اصفهان به جنوب کشور بوده است.
این معمار اضافه کرد: جابه جا کردن سازه هایی مثل سوله یا کره ای که در این مکان درست کردند و همه هم سازه های سبکی هستند خیلی راحت است و خسارتی به هیچ کس نمی زند ولی از آن سو یکی از بهترین و ارزشمندترین آثار تاریخی شهر اصفهان از بند چنین سازهایی رها می شود و تازه خودش را نشان میدهد.
پلی که به تعبیر قانعی لابه لای سازه های نمایشگاه و سازه های ناجور گم شده حالا باید آزادسازی و بیشتر زیبایی ها و معماری اش از وصله های ناجور عیان شود.
این کنشگر میراث فرهنگی معتقد می باشد که باید پل شهرستان را رفع آلودگی بصری کنند و آنرا در جایگاه اصلی ای که دارد نشان بدهند.
وی تصریح کرد: این منطقه قدیمی ترین هسته مسکونی اصفهان است و اخیرا هم با جستجوهای دیرینه شناسی آثاری همچون بانوی اشکانی کشف شد و این نشان میدهد که ما درباب کدام منطقه اصفهان صحبت می نماییم و چقدر باارزش است.
بی مهری در حق تاریخی ترین پل اصفهان
علیرضا جعفری زند، عتیقه شناس و کسی که در سالهای اخیر سرپرست هیات دیرینه شناسی تپه اشرف در جوار پل شهرستان بوده است به ایرنا اظهار داشت: پل شهرستان تنها پلی است که می توانیم برای آن تاریخچه هزارساله تعیین نماییم، این پل پایه های دوره ساسانی را دارد و مدت ها مورد استفاده قرار گرفته ولی طبیعی است که به دلیلهای قدمت و در طول تاریخ مرمت و بازسازی شده است.
وی اضافه کرد: برمبنای شواهد پل شهرستان در قرن چهارم یعنی دوران آل بویه تجدید عمارت شد و برای همین، سازه معماری روی این پل بطور کامل با نمونه موجود در صفه صاحب و شبستان های مجاور آن در مسجد جامع اصفهان که هیات ایتالیایی در اکتشافات دهه ۶۰ میلادی به نمونه های دوره آل بویه رسیدند، مشابهت دارد.
جعفری زند تصریح کرد: پل شهرستان را با این شکل و شمایل نگه داشته ایم اما متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته به خصوص وقتی ما فکر می نماییم تپه اشرف قسمتی از پیکره این مجموعه بوده است.
محل نمایشگاه تبدیل به موزه تپه تاریخی اشرف شود
این عتیقه شناس با وجود انتقال نمایشگاه اصفهان معتقد می باشد که می توان از این محل بعنوان موزه تپه اشرف بهره برد و در آن ساختاری متناسب با پل تاریخی شهرستان و تپه اشرف و در امتداد سایت موزه ای که مقرر است از پل شهرستان تا تپه اشرف قرار گیرد، بهره گرفت.
به گفته جعفری زند مجموعه آثار تپه اشرف علاوه بر یافته های کاوش فصل هفتم نشان داد که بخش اعظمی از این آثار زیر فضای سبز و خیابان مشتاق دوم قرار دارد و این پیوستگی بین پل شهرستان و تپه اشرف وجود دارد.
وی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در اصفهان میدان عتیق را با رویکرد سلجوقی، میدان نقش جهان را با رویکرد صفوی داریم و محل تپه اشرف و پل شهرستان نیز مجموعه ای خواهد بود از دوران قبل از اسلام تا قرن ۱۲ هجری و بدین سبب مکان سازه های نمایشگاه اصفهان باید قسمتی از این پیکره باشد.

د
همچنین شاهین سپنتا از کنشگران میراث فرهنگی اصفهان درباب زمزمه های تغییر کاربری تاسیسات قدیمی نمایشگاه بین المللی اصفهان در جوار پل تاریخی شهرستان به ایرنا اظهار داشت: تاریخچه ایجاد کارخانه های نوآوری که بحث شان در کشور عنوان شد به زمانی بر می گردد که در دنیا از محل های کارخانه های متروکه صنعتی برای فعالیت شرکت های نوپا یا استارتاپ ها استفاده می کردند در حقیقت یک مکان متروکه غیرقابل استفاده را که امکان تخریب نداشت در اختیار چنین شرکت های نوپایی قرار دادند تا برنامه های نوآورانه را در آن محل پیگیری کنند و به این کارخانه ها هم به اصطلاح کارخانه های نو آوری می گفتند.
وی با اشاره به ایجاد کارخانه های نوآوری در بعضی از شهرهای ایران اظهار داشت: آنچه که در این روزها عنوان شد و مقرر است از محل نمایشگاه بین المللی اصفهان در کنار پل شهرستان بعنوان یک کارخانه برای فعالیت شرکت های نوپا استفاده کنند به نظر ما اصولی نیست.
وی ادامه داد: سازه یاد شده موقتی بوده و از ابتدا هم جانمایی آن درست نبوده است چون در حریم یک اثر تاریخی ثبت شده قرار گرفته است، پل شهرستان بعنوان قدیمی ترین پل زاینده رود حائز اهمیت بسیار زیادی است و این سوله ها و سازه های نمایشگاه در حریم پل چشم انداز آنرا مخدوش کرده اند.
به گفته سپنتا از خیابان مشتاق دوم سازه های نمایشگاه در پس زمینه پل تاریخی شهرستان قرار گرفته و چشم انداز آنرا تحت شعاع قرار داده اند.
وی اضافه کرد: هرگونه تردد و رفت و آمد خارج از عرف می تواند موجب لطمه زدن به پل بشود طی سالیان گذشته هم به ناچار به سبب اینکه از این سازه ها بعنوان نمایشگاه استفاده می کردند، حجم رفت و آمد بیش از حد ای به پل تحمیل و گاه به مرمت های اورژانسی پل منجر گردیده است.
بنابراین از نگاه عضو انجمن دوستداران اصفهان برچیدن سوله های نمایشگاه یک ضرورت است و باید این فضا آزادسازی بشود.
وی تصریح کرد: توریستهای خارجی و داخلی باید برای بازدید از پل تاریخی اصفهان مراجعه کند نه برای نمایشگاه و شرکت های نوپا و برنامه های جانبی. متاسفانه طی سال های گذشته پل شهرستان در حاشیه نمایشگاه قرار داشته است.
این کنشگر میراث فرهنگی همین طور با تاکید بر لزوم پیگیری میراث فرهنگی اظهار داشت: در این منطقه تپه باستانی اشرف و جی و آرامگاه خلیفه الراشد بالله وجود دارد که همه در کنار هم می توانند مجموعه گردشگری خوبی باشند که باید برای تحقق این مهم برنامه ریزی شود.
وی همین طور تصریح کرد: بدین سبب بنظر می رسد که آزادسازی حریم درجه یک پل شهرستان باید در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد و هرگونه بهره برداری اقتصادی در مکان مناسب دیگری در نظر گرفته شود.
پیگیری خبرنگار ایرنا برای مصاحبه با معاونت میراث فرهنگی اصفهان درباب چند و چون تصمیمات و پیگیری آنها درباب آزادسازی حریم پل تاریخی شهرستان بی نتیجه ماند.
استان اصفهان بعنوان قطب گردشگری کشور دارای ۱۰۷ شهر و یکهزار و ۹۳۴ روستاست؛ بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به اسامی میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.منبع:

1399/10/18
14:33:33
0.0 / 5
767
تگهای خبر: برنامه , خسارت , زیبایی , سایت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو