وزیر ارشاد در گفتگوی زنده تلویزیونی:

سرانه كتابخوانی ۱۳ دقیقه، امنیت حاكمیت در اتاق شیشه ای بیشتر است

سرانه كتابخوانی ۱۳ دقیقه، امنیت حاكمیت در اتاق شیشه ای بیشتر است

جاوید شو: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شفافیت را سرلوحه اقدامات انجام شده در این مجموعه طی سال قبل اعلام و خاطرنشان كرد: هر مقدار حاكمیت در اتاق شیشه ای زندگی كند، در امنیت بیشتری قرار دارد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه شنبه (۳ شهریور ماه) به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یك» به تشریح اقدامات و فعالیت های این وزارتخانه در یك سال قبل پرداخت.
وی ابتدا درباره رمز ماندگاری شهیدان رجایی و باهنر كه هفته دولت برای گرامیداشت یاد آنها در تقویم گنجانده شد، خصوصیت نخست این دو شخصیت را صداقت با مردم و ارتباط روان و راحت با آنها ذكر كرد و اظهار داشت: خصوصیت دیگر آنها، غلبه ی وجه فرهنگی شان بر وجه سیاسی بود؛ درواقع این دو چهره هم به معنای مصطلح، فرهنگی و آموزش و پرورشی بودند و هم نگاهشان فرهنگی بود.
اذعان عضو كابینه دوازدهم به فاصله گرفتن دولتمردان از مردم
صالحی ساده زیستی را دیگر خصیصه شهیدان رجایی و باهنر ذكر كرد و اضافه كرد: درواقع مردم در ارتباط با این دولتمردان، احساس می كردند كه از جنس خودشان هستند؛ مسئله ای كه به نظر می آِید ما در این روزگار از آن فاصله گرفته ایم و مردم احساس می كنند مسئولان دهه سوم و چهارم انقلاب با مسئولان دهه اول، در این خصوصیت ها فاصله دارند.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینكه نمی خواهم بگویم مسئولان پاكدست كم هستند، اضافه كرد: این مدل گیری جامعه در مورد فاصله گرفتن مسئولان از مردم تا حدودی درست است اما اینكه این تصور هم تولید شود كه فاصله دولتمردان فعلی با مردم نسبت به شهیدانی مانند رجایی و باهنر خیلی زیاد است، امكان دارد ما را به افراط بكشاند.
وی در ادامه درباره اقدامات و برنامه های وزارت ارشاد در یك سال گذشته، با تاكید بر محوریت اصل شفافیت در اجرای این برنامه ها اظهار داشت: ما هم در حوزه دبیرخانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و هم در خود وزارت ارشاد و در حیطه هایی مانند جشنواره ها، نمایشگاه ها و مجوزها، به صورت جدی وارد فضای شفاف سازی شده ایم.
حاكمیت هر مقدار در اتاق شیشه ای زندگی كند، در امنیت بیشتری قرار دارد
صالحی خاطرنشان كرد: هر مقدار حاكمیت در اتاق شیشه ای زندگی كند، در امنیت بیشتری قرار دارد. ایمنی اتاق های شیشه ای برای یك حكومت بسیار بهتر از دیوارهای بتونی است چون معلوم نیست كه آن طرف دیوارهای بتونی كه دور از چشم مردم است، آیا مردم حاكمیت را از جنس خودشان می دانند؟
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه در حوزه توزیع جغرافیایی امكانات فرهنگی در كشور گرفتار نوعی بی عدالتی هستیم، به اقداماتی كه در این زمینه انجام گرفته است، اشاره نمود و اظهار داشت: ما رویكرد بهبود محیط كسب و كار فرهنگی را در این یك سال مد نظر قرار داده ایم؛ بخش قابل توجهی از استعداد تاریخی و همینطور بالفعل ما در كشور، در حوزه فرهنگ و هنر است و ما می توانیم بعنوان یكی از حوزه های جدی كسب و كار در كشور، به آن فكر نماییم.
وی افزود: مسئله دیپلماسی فرهنگی و هنری از دیگر حوزه هایی است كه ما به آن امید بسته ایم و می توانیم با فرهنگ و هنر از بعضی از بن بست هایی كه در آن گرفتار شده ایم، خارج شویم. در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و كماكان در حال انجام می باشد.
صالحی در ارتباط با علت گرانی كاغذ و تأثیرات آن در حوزه نشر كتاب و مطبوعات اظهار داشت: تا دهه ۷۰ وزارت ارشاد متولی بحث كاغذ بود و به مصرف كنندگان حواله ی كاغذ می داد اما از دهه ۸۰ كه مبحث هدفمندی یارانه ها عنوان شد، وزارت ارشاد دیگر نقشی در حوزه سیاستگذاری در مبحث كاغذ نداشت.
همه چالش های حوزه نشر و مطبوعات به مسئله كاغذ برنمی گردد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نیاز سالیانه كشور به ۴۰۰ هزار تن كاغذ، به اتفاقات ماه های آخر سال ۹۶ و نوسانات ارزی پرداخت و اظهار داشت: كاری كه ما در حوزه كاغذ انجام دادیم درواقع در حدی بود كه ذی نفعان ما از آن بهره مند شوند. در نخستین اقدام كاغذ در فهرست كالاهای اساسی كه ارز مبادله ای (ابتدا ۳۸۰۰ تومان و بعداً ۴۲۰۰ تومان) به آن تعلق می گیرد.
وی افزود: اما مسیری كه در حوزه تأمین كاغذ دنبال می گردد با استفاده از ثبت سفارشی است كه در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می گیرد و مبحث تخصیص ارز كه توسط بانك مركزی دنبال می گردد. با این وجود ستاد و كارگروه كاغذ برای تعیین و نظارت بر قیمت كاغذ تشكیل شد و وزارت ارشاد در آن نمایندگی دارد.
صالحی گرانی كاغذ را در افزایش مستقیم قیمت كتاب و روزنامه ها دخیل دانست و با اشاره به اینكه باید به ناشران و اهالی مطبوعات كه گرفتار نوعی التهاب از این جهت شده اند، حق داد، اظهار داشت: اما همه بحث های حوزه نشر و مطبوعات، به مسئله كاغذ برنمی گردد؛ ما در این حوزه ها با اختلالات جدی روبرو می باشیم كه می بایست به تدریج درمان گردد.
سرانه كتابخوانی ۱۳ دقیقه و سرانه مطالعه رسانه ها ۲۰ دقیقه است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت سرانه مطالعه در كشور، ضمن تاكید بر اینكه برخی آمارها گاه اغراق آمیز است، اظهار نمود: آماری كه می گردد به آن اتكای بیشتری كرد، حدود ۱۳ دقیقه سرانه كتابخوانی هر ایرانی است كه البته این رقم به جز روزنامه ها و مجلات و همینطور مطالعه در فضای مجازی است. سرانه مطالعه مجلات، روزنامه ها و فضای مجازی هم برای هر ایرانی حدود ۲۰ دقیقه است.
صالحی این آمار را در عین حال زیبنده ی كشوری مثل ایران با فرهنگ و تمدنی كهن ندانست و اظهار داشت: یكی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه این است كه ما خیلی سریع از فرهنگ شفاهی وارد فرهنگ تصویری شدیم درحالی كه در كشورهای دیگر، زمان مناسبی برای تجربه كردن فرهنگ شفاهی سپری شد. برای ما دوره فرهنگ مكتوب، دوره ای طولانی نبود و بنابراین مطالعه به معنای مصطلح آن، كمتر نهادینه شد.
۷۶ درصد كتابخانه های عمومی كشور بخش كودك و نوجوان دارند
وی با اشاره به اینكه در سال ۹۶ حدود ۹۹ هزار عنوان كتاب چاپ اول و چاپ دوم در كشور انتشار یافته است، این آمار را با وضعیت مطالعه ایرانیان متناسب ندانست و در ادامه به بعضی از اقداماتی كه برای حل این معضل انجام شده است، پرداخت و خاطرنشان كرد: ما مبحث جام باشگاه های كتابخوانی را در كشور دنبال كردیم و الان حدود ۸۰۰۰ باشگاه با ۵۰۰ هزار عضو در كشور فعال می باشند. همینطور از آنجائیكه پایه ی كتابخوانی، دوران كودكی است، هم اكنون حدود ۷۶ درصد كتابخانه های عمومی ما دارای بخش كودك و نوجوان هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور از فعالیت ۹۵۰ گروه مروج كتابخوانی و مشاركت ۱۵۰ شهر در طرح «انتخاب پایتخت كتاب ایران»، بعنوان دیگر برنامه های صورت گرفته در این راستا نام برد و در عین حال اظهار داشت: نكته ای كه مهم می باشد، این است كه ما باید بدانیم حوزه فرهنگ، حوزه درخت گردو است كه میوه آن در بلندمدت به ثمر می نشیند.
۱۰ میلیارد تومان یارانه در آستانه پرداخت به رسانه ها
صالحی با اشاره به اینكه یكی از حوزه های شفافیت كه در این دوره از فعالیت وزارت ارشاد دنبال شده، حوزه مطبوعات است، اعلام شفاف یارانه ها را كه در دوره دولت قبل آغاز شد، اقدامی بسیار مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: هم اكنون در سامانه مربوط به یارانه ها، همه یارانه های داده شده به صورت تفكیكی مشخص است؛ سال قبل ۵۰ میلیارد تومان یارانه به رسانه ها داده ایم و امسال هم تا این لحظه حدود ۱۰ میلیارد تومان پرداخت كرده ایم و ۱۰ میلیارد تومان دیگر هم در آستانه پرداخت است.
وی با اشاره به اعلام بسته حمایتی از رسانه ها در سال ۹۷ توسط معاونت مطبوعاتی وزارتخانه متبوعش، به انتشار شفاف تمامی حمایت های مالی انجام شده از ناحیه معاونت توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ارشاد به افراد و مؤسسات در سال ۹۷ و طی دستورالعملی كه وی صادر كرده است، پرداخت و اضافه كرد: همه معاونت های وزارت ارشاد موظف شده اند كه هزینه مربوط به جشنواره ها و نمایشگاه های حوزه خویش را حداكثر تا ۴۵ روز پس از اتمام، اعلام كنند.
دلیل صدور مجوز و عدم صدور مجوز به همه محصولات فرهنگی، هنری و رسانه ای شفاف اعلام می شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: در مورد مجوزها هم تصمیم بر این شده است كه دلیل عرضه مجوز و همینطور دلیل عدم عرضه مجوز به یك محصول فرهنگی، هنری و رسانه ای به صورت شفاف به متقاضی این آثار اعلام گردد. علاوه بر این ما همه قراردادهای مالی در حد متوسط به بالا را روی سایت وزارت ارشاد منتشر خواهیم كرد؛ ضمن اینكه چندی قبل سوابق تحصیلی و اجرایی تمامی مدیران و معاونین وزارت ارشاد روی سایت مربوطه منتشر گردید.
صالحی در مورد ورود پول های آلوده به حوزه هایی مانند سینما، تئاتر و شبكه نمایش خانگی پرداخت و اظهار داشت: حوزه فرهنگ و هنر اساساً حوزه ای است كه حتماً باید بخش خصوصی در آن ورود پیدا كند؛ این نگاهی بود كه بزرگان نظام و شخص رهبر انقلاب هم در زمینه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بر آن تاكید داشتند.
وی با اشاره به اینكه در یك سال قبل یكصد سالن سینما در كشور تولید شده است، دسترسی مردم به سینماها را هم اكنون بهتر از سال های قبل ارزیابی كرد و با اشاره به ۱۰ سینمایی كه در همین مدت بازسازی شده است، به فعالیت ها در حوزه هنرهای نمایشی پرداخت و اظهار داشت: در سال ۹۶ حدود ۱۰۰ هزار اجرای تئاتر با بیش از پنج میلیون تماشاگر در كشور داشتیم كه بخشی از آن به همت بخش خصوصی به روی صحنه رفت.
افزایش ۴۰ درصدی میانگین فروش سینماها
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آماری هم از فروش سینماها اعلام نمود و اضافه كرد: در سال قبل كل میزان فروش ۱۸۴ میلیارد تومان بود اما امسال تا همین الان این میزان به ۱۰۶.۵ میلیارد تومان رسیده است كه به صورت میانگین ۴۰ درصد افزایش را نشان داده است.
صالحی ضمن اعلام آمادگی برای جلب مشاركت های بخش خصوصی در حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری در عین حال مخالفت جدی وزارتخانه متبوعش را با به وجود آمدن هرگونه انحصار در این زمینه ابراز كرد و اظهار داشت: شعار ما در این زمینه این است «بخش خصوصی آری، انحصار خیر»؛ اگر بخواهیم اقتصاد سالمی در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم، نباید اجازه انحصار بدهیم، چون كه می تواند به حركت سالم بخش خصوصی ضربه بزند. ما الان در حوزه آئین نامه های مربوط به اكران و همینطور فعالیت تماشاخانه ها، این مسئله را به صورت جدی مد نظر قرار داده ایم.
تا وقتی خودمان در اتاق در بسته عمل می نماییم، نمی توانیم از بخش خصوصی شفافیت را مطالبه كنیم
وی بار دیگر با تاكید بر شفاف سازی در این زمینه خاطرنشان كرد: ما اگر به دنبال به وجود آمدن اقتصاد شفاف در حوزه فرهنگ و هنر هستیم، ابتدا باید شفافیت را از خودمان یعنی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع كنیم؛ آن وقت است كه می توانیم شفافیت را از بخش خصوصی هم مطالبه نماییم. تا وقتی ما در اتاقی در بسته عمل می نماییم، نمی توانیم از بخش خصوصی انتظار شفافیت داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه در كشور با آنچه باید باشد، فاصله دارد و هر چند گام های خوبی در این سال ها برداشته شده است، اظهار داشت: بین هنر، فرهنگ و رسانه هویت مند، با آنچه كه الان هست، فاصله وجود دارد؛ اما باید اذعان كرد در حوزه های فرهنگی و هنری در ۴۰ سال پس از انقلاب اتفاقات مهمی رخ داده است و به تعبیر رهبر انقلاب، رویش های زیادی صورت گرفته است هرچند هنوز نیمه خالی لیوان بیشتر است.
تعداد فیلم هایِ پیش از انقلاب كه ریشه در تاریخ و هویت ما داشت، بسیار بسیار محدود بود
صالحی با اشاره به اینكه تعداد فیلم های مربوط به پیش از انقلاب كه ریشه ای در تاریخ و هویت ما داشت، بسیار محدود بود، اظهار داشت: از ۹۰-۸۰ فیلمی كه الان در سال تولید می شود، حداقل ۱۰ تا ۲۰ فیلم قابل دفاع است و مابقی هم بد نیست و فیلم های خوب و یا متوسطی است. من چند شب پیش فیلم «تنگه ابوقریب» را دیدم كه اثر بسیار قابل توجهی است و به خوبی توانسته جنگ را با استفاده از پرده سینما به نسل سوم و چهارم پس از انقلاب كه جنگ را درك نكرده اند، منتقل كند. از این دست فیلم ها كم نیست؛ «به وقت شام» نمونه دیگری است.
وی در عین حال با اشاره به اینكه باید تولیدكنندگان آثار هنری را به ریشه های فرهنگی و انسانی تمدن ایرانی و اسلامی نزدیك تر نماییم، مبحث سواد هنری را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: اینكه جامعه بداند یك فیلم خوب، یك كتاب خوب و یك محصول فرهنگی خوب چیست، بسیار مهم می باشد. متأسفانه خیلی از مسائل هویتی ما امروز در معرض فنا قرار گرفته است و تقریباً می توان گفت برای بعضی از آنها نمی توان حتی جایگزینی هم پیدا كرد. هنرمند امروز باید هم با جامعه معاصر و هم جامعه تاریخی خودش ارتباط عمیق تر پیدا كند.
لغو ۲۷ مجوز برای بهبود فضای كسب و كار در حوزه فرهنگ و هنر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه در این دوره مشاغل فرهنگی و هنری و حتی مشاغل خانگی حوزه فرهنگ و هنر به صورت مشخص تعریف شده اند، از تدوین آئین نامه اجرایی بیمه بیكاری اهل قلم اطلاع داد و در ادامه با اشاره به لغو ۲۷ مجوز برای بهبود فضای كسب و كار در حوزه فرهنگ و هنر و تسهیل در كار فعالان این حوزه همینطور ابراز امیدواری كرد لایحه پشتیبانی از حقوق مالكیت معنوی تا آخر سال جاری به صحن مجلس برود.
صالحی با اشاره به تنوع و تكثر فعالان حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: پس از انقلاب بیش از یك و نیم میلیون نفر فارغ التحصیل در حوزه هنر داشته ایم و دهها هزار نفر هم در این حوزه فعالیت می نمایند. با این وجود بودجه امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری در كشور ۲.۵ درصد از كل بودجه كشور است و از این عدد هم سهم وزارت ارشاد از كل بودجه ۰.۶۵ درصد است كه برای خانواده بزرگ اهل فرهنگ و هنر بسیار بزرگ است.
ارزیابی وزیر ارشاد از وضعیت پوشش در جامعه
وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره وضعیت پوشش افراد در جامعه و میزان تناسب آن با فرهنگ ایرانی و اسلامی اضافه كرد: ما در حوزه لباس و پوشش به مانند خیلی از كشورهای دیگر، با مسائلی كه زندگی جدید و هژمونی آن با خود به دنبال داشته است، روبرو بود. این مسئله همانطور كه گفتم مختص ایران نیست اما ما در حوزه طراحان لباس در این سال ها به صورت جدی تلاش كرده ایم هم تكثر آنها را بیشتر نماییم و هم طوری عمل شود كه ضمن پاسخگویی به سلایق جامعه، معیارهای این جامعه هم مورد توجه قرار گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همانطور كه گفتم در این زمینه آنچه كه مهم می باشد، پشتیبانی از انجمن های مختلف مد و لباس است تا بتوانند كالاهایشان را در میزان بیشتری عرضه كنند؛ طوری كه برای متقاضیان هم به صرفه باشد.
صالحی در انتها این مصاحبه با اشاره به شعار محوری خود كه «ایران فقط تهران نیست»، از هفت سفر استانی خود امسال سخن گفت و اضافه كرد: طی این سفرها توافقنامه هایی را با استانداری ها امضا كرده ایم و تابحال ۴۲۲ میلیارد تومان سهم ارشاد بوده است. همینطور معاونت های وزارت ارشاد موظف شده اند بخش قابل توجهی از بودجه خودشان را در استان ها هزینه كنند.

1397/06/08
19:28:32
0.0 / 5
5069
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو