اصول و مبانی جشنواره های فجر ثبت گردد

اصول و مبانی جشنواره های فجر ثبت گردد

به گزارش جاوید شو جلسه كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با مبحث گزارش جشنواره های تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر در این كمیسیون برگزار گردید.


به گزارش جاوید شو به نقل از روابط عمومی معاونت هنری، در این نشست حمید قبادی؛ مشاور اجرایی معاونت امور هنری و دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس، علی ترابی؛ مدیركل دفتر موسیقی، شهرام كرمی؛ مدیركل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند؛ دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ابراهیم حقیقی؛ دبیر، امیر سقراطی؛ دبیر هنری و محسن سلیمانی؛ دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و صدیقه پاك بین؛ دبیر هشتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر و اعضای كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند.
ابراهیم حقیقی، دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با عرضه گزارشی از این جشنواره اظهار داشت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در رشته های نقاشی، خوشنویسی، تصویرسازی، عكاسی، گرافیك، سرامیك، كاریكاتور و كارتون، نگارگری و هنر جدید پنجم بهمن تا ۱۵ اسفند ماه برگزار می گردد و آثار در هر رشته با داوری مرتبط انتخاب و داوری می گردد. همینطور بخش گالری ها كه در آن گالری هایی از كشور آثار هنرمندان خویش را عرضه می كنند در باغ موزه قصر برگزار می گردد. نمایش فیلم های مستند هنرهای تجسمی و برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی و نشست های پژوهشی و بخش مقالات از برنامه های این دوره جشنواره است.
حقیقی اضافه كرد: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بخش بین المللی ندارد و در سطح ملی با مشاركت و همراهی هنرمندان برگزار می گردد.
امیر سقراطی، دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: در این دوره تلاش شد با تعامل با هنرمندان و گالری ها جشنواره برنامه ریزی شود و با عنایت به فرصتی كه از زمان اعلا فراخوان وجود داشت تعداد زیادی اثر به دبیرخانه جشنواره رسید كه انتخاب آثار در حال انجام می باشد.
علی ترابی؛، مدیركل دفتر موسیقی اظهار داشت: بودجه دفتر موسیقی كمتر از پنج درصد گردش مالی موسیقی است و با این بودجه امكان جریان سازی در موسیقی فراهم نیست. امسال تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی فجر یك گام به جلو بود و دبیر جشنواره با عنایت به آیین نامه با نظر متخصصان موسیقی تعیین شد و برای انتخاب گروههای موسیقی هم هیاتی انتخاب گردید. فراخوان جشنواره با تم اجرای آهنگسازان ایرانی شهریورماه اعلام گردید و ۲۷۰ گروه جهت شركت در جشنواره ثبت نام كردند و از بین آنها گروههای نهایی برای جشنواره انتخاب شدند.
ترابی در ادامه اظهار داشت: سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر عنوان بین المللی ندارد اما گروه های موسیقی از دیگر كشورها در جشنواره حضور و برنامه دارند. نمایش فیلم های مستند موسیقی و برنامه هایی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هم از برنامه های این دوره جشنواره است.
شهرام كرمی؛ مدیركل هنرهای نمایشی هم در این نشست اظهار داشت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر از جشنواره های معتبر آسیا و منطقه و جشنواره شناخته شده است و در حوزه بین الملل هم استقبال قابل توجهی شد. تئاتر ایران هیچ وقت از نظر مالی خیال آسوده ای نداشته است اما ما تلاش كردیم در جشنواره زمینه مناسبی را برای ارتباط هنرمندان تولید نماییم.
كرمی در ادامه اظهار داشت: یكی از مسایل جدی تئاتر آیین نامه ها و اسناد است، امروز شرایط تئاتر تغییر كرده و گونه های جدید بوجود آمده است كه برای خیلی از حوزه ها سند و آیین نامه وجود ندارد و لزوم دارد شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه و بازبینی اسناد و پشتیبانی از تئاتر همكاری كند.
نادر برهانی مرند؛ دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با عرضه گزارشی از جشنواره اظهار داشت: امسال آیین نامه جشنواره بین الملللی تئاتر فجر تدوین شد و قرار شد ما هم روی آیین نامه كار نماییم تا كامل تر شود. كار دبیرخانه جشنواره از خردادماه شروع شد و جلسات شورای سیاستگذاری برگزار گردید.
این دوره جشنواره مرور محور است و برآیند اجراهای عمومی سراسر كشور است. اختیار بخش های مختلف جشنواره به خود هنرمندان داده شد تا بر مبنای علاقه و توانمندی در بخش های جشنواره شركت نمایند. همینطور به شهرستان ها و جوانان و تئاتر دانشجویی در این دوره توجه ویژه ای شده است.
برهانی مرند در ادامه اظهار داشت: در بخش صحنه ای، بخش مسابقه ایران یك، مسابقه ایران دو، مسابقه بین الملل، میهمان و تئاتر ملل و در بخش غیر صحنه ای، تئاتر خیابانی و دیگرگونه های نمایشی را در جشنواره داریم. مسابقه نمایشنامه نویسی كه با استقبال قابل توجهی مواجه گردید از برنامه های دیگر جشنواره امسال است. سه نشست تخصصی نمایشنامه نویسی هم برگزار گردید كه بازتاب مناسبی داشت. بخش فجر استانی هم كه از ۱۵ دی شروع شده و تا آخر دی ماه ادامه دارد و هفت استان جشنواره تئاتر فجر استانی را برگزار می كنند. بخش به علاوه فجر كه حضور سالن ها و كمپانی های خصوصی تئاتر است از برنامه های دیگر جشنواره است. همینطور بخش پیشخوان برای معرفی تئاترهای كشور به دیگر كشورها و انتخاب آنها برای رویدادهای خارجی در این دوره جشنواره طراحی شده است. نمایشگاه عكس و نمایشگاه پوستر هم از بخش های دیگر جشنواره است. حضور آثاری از دیگر كشورها هم در جشنواره نهایی شده است.
به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی هم برنامه هایی همچون سمینار تئاتر پس از انقلاب، نمایشگاه اسناد تئاتر پس از انقلاب و آثاری به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا می گردد.
برهانی مرند در ادامه اظهار داشت: از نظر مالی برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر محدودیت هایی داریم اما تلاش شده است جشنواره با انسجام و برنامه ریزی مناسب برگزار گردد.
حمید قبادی؛ مشاور اجرایی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر نقش مكران با عنایت به خصوصیت های فرهنگی مهمی كه دارد بعنوان تم انتخاب شده است تا این عنوان در طراحی لباس بازشناسی و نقش مكران در حوزه ملی و بین المللی معرفی شود. در این دوره جشنواره منطقه آزاد چابهار از جشنواره حمایت می كند و با عنایت به تم سوزن دوزی كه ظرفیت گسترده ای در منطقه مكران دارد مورد توجه قرار گرفته است. حوزه مد و لباس تابحال بیشتر بعنوان صنعت مورد توجه بوده و از نظر ایده پردازی و طراحی و جنبه های فرهنگی و هنری كمتر به آن توجه شده است.
صدیقه پاك بین هم در این نشست اظهار داشت: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ۲۶ بهمن تا دوم اسفند ما در بوستان گفتگو برگزار می گردد و مسابقه زنده، بخش نمایشگاهی، برگزاری نشست های تخصصی از برنامه های این دوره جشنواره است. همكاری مناسبی هم با انجمن های طراحی و لباس در جشنواره وجود دارد و آثاری هم در بخش بین الملل جشنواره عرضه می گردد. جشنواره بین المللی مد و لباس فجر فرصتی را برای توجه به زمینه های فرهنگی اسلامی و ایرانی در طراحی لباس فراهم می آورد.
محمد اله یاری فومنی؛ مدیركل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری هم در این نشست اظهار داشت: مبحث آموزش هنر تابحال كمتر مورد توجه قرار گرفته است و لزوم دارد كه در اسناد هنری مسایل و چشم انداز آموزش هنر در نظر گرفته شود.
اله یاری همینطور با اشاره به صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی اظهار داشت: به مناسبت یكصدمین سال هنرستان موسیقی تهران، مراسم گرامیداشتی برای آموزش هنر ۲۷ دی ماه برگزار می شود.
محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با قدردانی از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش دبیران و همكاران جشنواره های هنری فجر اظهار داشت: با عنایت به سلایق مختلف و مسایل و مشكلات عرصه هنر برنامه ریزی و برگزاری جشنواره های فجر كار دشواری است. جشنواره های فجر زاییده انقلاب اسلامی است و به نقطه عطفی در هنر تبدیل گشته اند و بخش مهمی از شور و نشاط دهه فجر با جشنواره ها تحقق می یابد. هنر و جشنواره های هنری ارزش های مادی و مفهوم برای كشور دارد اما چنانكه باید و شاید به هنر و جشنواره ها توجه نشده است و كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش می كند با بررسی مسایل و پشتیبانی از هنر زمینه های مناسبی برای فعالیت های هنری فراهم گردد.
ایمانی خوشخو افزود: لزوم دارد كه اصول و مبانی جشنواره های هنری فجر در شورای عالی انقلاب فرهنگی ثبت گردد و ره های فجر بعنوان رویدادهای مهم و باسابقه ثبت ملی و بین المللی شوند. در چهلمین سال انقلاب اسلامی فرصتی است كه رویدادهای هنری هم به این مناسبت برنامه هایی را ارائه نمایند كه در گزارش های عرضه شده فجر مبحث چهل سالگی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفته و برنامه هایی اجرا خواهد شد. كمیسیون هنر و معماری با عنایت به گزارش ها و مسایل مدیران و دبیران، گزارشی از فعالیت ها، لزوم ها و نیازها و دستاوردهای هنری و جشنواره ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی عرضه می كند.
در ادامه جلسه اعضای كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرات خویش را درباره جشنواره های فجر بیان نمودند.1397/10/19
15:09:37
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: برنامه , جشنواره , فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو