مروری بر نتایج یك پژوهش؛

سالمندان تنها وضعیت تغذیه مناسبی ندارند

سالمندان تنها وضعیت تغذیه مناسبی ندارند

یافته های یك پژوهش نشان داد كه نیمی از سالمندان بررسی شده احساس تنهایی می كنند. همینطور مشخص شد بین احساس تنهایی و وضعیت تغذیه سالمندان رابطه معكوس وجود دارد و افرادی كه احساس تنهایی بیشتری دارند، از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، روند روبه رشد جمعیت سالمندان در ایران و جهان سبب شده است که در سالهای اخیر، سالمندی سالم در کشورهای مختلف مورد توجه برنامه ریزان وسیاست گذاران قرار گیرد. بی توجهی به نیازهای روانی و اجتماعی سالمندان می تواند از راه بروز پیامدهایی مثل انزوای اجتماعی و احساس تنهایی، سالمندی سالم و فعال را مورد تهدید قرار دهد.
عوامل گوناگونی مانند تجربه فقدان و مبتلا شدن به بیماری های جسمی و روانی، سبب تجربه احساس تنهایی در سالمندان می شود. این مورد سبب تغییر در ابعاد مختلف سبک زندگی افراد بخصوص وضعیت تغذیه سالمندان می شود و از راه کاهش انگیزه سالمند برای انجام رفتارهای ارتقا دهنده سلامت، می تواند بر وضعیت تغذیه آنها اثرگذار باشد.
بررسی و تشخیص مشکلات احتمالی سالمندان می تواند کیفیت زندگی این گروه از افراد جامعه را افزایش دهد. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل به بررسی ارتباط بین احساس تنهایی و وضعیت تغذیه سالمندان پرداختند. در این مطالعه «مریم صادقی حصاری» و «عباس شمسعلی نیا» به همراه همکارانشان مشارکت داشتند.
این مطالعه در بازه زمانی اردیبهشت تا مردادماه ۱۳۹۷، در کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت شهرستان رامسر انجام شد و ۴۴۰ نفر از سالمندان این مراکز مورد بررسی قرار گرفتند.
در بررسی های جمعیت شناختی مشخص شد که میانگین سنی این افراد حدود ۶۵ سال است و از این تعداد ۲۸۸ نفر مرد و ۱۵۲ نفر زن بودند.
نتایج این مطالعه نشان داد که از ۶۸ نفر سالمند بدون احساس تنهایی، حدود ۸۵ درصد وضعیت تغذیه ای عادی، از ۳۱۷ نفر دارای احساس تنهایی کم، حدود ۸۰ درصد وضعیت تغذیه عادی و از ۵۲ نفر سالمند دارای احساس تنهایی متوسط، ۶۳.۵ درصد در معرض خطر مبتلا شدن به سو تغذیه بودند.
یافته های این مطالعه نشان داد که بین احساس تنهایی و وضعیت تغذیه سالمندان رابطه معکوس مفهوم دار وجود دارد و افرادی که احساس تنهایی بیشتری دارند، از وضعیت تغذیه مناسبی برخوردار نیستند.
به قول پژوهشگران این مطالعه؛ توجه به وضعیت روانشناختی سالمندان همچون احساس تنهایی ضروری می باشد. بر همین مبنا نیاز است که سیاست گذاران نظام سلامت، تسهیلاتی در زمینه برگزاری کلاس های مشاوره مجانی در جهت عرضه راهکارهای کاهش احساس تنهایی سالمندان، ارائه نمایند.
همینطور این پژوهشگران می گویند: «اجرای برنامه های آموزش ضمت خدمت برای پرستاران و هم طراحی و اجرای برنامه های آموزشی مناسب برای سالمندان در زمینه های مربوطه برای کاهش احساس تنهایی و بهبود وضعیت تغذیه سالمندان مفید و موثر خواهد بود».
نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارتباط بین احساس تنهایی و وضعیت تغذیه سالمندان شهرستان رامسر» در مجله بالینی پرستاری و مامایی، انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/01
14:06:45
5.0 / 5
1140
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو