بنیانیان مطرح كرد؛

۵۰ درصد بی حجابی جامعه متوجه مردان است، نهادخانواده را جدی بگیریم

۵۰ درصد بی حجابی جامعه متوجه مردان است، نهادخانواده را جدی بگیریم

به گزارش جاوید شو رئیس كمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه ۵۰ درصد مشكل بدحجابی در ایران متوجه مردان است اظهار داشت: اصل درمان مساله بی حجابی باید در خانواده ها صورت گیرد نه با اجبار صرف در جامعه.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، حسن بنیانیان رئیس كمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی قبل از ظهر روز جمعه ۱۴ دی ماه بعنوان سخنران قبل از خطبه های نمازجمعه تهران و با عنوان سیاست فرهنگی و فرهنگ سیاست زده به سخنرانی پرداخت.
وی با اشاره به اینكه مجموعه تحولات عرصه فرهنگ برآیند كار همه سازمان ها و نهادهای حكومتی و فردی است، بیان داشت: سیاستگذاری وظیفه حكومت و دولت و دستگاه های اجرایی و نظارتی است. مقام معظم رهبری هم در سخنان خود همواره این مساله را مطرح كرده اند كه دستگاه های مختلف باید طوری فعالیت خویش را اجرایی كنند كه مقاوم و سازنده جریان فرهنگی انقلاب اسلامی در كشور باشد.
وی با طرح این سوال كه آیا دولت نقشی در ساخت فرهنگی جامعه دارد یا خیر، بیان كرد: اگر بپذیریم كه دولت این نقش را داراست این سوال مطرح می گردد كه عوامل شكل دهنده به این ساخت فرهنگی كدام است. پس از شناخت عوامل باید به دنبال چاره ای برای تولید جریان فرهنگی بود و بعد از آن به دنبال گزینش یك چاره. سپس نوبت به برنامه ریزی برای عملیات و اجرا می رسد و تخصیص منابع. پس از اجرا هم مساله نظارت مطرح می گردد و توجه به اینكه چقدر مساله به اجرا درآمده توانسته كارآمد باشد. با این همه این مساله مطرح است كه برای اجرای سیاستگذاری های فرهنگی در این مسیر آیا به بستر اجرا هم توجه می شود؟ اگر كاركنان یك نهاد دولتی به این نتیجه برسند كه نباید در سیاست گذاری فرهنگی دخالت كنند و كارشان را انجام ندهند، تصویب قانون و سیاست كلان فرهنگی چه فایده ای خواهد داشت؟ اگر كارگری اعتقادی به خودرویی كه در كارخانه تولید می كند نداشته باشد در نهایت می گردد او را به انجام صحیح كارش مجبور كرد اما اگر نیروهای بدنه كشور به سیاستگذاری های فرهنگی اعتقادی نداشته باشند، آن سیاستگذاری به جای سازنده بودن مخرب می گردد.
بنیانیان در ادامه به منشا درونی و بیرونی تغییر رفتارهای جامعه اشاره كرده و اضافه كرد: برای اصلاح فرهنگی جامعه باید به تغییر رفتار درونی و بیرونی به صورت همزمان توجه نشان داد. من در این زمینه به بحث حجاب اشاره می كنم. اگر فلسفه حجاب در جامعه تبیین شود و افراد را از درون به حجاب تشویق نماییم اما همان افراد در جامعه شاهد باشند كه فرد بی حجاب مورد توجه و حمایت بیشتری قرار می گیرد، تشویق می شود، در استخدام اولویت دارد و...اینها یعنی اینكه كار تغییر رفتاری ما نتیجه نداده است.
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین زمینه اضافه كرد: ۵۰ درصد مبحث بی حجابی در جامعه ما متوجه مردان است در حالیكه همه خطاب هایمان به بانوانمان است. وقتی ما به زنانمان از فلسفه حجاب می گوییم اما در جامعه ما بخصوص از جانب مردان، زنان كم حجاب و بی حجاب مورد توجه و حمایت قرار می گیرند یعنی اینكه در بخشی از طریق ما اشتباه عمل كرده ایم.
بنیانیان با تاكید بر نقش فرهنگ ساز دولت در این زمینه اظهار داشت: دولت ها؛ وزارتخانه ها و ساختارهای حاكم بر آنها در تغییر ساختارهای فرهنگی جامعه ما دخیل هستند و باید برای این كار منابعی را اختصاص دهند. جامعه هم باید در این زمینه مطالبه گری كند.
وی با اشاره به مطالبه افراطی در جامعه برای خلق قانون به منظور مقابله با مساله بدحجابی اظهار داشت: مساله بی حجاب درمانش از درون خانواده ها شكل می گیرد. نیاز به كار عمیق برای تولید باور در این زمینه دارد. اگر ما به اجبار بر سر دخترمان در دبیرستان چادر بكنیم؛ نه تنها گرایشی در او تقویت نمی گردد كه بالعكس او را از حجاب زده كرده ایم. مدارس درمانگاه فرزندان ماست و تعلیم رفتارهای دینی آنها در این درمانگاه ها نیاز به راه درست دارد. نباید دلمان خوش باشد كه فرزندمان در مدرسه دینی است و توجه نكنیم كه آن مدرسه او را مثلا با حفظ قرآن كلافه می كند. این نوع اتفاقات خلاف شرع است و فرزند ما را از قرآن زده می كند. نباید اجازه داد این رفتارهای سیاست زده كه عموما برای كسب درآمد است فرزندان ما را تحت فشار و تاثیر قرار دهند. فرزندان ما باید در مدارسی تحصیل كنند كه ذوق و گرایش به قرآن و دین و فرهنگ و هنر در درونشان بجوشد. اینكه در بعضی دانشگاه ها به جای كار فرهنگی عمیق و اصیل دارند با اجبار درباره مساله حجاب برخورد می كنند نتیجه ای جز ابراز انزجار عمومی دانشجویان نسبت به اصل دین به همراه نخواهد داشت.
بنیانیان اضافه كرد: وقتی این حرف ها را می زنیم می گویند شما با الزامی شدن امور دینی مخالفید و نمی گذارید وظایف فرهنگی مان را انجام دهیم در حالیكه اعتقاد ما این است كه نیاز به قانونی محكم برای مبارزه با بدحجابی هستیم و توقع داریم نیروی انتظامی با قدرت پای اجرای آن بایستد اما بر این باور هم هستیم كه تنها این نیرو در این زمینه وظیفه ندارد. نمیشود به قانون و برخورد انتظامی دلخوش كرد و به فكر كار فرهنگی عمیق و اصیل نبود كه در دستگاه های ما جایش خالی است.
وی همینطور در بخشی دیگر از سخنان خود به مبحث فرهنگ سیاست زده اشاره نمود و اظهار داشت: فرهنگ سیاست زده یعنی اینكه مدیری برای آنكه ترفیع بگیرد بدون اینكه به باورهای دانش آموزانش دقت كند همه را به اجبار به نمازخانه بیاورد برای نماز و از آن عكس بگیرد و بفرستد به اداره آموزش و پرورش. رسالت او اما نه اجبار در اقامه نماز كه استفاده از امكانات برای حركت آرام آرام نوجوان به سمت تقویت گرایش های دینی خودش است.
رئیس سابق حوزه هنری تصریح كرد: برخورد قانونی با موضوعاتی مانند حجاب مانند مسكنی است كه پزشك به بیمارش می دهد تا مرهم دردش شود اما درمان نیست. اصل درمان در درون خانواده باید صورت گیرد. خانواده باید حجاب را به شكلی در درون خود تبیین كند كه فرزند دخترش از پنج سالگی با آن خو بگیرد و در دوران مدرسه آرام آرام به آن بیشتر علاقه مند شود و در دوران بلوغ و بزرگسالی با تاكید بر آن با نفس خودش كه خواهان خودنمایی اوست روبرو شود. در چنین وضعیتی است كه می توان انتظار داشت از دل دانشگاه های ما مبلغان دینی خارج خواهد شد.
بنیانیان همینطور خواهان توجه بیشتر حوزه علمیه به مبحث سیاستگذاری فرهنگی شد و اظهار داشت: طلاب ما باید درباره این مساله شناخت عمیق تری به دست بیاورند و دروس در رابطه با این مورد هم در حوزه ها فراگیر شود. مساله ما این است كه نخستین لایه از اساتیدی كه در دانشگاه ها به فرزندان ما تدریس می كنند دارای مطالعات غربی هستند و معتقدند دولت در كار فرهنگ مسئولیتی ندارد. نباید انتظار داشت كه مدرسانی كه در آمریكا و انگلستان درس خوانده اند بتوانند درباره ساختار فرهنگی جمهوری اسلامی به فرزندان ما چیزی بیاموزند چون تحلیل عمیقی از نیازهای فرهنگی و انقلابی ما ندارند. ما به همین اساس در حوزه فرهنگ نیاز به یك مطالبه نخبگانی هم داریم كه به موازات حل مساله اقتصادی مطالبه فرهنگی هم داشته باشد.

1397/10/16
14:17:43
5.0 / 5
4787
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو