دو كلمه از فرهنگ قرقیزستان؛

فرهنگ قرقیزستان تحت تاثیر زندگی عشایری شكل گرفته است

فرهنگ قرقیزستان تحت تاثیر زندگی عشایری شكل گرفته است

جاوید شو: قرقیزها بعنوان مردم عشایری، همیشه ارتباط نزدیكی با طبیعت داشته و دارند. همه چیز آنها از مسكن و خانه تا لباس هایشان به طبیعت نزدیك است. خانه سنتی قرقیزها به آسانی منتقل می شود.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان
فرهنگ قرقیزستان تحت تاثیر زندگی عشایری شکل گرفته است. بر این فرهنگ همین طور فرهنگ های روس، ایران و ترکیه نیز تاثیر گذاشته اند ولی با وجود آن؛ این فرهنگ کاملاً متمایز و منحصر به فرد باقی مانده است. ارتباط فرهنگ قرقیزی با طبیعت را در همه پدیده ها می توان ردیابی و مشاهده کرد: از طراحی گرفته تا موسیقی. یکی از مهمترین و معروف ترین نمونه های فرهنگ قرقیز، حماسه «ماناس» است: اشعاری فوق العاده و طولانی که به صورت شفاهی از نسلی به نسل جدید منتقل شده است.
قرقیزها بعنوان مردم عشایری، همیشه ارتباط نزدیکی با طبیعت داشته و دارند. همه چیز آنها از مسکن و خانه تا لباس هایشان به طبیعت نزدیک است. یورت ها (خانه سنتی قرقیزها) به آسانی از جایی بجای دیگر منتقل می شود و آنرا می توان مطابق با تمام فصول سال گرم یا خنک کرد. شیردک و توش کیئز (فرش نمدی و گلدوزی برای روی دیوار) که در یورت ها به چشم می خورند و کاربرد دارند، همین طور از اشکال طبیعی الهام گرفته اند. حتی لباس ها نیز از مواد طبیعی تولید می شود؛ لباس هایی که هم زیبا است و هم برای پوشیدن راحت و مناسب.
اسب در فرهنگ قرقیز به عنوان یک حیوان نمادین بوده و هنوز هم هست. قرقیزها از این حیوان بعنوان وسیله نقلیه استفاده می کردند و در جنگ ها و نبردها نیز اسب برای قرقیزها نقش مهم داشته است. گوشت اسب در بعضی غذاهای سنتی قرقیزها استتفاده می شود و از شیر آن نوشیدنی سنتی قرقیزها یعنی «کیمیز» درست می شود. همین طور مراسم های عروسی و ازدواج قرقیزها بدون اسب برگزار نمی گردد. برخی سازهای موسیقی مخصوصاً جوری ساخته شده اند که بر سوار اسب امکان نواختن آن وجود داشته باشد و در موسیقی قرقیزی می توان صدای سم اسب را نیز شنید.
بنابراین حیرت انگیز نیست که اسب سواری همیشه در فرهنگ قرقیز نقش مهمی داشته است. ورزش اسب سواری قرقیزها روشی برای تمرین وممارست اسب سواران و هم خود اسب هاست که به آمادگی بهتر برای شکار و نبرد کمک می نماید.
درگذشته مسابقات مربوط به اسب، سگ و پرندگان وحشی، بهترین شکارچیان را نشان می داد که در زمستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بودند. با وجود اینکه امروزه قرقیزستان کشوری مدرن و جدید شده است اما خیلی از خاصیت های فرهنگ قرقیزی هنوز هم در این جامعه زنده بوده و میان مردم رواج دارند. قرقیزها برای فرهنگ خود افتخار می کنند و سالانه برای حفظ و گسترش این فرهنگ مراسم ها و جشنواره های مختلفی برگزار و ضمن پاسداشت، آنها را به جهانیان نیز معرفی می کنند.


منبع:

1399/05/23
12:01:06
5.0 / 5
1917
تگهای خبر: جشنواره , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو