جزئیات یك بیماری ناشناخته در كودكان

ارتباط سندرم التهابی چند سیستمی با كرونا

ارتباط سندرم التهابی چند سیستمی با كرونا

به گزارش جاوید شو پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: عوامل ایجادكننده سندرم التهابی چندسیستمی ناشناخته است اما خیلی از كودكان مبتلا به این اختلال، یا مبتلا به كرونا بوده اند یا در معرض یك فرد مشكوك یا تایید شده به این ویروس قرار گرفته بودند. والدین و ارائه دهندگان خدمات سلامتی باید نسبت به علایم این سندرم و علایم هشدار اورژانسی حساس باشند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده اند که "سندرم التهابی چندسیستمی در کودکان چیست و چه کسانی در معرض خطر آن هستند؟"
آنها می گویند: در می سال ۲۰۲۰، محققانی از لندن، خاصیت های بالینی و آزمایشگاهی هشت کودک مبتلا به شوک بیش از اندازه التهابی را گزارش کردند که همگی از نظر کووید-۱۹ مثبت بودند.
مشخصات بالینی این موارد، مشابه با سندرم شوک سمی، بیماری کاوازاکی و سندرم شوک بیماری کاوازاکی همچون تب، شوک و بثورات متغیر، التهاب ملتحمه، تورم اندام ها و علایم دستگاه گوارشی بود.
سندرم التهاب چندسیستمی در کودکان، شرایطی است که ممکنست قسمت های مختلف بدن همچون قلب، ریه ها، کلیه ها، مغز، پوست، چشم ها و دستگاه گوارش را گرفتار التهاب کند.
عوامل ایجادکننده این سندرم ناشناخته است با این وجود، خیلی از کودکان مبتلا به این سندرم، مبتلا به کووید-۱۹ نیز بوده اند، یا در اطرافیان خود، افراد مبتلا به این ویروس را داشته اند.
علایم هشدار اورژانسی در این سندرم به صورت مشکل در تنفس، درد یا فشار پایدار در قفسه سینه، سرگیجه، عدم توانایی در بیدار شدن یا بیدار ماندن، گونه های مایل به رنگ آبی و درد شدید تعریف شده است.
تعریف موارد مبتلا به سندرم التهابی چندسیستمی طبق گزارش مرکز مدیریت و کنترل بیماری ها هم اکنون شامل موارد زیر است:
۱- فرد با سن کمتر از ۲۱ سال با علائمی همچون تب، شواهد آزمایشگاهی، التهاب و شواهد بیماری بالینی شدید که نیاز به بستری شدن دارد، همراه با درگیری چند اندام (بیشتر از دو عضو) قلبی، کلیوی، تنفسی، خون، دستگاه گوارش، پوستی یا عصبی.
۲- هیچ تشخیص احتمالی جایگزین وجود نداشته باشد.
۳- فرد از نظر مبتلاشدن به کووید-۱۹ مثبت باشد یا در معرض یک مورد مشکوک یا تایید شده کووید-۱۹ در ضمن چهار هفته پیش از شروع علایم قرار گرفته باشد.
برمبنای شواهد موجود، این سندرم می تواند جدی و حتی کشنده باشد، اما بیشتر کودکانی که به این بیماری مبتلا شده اند با مراقبت های پزشکی بهبود یافته اند.
برمبنای اعلام مرکز مدیریت و پیش گیری از بیماری ها، همه کودکان علایم یکسانی ندارند و علایم این سندرم شامل تب، درد شکم، استفراغ، اسهال، گردن درد، کهیر، چشم های پرخون و احساس خستگی است.
منبع:

1399/05/24
15:54:40
5.0 / 5
1811
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سلامت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو