توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری انجام شد؛

معرفی هفت برنامه فرهنگی جایگزین پیاده روی جاماندگان اربعین

معرفی هفت برنامه فرهنگی جایگزین پیاده روی جاماندگان اربعین

جاوید شو: معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از لغو پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و جایگزینی 7 برنامه دیگر آگاهی داد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، سید علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از لغو پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی آگاهی داد و اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری در این سال ها همیشه با برگزاری پیاده روی جاماندگان از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) میزبان شهروندان بود و امسال باتوجه به وضعیت کرونا و محدودیت های ایجادشده برای برگزاری تجمعات، برنامه های متنوعی با عنوان «جاماندگان حسینی» برای شیفتگان زیارت اربعین سیدالشهدا (ع) در فضاهای باز این سازمان با رعایت پروتکل های بهداشتی تدارک دیده است.
وی به تشریح این برنامه ها پرداخت و اظهار داشت: برنامه «تکیه» که از شروع ماه محرم شروع شد و در آن فضاهای باز مراکز سازمان فرهنگی هنری برای برگزاری مراسم عزاداری در اختیار هیئات مذهبی قرار می گیرد، به مناسبت اربعین حسینی نیز برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند با مراجعه به JELVEYESOOG.FARHANGSARA.IR یا تماس با سامانه ۱۸۳۷ فضاهای باز مراکز سازمان را برای برگزاری مراسم انتخاب کنند.
فاطمیان پور با اشاره به برگزاری برنامه های ویژه در هفت شب منتهی به اربعین حسینی در میدان آئینی امام حسین (ع) اضافه کرد: در شب اربعین حاج محمدرضا طاهری، بامداد اربعین مادحین هیئت رزمندگان اسلام، پس از نماز ظهر و عصر حاج علی قربانی و پس از نماز مغرب و عشا حاج حنیف طاهری برای عزاداران حسینی به مدیحه سرایی می پردازند. فرهنگ سرای خاوران نیز به مدت پنج شب با برگزاری برنامه های فرهنگی میزبان عزاداران حسینی خواهد بود و همین طور دو فرهنگ سرای رازی و بهمن با رعایت پروتکل های بهداشتی میزبان موکب های محرمی هستند.
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های سازمان فرهنگی هنری در اربعین حسینی راه اندازی موکب های اربعینی در ۱۰ نقطه شهر تهران است. البته به سبب مسائل بهداشتی در این موکب ها مواد غذایی توزیع نمی گردد و علاوه بر پخش صوت مربوط به اربعین، ماسک و مواد ضدعفونی کننده به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد. توزیع هدایایی برای کودکان، ایجاد امکان ضبط خاطرات اربعینی مردم و نوشتن شعارهای حسینی روی شیشه خودروی شهروندان علاقمند از دیگر برنامه های این ۱۰ موکب است. جشنواره تولید محصولات مجازی جاماندگان حسینی به شکل ویژه و با تولید بیش از ۱۰۰ محصول مجازی در چارچوب های مختلف برگزار می گردد که این محصولات در روزهای اربعین در رسانه ها، فضای مجازی و رسانه ملی پخش خواهد شد.
وی با اشاره به «عمود ۱۴۰۰» دیگر برنامه اربعینی سازمان فرهنگی هنری اظهار داشت: در این برنامه فضایی سه بعدی در یکی از میادین اصلی شهر ایجاد می شود و شهروندان با بهره گیری از عینک های واقعیت افزوده می توانند در راه راهپیمایی اربعین حرکت کنند و به صورت مجازی در فضای اربعینی قرار بگیرند. تلاش می نماییم از تصاویر امسال پیاده روی اربعین استفاده نمائیم.
فاطمیان پور در آخر اظهار داشت: پویش «به تو از دور سلام» نیز ظهر روز اربعین برگزار می گردد و در این پویش مردم در پشت بام ها رو به حرم امام حسین (ع) سلام می دهند و زیارت اربعین را به صورت خانوادگی قرائت می کنند. همین طور برنامه «بلندا» با هدف احیای آئین سنتی چهارپایه خوانی که اجرای آن در ماه محرم شروع شده بود، در ماه صفر و خصوصاً ایام اربعین در سطح شهر ادامه خواهد داشت.


منبع:

1399/07/13
13:53:18
5.0 / 5
1819
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو