در قالب یك پژوهش بررسی شد

احتیاج به تهویه مكانیكی در كودكان مبتلابه كووید-19

احتیاج به تهویه مكانیكی در كودكان مبتلابه كووید-19

به گزارش جاوید شو محققان كشور برای كمك به بررسی بهتر وضعیت كودكان مبتلا به كووید-19، میزان نیاز آنها به شیوه های مختلف تنفس مكانیكی یا تنفس با دستگاه را ارزیابی كرده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان می دهند که تعداد قابـل تـوجهی از مبتلایان به بیماری کرونا یا کووید-19، در روند بیماری خود گرفتار نارســایی تنفســی و وضعیت اصطلاحاً هیپوکسیک یا نرسیدن اکسیژن کافی به بدن می شوند. در این میان، بعضـی از بیمـاران حتی دچـار انـواع هیپوکسی مقاوم به درمان با روش های اکسیژن درمـانی معمول مانند اسـتفاده از کـانولای بینـی، ماسـک و هـود اکسیژن می شوند. بر این اساس این گروه از بیماران ممکن اسـت نیـاز به یکی از روش های تهویه مکانیکی پیـدا کننـد که می تواند تهاجمی و یا غیرتهاجمی باشد.
به قول متخصصان، تهویـه مکانیکی غیر تهاجمی به روش هایی اطلاق می شود کـه بیمار احتیاج به تعبیه راه هوایی ندارد و کمـک تهویه ای از راه راه های هوایی طبیعی بیمار با کمک دستگاهی که هوا را با فشار مثبـت تنظیم شده ارائـه می دهد، انجـام می شود. این روش تهویه غیر تهـاجمی نیـاز به شکلی از ماسک خواهد داشت که بینی، دهان و بینـی، صـورت و یـا تمام سر بیمار را در برمی گیرد. اما در بیمارانی که با وجود استفاده از درمان های دارویی مناسب و هم روش های تهویه و اکسیژن رسانی غیرتهــاجمی همچنــان دچــار کــاهش غیــر قابــل قبــول سطح اکسیژن خون باشند به ناچار از روش های تهویـه تهاجمی با استفاده از ورود لوله ها و وسایل خاص به بدن بیمار استفاده می شود.
در این میان کودکان مبتلابه بیماری فوق دارای وضعیت ویژه ای هستند و بایستی در مورد نوع تهویه مورد استفاده با دقت بسیار زیادی برای آنها عمل کرد. در این خصوص، یک تیم پژوهشی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطالعه ای را انجام داده اند که در آن مقوله تهویه مکانیکی تهاجمی و غیر تهاجمی در کودکان مبتلابه کووید 19 به تفصیل بررسی شده است.
در این مطالعه، محققان به مرور ساختارمند مقالات منتشرشده در مورد کودکان مبتلابه کووید-19 که نیازمند نوعی از تهویه مکانیکی تهاجمی یا غیر تهاجمی بودند، پرداخته و برای این کار از پایگاه های اینترنتی مختلفی نظیر SID، Iran Medex، Magiran، PubMed و Google Scholar بهره برده اند.
یافته های این مطالعه نشان داده است که کودکان بستری به دنبال مبتلا شدن به بیماری فوق، تا حدود 15 درصد از موارد نیاز به شکلی از تهویه مکانیکی پیدا کرده اند.
آن گونه که محمدصادق رضایی، استاد و محقق مرکز تحقیقات عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همکارانش می گویند، «طبق بررسی های ما، درمجموع 1709 کودک بستری وارد مطالعه شدند و 15 درصد از آنها به یکی از روش های تهویه مکانیکی نیاز پیدا کردند».
آنها افزوده اند: «همچنین در 302 کودک دچـار بیمـاری شدید و یا نیازمنـد مراقبت ویژه، تهویه مکانیکی غیرتهاجمی و تهاجمی به ترتیب در 72 مورد و 71 مورد انجام شده است. مرگ ومیر هم در 1.3 درصد از مجموع بیماران و 4.1 درصد از کودکان بدحال رخ داده بود».
بر طبق این یافته ها، باآنکه مقدارهای گزارش شده برای مرگ ومیر کودکان نسبت به میزان مرگ گزارش شده در بزرگ سالان کمتر است، اما با عنایت به حساسیت های دیگری که این کودکان با آن مواجهند، بایستی آنها را به شکلی خاص مورد توجه قرار داد.
این نتایج علمی پژوهشی در نشریه ای به نام «مجلـه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران» انتشار یافته اند.1399/08/11
14:18:11
5.0 / 5
1427
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو