مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده مجله Journal of Materials Sc شد

مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده مجله Journal of Materials Sc شد

به گزارش جاوید شو مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم بعنوان اثر برگزیده مجله معتبر Journal of Materials Science انتخاب گردید.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، نتایج کار مشترک دکترحمیدرضا قناعتیان، استاد گروه فیزیک دانشگاه جهرم، دکترمهدی شکوریان فرد جهرمی استادیار دانشگاه صنعتی بیرجند و Ganesh Kamath از دانشگاه میسوری کلورادو آمریکا در زمینه طراحی سنسورهای گرافنی در شناسایی یون های فلزی سنگین سمی بعنوان مقاله برگزیده و طرح روی جلد مجله معتبر Journal of Materials Science از مجلات انتشارات Springer، انتخاب گردید.
در بخشی از این مقاله آمده است که در بین تمام آلاینده ها، سمیت فلزات سنگین یک خطر جدی است و منجر به اختلال در سلامتی و ایجاد بیماری های خطرناک انسانی می شود. ازاین رو، در سال های اخیر تقاضای زیادی از سوی سازمان بهداشت جهانی برای حذف این آلاینده ها از آب های آشامیدنی و پساب های صنعتی صورت گرفته است.
امروزه تلاشهای زیادی بر روی توسعه مواد برپایه گرافن شامل اکسید گرافن، اکسید گرافن کاهش یافته، هیبرید اکسید گرافن با مواد آلی، معدنی، پلیمری و نانو ذرات مغناطیسی برای حذف یون های سمی صورت گرفته است. اخیراً، تکنولوژی نانوحفره بعنوان ابزاری قوی در تشخیص، شناسایی و حذف مولکول ها مورد استفاده قرار گرفته است.
حضور این نانوحفرات در صفحات گرافنی از راه میکروسکوپ الکترونی عبوری-روبشی (STEM) به اثبات رسیده است. به منظور ایجاد نانوحفراتی پایدار در صفحات گرافنی معمولاً لبه های این نانوحفرات را با اتمهایی مانند اکسیژن (O)، نیتروژن (N)، گوگرد (S) و غیره اشباع می کنند. بر همین مبنا در این مقاله با استفاده از روش های شیمی محاسباتی، توانایی صفحات گرافنی حاوی نانوحفرات اشباع شده با اتم های اکسیژن در به دام انداختن یون های فلزات سنگین سمی سرب (Pb2+)، جیوه (Hg2+) و کادمیوم (Cd2+) مورد بررسی قرار گرفته است.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج این تحقیق نشان داده است که تعداد اتم های اکسیژن موجود در نانوحفرات و همینطور سایز نانو حفرات بوجود آمده در صفحات گرافنی دارای اثر مهمی بر روی قدرت جذب یونهای فلزات سنگین سمی هستند. مجموع این عوامل سبب می شود که قدرت جذب یونهای Hg2+ بر روی نانو حفرات اشباع شده با اکسیژن به مراتب خیلی بیشتر از یون های Pb2+ و Cd2+ باشد. ازاین رو، این اختلاف در قدرت جذب توانایی و پتانسیل این صفحات را در طراحی حسگرهای تشخیص یون های فلزات سنگین سمی را فراهم می آورد.1399/07/06
18:30:30
5.0 / 5
2044
تگهای خبر: سلامت , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو