ضرورت صیانت از فرهنگی كه میراث آیت الله طالقانی است

بی مهری پارلمان ملی به پارلمان شهری

بی مهری پارلمان ملی به پارلمان شهری

به گزارش جاوید شو آیت الله طالقانی اظهار داشته بود: صدها بار گفتم که مسئله شورا از اساسی‏ ترین مسائل اسلامی است. خداوند حتی به پیغمبرش با آن عظمت می ‏گوید با این مردم مشورت کن، به این ها شخصیت بده...خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه - مهدی آهنگری *: اصل شوراها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نام آیت الله سیدمحمود طالقانی گره خورده است. شورا از دیدگاه طالقانی نهادی برای تأمین خواست همه اقشار، اقوام، گروه ها و مشارکت آنها در اداره و تصمیم گیری های کشور است. به عقیده وی با حضور مردم در شوراها (از روستا تا استان) و اداره آنها به وسیله مردم اهداف حکومت تضمین می شود. آیت الله طالقانی بنیانگذار و پدر معنوی تفکر شورایی بعد از انقلاب اسلامی است، وی پس از تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی، بارها در سخنرانی های خود بر تشکیل شوراها در کشور تصریح کرد و برای تحقق آن کوشید.
در بخشی از یک نطق آن مرحوم در ارتباط با شوراها آمده است: «پیام من، پیام انقلاب است، پیام انقلاب اسلامی و پیام قرآن است یعنی نخستین مساله برای یک ملتی که در مقابل طغیان و ظلم قیام کرده همین است که مردم احساس کنند که در تعیین سرنوشت خودشان دخالت دارند. چرا طغیان می کنند؟ چون همه چیز از آنها سلب شده است. چرا در مقابل ظلم قیام می کنند؟ به جهت اینکه می بینند در امور اقتصادی، زندگی، اداری، کار و کسب و در همه چیز، مسلوب الاختیار هستند.
اولین درخواستشان این است که آن چیزی که از ایشان سلب شده به آنها برگردد یعنی مردمی که هیچ اختیاری در تعیین سرنوشت زندگی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اخلاقی خودشان نداشتند، زندگیشان را به دست بگیرند. این مساله باید به مردم عرضه بشود، مردم شروع کنند امور تعیین سرنوشتشان را به دست بگیرند. راهش چیست؟ راهش همین تشکیل شوراهاست. مردم بتوانند در یک دهی، در یک شهری، در یک کارخانه ای، در یک مؤسسه ای دور هم جمع بشوند و در تعیین مقدرات خودشان صاحب رأی باشند.»
آیت الله طالقانی اظهار داشته بود: «صدها بار گفتم که مسئله شورا از اساسی‏ ترین مسائل اسلامی است. خداوند حتی به پیغمبرش با آن عظمت می ‏گوید با این مردم مشورت کن، به این ها شخصیت بده، بدانند که مسؤولیت دارند. این اصل اسلامی است. یعنی همه مردم از خانه و زندگی و واحدها باید در کارشان با هم مشورت کنند. علی (علیه السلام) می ‏فرمود: «مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأیهِ هَلَک» «هر کس استبداد کند در کارهای خودش هلاک می ‏شود.»، «من شاور الرّجال شارکهم فی عقولهم»، وقتی من یک دید دارم، با یک نفر شما، با دو نفر، با ۱۰ نفر، وقتی مشورت می ‏کنم ۱۰ دید پیدا می ‏کنم، ۱۰ عقل به عقل خودم ضمیمه می ‏کنم. چرا نمی ‏شود؟ نمی ‏دانم. امام دستور می ‏دهد، ما هم فریاد می ‏کشیم، دولت هم تصویب می ‏کند ولی عملی نمی ‏شود. گروه هایی، افرادی دست‏اندرکار شاید این طور تشخیص بدهند اگر شورا باشد دیگر ما چکاره هستیم؟»
اکنون عده ای معتقدند که که وجود شورا یک هزینه است، در صورتیکه اگر به بعد نظارتی آن دقت کنیم، متوجه می شویم که هزینه نظارت آن بسیار کمتر است و اعضای شورا در سرتاسر کشور می توانند نظارت مردمی را تقویت نمایند و در نتیجه به جای اینکه هر چند وقت یکبار شاهد هزینه دادن برای پرونده های فساد سازمان یافته باشیم، با تقویت نظارت مردمی می توان با هزینه کمتر سبب کاهش فسادهای سازمان یافته در کشور شد.
پس از سال ها که اختیارات اساسی شوراها به آنها واگذار نشد، تحولات هفته های گذشته و ماه های اخیر در ارتباط با بروز چالش های جدی درخلال مجلس بعنوان پارلمان ملی و شوراهای شهر بعنوان پارلمان محلی، دل دلسوزان نظام و کشور را به درد آورده است. مجلس و دولت به صورت توأمان با کمرنگ کردن جایگاه و نقش شوراهای محلی در چارچوب ۲ لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و مالیات بر ارزش افزوده و واگذاری اختیارات این نهاد نوپا و مردمی به وزارت کشور، زمینه های چالش هویتی برای نهادهای انتخابی و نهادهای مردمی را به نمایش گذاشتند.
به واسطه اتخاذ تصمیم مجلس در لایحه مالیات بر ارزش افزوده بگونه ای که مسئولیت وضع عوارض در شهرها تقریباً به صورت کامل از شوراهای شهر سلب و به وزارت کشور سپرده شده است و به صورت کلی واژه شوراهای اسلامی شهر از متن مصوبه حذف گردیده است. این مصوبه عملاً مدیریت شهری را برای برنامه ریزی منسجم در حوزه درآمدهای پایدار متوقف خواهد نمود و رویکرد نگران کننده ای که برای چند دهه در مدیریت شهری حاکم بود، یعنی تراکم فروشی را رونق می بخشد. لایحه درآمدهای پایدار بعد از انتظار ۳۷ ساله مورد تصویب مجلس قرار گرفته و نمایندگان محترم مجلس می توانند در بررسی و تصویب اصلاحات این لایحه، سوی برداشت هایی را که در لایحه مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته، برطرف کنند حالا باید دید شورای نگهبان در مورد این قوانین چه تصمیمی می گیرد.
*کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک و نویسنده و پژوهشگر حوزه های تاریخ و شهر


منبع:

1399/10/08
13:18:27
5.0 / 5
877
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو