آغاز هفته پژوهش و فناوری از ۲۲ آذرماه سالجاری

آغاز هفته پژوهش و فناوری از ۲۲ آذرماه سالجاری

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نمود: هفته پژوهش و فناوری سال جاری از ۲۲ الی ۲۷ آذرماه سالجاری برگزار می شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در جلسه ای که به صورت حضوری و مجازی (ویدئو کنفرانس) با حضور دکتر عبدالساده نیسی دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری، مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم و همینطور روسا و معاونان پژوهش و فناوری دستگاه های اجرایی در جهت گفت و گو و تبادل نظر در مورد هفته پژوهش و فناوری سالجاری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، توضیحاتی درباره اهمیت برگزاری هفته پژوهش و فناوری عرضه داد و اظهار داشت: هفته پژوهش و فناوری در سال ۱۳۹۹ از ۲۲ آذر ماه به مدت یک هفته برگزار می گردد که مهمترین رویداد پژوهش و فناوری رسمی و گسترده در سطح کشور است و رویداد دیگری به این وسعت، تنوع و گستردگی در حوزه پژوهش و فناوری نداریم و ان شاءالله بتوانیم به کمک یکدیگر امسال هفته پژوهش و فناوری را بهتر از سالهای قبل برگزار نماییم، البته سال های قبل هم خیلی خوب برگزار شده است.
ایشان در ادامه در مورد تمایز برگزاری هفته پژوهش و فناوری نسبت به سال های گذشته اظهار داشت: مورد اول این است که سال جاری با عنایت به نامگذاری سال «جهش تولید» از جانب مقام معظم رهبری، تمام برنامه های هفته پژوهش و فناوری باید در جهت این شعار باشد. تمایز دوم سال جاری بحث شیوع بیماری کرونا است؛ این معضلی که ایران و کل جامعه بشری را در برگرفته است و کلیه برنامه ها را تحت تأثیر خودش قرار داده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: خوشبختانه بخش پژوهش و فناوری، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و نهادهای صنعتی و همینطور نهادهای سلامت ساز در زمینه مقابله با ویروس کووید -۱۹ خیلی خوب درخشیدند و باید بخشی از این عملکرد مقابله با کرونا را در هفته پژوهش و فناوری منعکس نماییم تا به وظیفه خودمان عمل کرده باشیم. مقوله سوم آن است که باید بحث علوم انسانی، هنر و معماری و بخصوص حوزه و دانشگاه را بتوانیم در هفته پژوهش و فناوری برجسته، گسترده و قویتر از سال های قبل عملی نماییم.
در ادامه دکتر نیسی دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، ضمن خیر مقدم به مدعوین حضوری و مجازی اظهار داشت: هر ساله یک برنامه پیشنهادی از هفته پژوهش و فناوری عرضه می دهیم و روی این برنامه با احترام به نظر شما تصمیم گیری می نماییم.
وی ادامه داد: مطابق روال هر سال روزها و شعارهایی هم تعیین می گردد که ذیل آن دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و دستگاه های اجرایی آغاز به برنامه ریزی خواهند کرد. همینطور سال جاری یک برنامه مشترک هم با وزارت کشور داریم برای برگزاری هفته پژوهش و فناوری استانی و یک برنامه ملی که در تهران و در سطح کل کشور است. یک برنامه هم برای هر استان خواهیم داشت که یک تفاهم نامه با وزارت کشور امضا خواهیم کرد و ذیل این تفاهم نامه به تمام استانداری ها ابلاغ خواهد گردید که با دانشگاه مادر آن استان جلساتی با مبحث هفته پژوهش و فناوری تشکیل گردد و در نهایت برنامه های استانی زیر نظر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری صورت خواهد گرفت.
دکتر نیسی در ادامه در مورد هفته پژوهش و فناوری استانی و ملی این طور توضیح داد: هر ساله یک هفته پیش از شروع هفته پژوهش و فناوری که از مورخ ۲۲ الی ۲۸ آذرماه سالجاری می باشد برنامه هفته پژوهش و فناوری استانی را خواهیم داشت، به این منظور که هفته پژوهش و فناوری ملی و استانی با یکدیگر هم پوشانی پیدا نکند و معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و دیگر مدعوین در استان های مختلف بتوانند در برنامه های هفته پژوهش و فناوری ملی که در تهران برگزار می شود، شرکت نمایند.
دکتر نیسی همینطور در مورد جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر توضیح داد و اظهار داشت: آیین تقدیر از پژوهشگران برتر روز سه شنبه ۲۵ آذر ماه سالجاری و همینطور بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از روز پنجشنبه ۲۷ الی ۳۰ آذرماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران شروع به کار خواهد نمود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی در خاتمه خاطرنشان کرد: به مدت دو سال است که نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری همراه با نمایشگاه ایران ساخت که متولی آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است برگزار می گردد و سال جاری هم به همین شکل خواهد بود.1399/06/05
13:32:53
5.0 / 5
2154
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو