شنبه اول شهریور ۹۹

فرروچو گززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی مقیم ایران درگذشت

فرروچو گززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی مقیم ایران درگذشت

فُرروچو گُززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی كه از مهندسان شركت نساجی مقدم بود و سالیان عمرش را در نظرآباد استان البرز گذراند، روز شنبه اول شهریور ۱۳۹۹ در همین شهرستان دارفانی را وداع گفت.


به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، حسین عسکری، تاریخنگار و پژوهشگر و فعال فرهنگی با بیان این خبر اظهار داشت: متأسفانه فُرروچو گُززینی، روز شنبه اول شهریور ۱۳۹۹ در شهر نظرآباد دارفانی را وداع گفت. او از مهندسان ایتالیایی کارخانجات نساجی مقدّم در نظرآباد بود. وی ادامه داد: گُززینی متولّد سال ۱۳۱۶ خورشیدی شهر تاریخی فلورانس ایتالیا و دانش آموخته کارشناسی حسابداری بود که در سال ۱۳۳۸ به همراه پدر و مادرش به شهر نظرآباد در استان البرز آمد. سال ۱۳۴۰ به استخدام کارخانجات نساجی مقدم درآمد و در سال ۱۳۷۶ بازنشسته شد. زنده یاد گُززینی مجوز نشر خاطرات و تصاویرش را به بنده واگذار کرده بود و امیدوارم بزودی این کتاب را آماده انتشار کنم. عسکری افزود: بعد از مرگ پدرش مهندس آلدو گززینی، اولین سرپرست تولید کارخانجات نساجی مقدم، یک دوره جایگزین او شد. مهندس گززینی سال های طولانی با همسرش سرکار خانم سوسن ربانی در شهر نظرآباد زندگی کرد. وی در اوایل جوانی و برای ازدواج با همسرش به دین مبین اسلام گروید. او با عنایت به سال های طولانی حضورش در ایران با فرهنگ ایرانی اسلامی آشنایی کامل پیدا کرده بود و زبان فارسی را بسیار عالی صحبت می کرد. سکونت طولانی اش در نظرآباد از او یک ایرانی تمام عیار ساخته بود. همینطور بسیار مهربان بود و راستگو.
این تاریخنگار و پژوهشگر اظهار داشت: او دغدغه های جدی فرهنگی هم داشت و دلسوزانه در تألیف دو کتاب «دشتی به وسعت تاریخ» و «بیداری دشت کهن» کمکم کرد و آرشیو خوبی از تصاویر قدیمی نظرآباد و مهندسان ایتالیایی را در اختیارم گذاشت. عسکری در انتها اشاره کرد: ایتالیایی ها حضور جدی در توسعه نظرآباد داشتند، بنابراین عبدالله مقدم بنیانگذار شرکت نساجی مقدم در سال ۱۳۴۰ ش به جهت تقدیر از مهندسان ایتالیایی، یکی از خیابان های نظرآباد را به نام ایتالیا نامگذاری کرد.


منبع:

1399/06/05
17:34:06
5.0 / 5
2055
تگهای خبر: شركت , صنعت , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو