در سایه تبادلات اقتصادی دو كشور

موسسات فرهنگی آلمان مصر را تسخیر كرده اند

موسسات فرهنگی آلمان مصر را تسخیر كرده اند

جاوید شو: یكی از اهداف مهم دولت فدرال، ترویج زبان و فرهنگ آلمانی در سراسر جهان است. وزارت خارجه، تلاش می كند تا مدارس آلمانی و موسسات فرهنگی را در كشورهای مختلف گسترش دهند و مصر یكی از این كشورهاست.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
کارشناسان امور بین الملل، بارها در رسانه های آلمان، مصر را بعنوان یکی از شرکای اقتصادی و سیاسی ژرمن ها در خاورمیانه معرفی کرده اند. این در حالیست که کمتر کسی از تبادلات علمی و فرهنگی میان آلمان و مصر در رسانه ها حرف می زند. آنطور که سایت وزارت خارجه آلمان گزارش داده است، هم اکنون، ۳۰۰ هزار نفر در مصر، مشغول یادگیری زبان آلمانی هستند. بیش از ۴ هزار دانش آموز مصری به مدارس آلمانی می روند و هزاران دانشجوی مصری در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند. علاوه بر این ها، موسسه دیرینه شناسی آلمان نیز پروژه های زیادی را در مصر اجرا می کند.
مرکز علوم قاهره
یکی از مهم ترین اقدامات وزارت خارجه آلمان در مصر، تاسیس مرکز علوم قاهره است. این مرکز در سال ۲۰۱۲ به دستور گیدو وستروله، وزیر امور خارجه وقت آلمان افتتاح شد. هدف از راه اندازی این مرکز، پشتیبانی از پژوهشگران مصری است که در حوزه های علوم طبیعی، زیست محیطی، اجتماعی و علوم انسانی فعالیت می نمایند. از ین جهت، مرکز علوم قاهره، کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی برگزار و از مؤسسات و شرکت های تحقیقاتی مصر حمایت می کند. در این راستا، خیلی از موسسات پژوهشی و دانشگاهی آلمان مانند دانشگاه فنی برلین، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه ماربورگ، بنیاد الکساندر فون هامبولت، انجمن فرانهوفر و دفتر مرکزی مدارس خارج از آلمان، با مرکز علوم قاهره همکاری می کنند.
https: //www.humboldt-foundation.de/web/1492954.html
تاسیس دانشگاه آلمانی قاهره
از دیگر اقدامات مهم دولت فدرال، می توان به تاسیس دانشگاه آلمان در قاهره اشاره نمود. این دانشگاه در سال ۲۰۰۳، با حضور حسنی مبارک، رئیس جمهور وقت مصر و گرهارد شرودر، صدراعظم وقت آلمان تاسیس شد. دانشگاه آلمانی قاهره، با همکاری و پشتیبانی دانشگاه های اشتوتگارت و اولم آلمان فعالیت می کند و اولین دانشگاه آلمانی در خارج از مرزهای این کشور بشمار می رود که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجو می پذیرد. آنطور که سایت دانشگاه آلمان در قاهره نشان می دهد: هم اکنون، ۳۱ رشته در مقطع کارشناسی و ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آلمانی قاهره ارائه می شود. همین طور از سال ۲۰۰۷، مرکز تحقیقاتی بزرگی در کنار دانشگاه به وجود آمده که شرایط خوبی را برای پژوهشگران رشته های مختلف فراهم نموده است. بوسیله سایت زیر می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید:
https: //www.guc.edu.eg/en/about_guc/
فعالیت پردیس دانشگاه تکنیک برلین در مصر
پردیس دانشگاه تکنیک برلین از دیگر موسسات آموزشی آلمانی است که در مصر فعالیت می کند. در این پردیس دانشگاهی که با عنوان ال گونا شناخته می شود، پنج برنامه کارشناسی ارشد ارائه می شود. دانشجویانی که در این پردیس به تحصیل می پردازند، قسمتی از دوره های خودرا باید در آلمان بگذرانند. آنها همین طور در کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی شرکت خواهند کرد و با پژوهشگران و دانشجویان سایر کشورها همکاری می کنند. بوسیله سایت زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره کارهای پردیس دانشگاه تکنیک برلین به دست آورید:
https: //www.campus-elgouna.tu-berlin.de/home/
تبادل دانشجو و پژوهشگر
در حال حاضر، نزدیک به سه میلیون دانشجوی مصری در ۲۴ دانشگاه دولتی و ۲۳ دانشگاه خصوصی به تحصیل می پردازند. بعضی از دانشگاه های دولتی مصر در میان ۵۰ دانشگاه بزرگ دنیا قرار دارند. دانشگاه الازهر، بزرگترین دانشگاه مصر بشمار می رود و خیلی از جوانان مصری آرزوی تحصیل در این دانشگاه را دارند. با وجود این، کمبود تجهیزات و امکانات پژوهشی و آموزشی، دستمزدهای پایین اساتید دانشگاه ها و ساختار بوروکراتیک در خیلی از دانشگاه های مصر، باعث شده که خیلی از دانشجویان و اساتید این کشور برای ادامه تحصیل و پژوهش به اروپا و آمریکا مهاجرت کنند. بر طبق آمارهای پخش شده، در سال ۲۰۱۶، بیش از ۳ هزار نفر از دانشجویان مصری برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده اند. این آمار در چند سال گذشته، تقریباً دو برابر شده است. در این میان، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان نقش مهمی ایفا می کند. این موسسه، سال ها است که به دانشجویان مصری که تمایل دارند در آلمان درس بخوانند، کمک هزینه های تحصیلی و پژوهشی اهدا می کند. همین طور دانشجویان آلمانی که قصد دارند در کشور مصر ادامه تحصیل دهند، نیز امکان استفاده از کمک هزینه های این موسسه را دارند. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان همین طور حامی پژوهشگران هر دو کشور است و به گسترش ارتباط میان موسسات آموزشی و پژوهشی آلمان و مصر کمک می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //www.daad.de/de/laenderinformationen/afrika/aegypten/
آموزش زبان و ارزش های آلمانی
یکی از اهداف مهم دولت فدرال، ترویج زبان و فرهنگ آلمانی در سراسر جهان است. از ین جهت، مسئولان وزارت خارجه آلمان، تلاش می کنند تا مدارس آلمانی و موسسات گوته را در کشورهای مختلف گسترش دهند.
در حال حاضر، ۴۵۰۰ دانش آموز در مدارس آلمانی مصر، مشغول به تحصیل هستند. مدرسه انجیلی آلمان و مدارس بورومرینن در قاهره و اسکندریه قدمتی صد ساله دارند و از قدیمی ترین مدارس بین المللی مصر به شمار می آیند. همین طور چهار مدرسه آلمانی دیگر نیز از سال ۱۹۹۸ در مصر تاسیس شده اند. در این مدارس، دروس به زبان آلمانی تدریس می شود. سایت زیر می تواند اطلاعات بیشتری را درباره مدارس مختلف آلمانی در مصر به علاقمندان ارائه دهد:
https: //kairo.diplo.de/eg-de/themen/kultur/-/2232894?openAccordionId=item-2245292-2-panel
همان طور که قبل تر گفته شد، دولت آلمان تلاش می کند تا موسسات آموزش زبان آلمانی را در سراسر جهان گسترش دهد. در این راستا، دو موسسه گوته در شهرهای قاهره و اسکندریه مصر تاسیس شده اند. موسسه گوته در این شهرها، کلاس هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می نماید. همین طور در این مراکز، امتحانات رسمی موسسه گوته انجام می شود. موسسات گوته در قاهره و اسکندریه با داشتن کتابخانه و سالن های مخصوص کتابخوانی، محبوبیت زیادی میان دانش آموزان و دانشجویان پیدا کرده اند. همین طور این موسسه برنامه های فرهنگی و هنری بسیاری در دو شهر قاهره و اسکندریه برگزار می نماید. سایت زیر می تواند اطلاعات بیشتری به علاقه مندان ارائه دهد: https: //www.goethe.de/ins/eg/de/spr/kur/gia.html
گفت وگوهای اقلیمی قاهره
کارشناسان محیط زیست «گفت وگوهای اقلیمی قاهره» را از اقدامات مهم دولت های آلمان و مصر در امتداد حفاظت از محیط زیست می دانند. «گفت وگوهای اقلیمی قاهره» مجموعه رویدادهایی است که با هدف افزایش آگاهی و تقویت همکاری میان سیاست گذاران، استادان و پژوهشگران و جامعه مدنی در حوزه انرژی و محیط زیست انجام می شود. این رویدادها در رابطه با تغییرات آب وهوایی، حمل و نقل پایدار، مسئولیت اجتماعی در قبال محیط زیست و … است. سایت زیر می تواند اطلاعات بیشتری به علاقه مندان ارائه دهد:
http: //www.cairoclimatetalks.net/
دفتر گردشگری مصر
دفتر گردشگری مصر در فرانکفورت با همکاری دولت های مصر و آلمان شکل گرفته است. هدف از راه اندازی این دفتر، آشنایی شهروندان آلمان با شهرهای مختلف مصر، آثار باستانی و گردشگری این کشور و طبیعت زیبای آن است. در وب سایت دفتر گردشگری مصر، اطلاعات مفیدی درباره کارهای هنری و فرهنگی، گردش در طبیعت، گشت وگذارهای خانوادگی و ورزش های هیجان انگیز در مصر وجود دارد. برای آشنایی با کارهای دفتر گردشگری مصر، می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
http: //egypt.travel/en/regions/nile-valley/cairo
موسسه دیرینه شناسی آلمان در قاهره
آلمانی ها در سال ۱۹۰۷، مؤسسه مطالعات مصر باستان را در قاهره تاسیس کردند. ۲۲ سال بعد، این موسسه به قسمتی از مؤسسه دیرینه شناسی آلمان تبدیل شد. هم اکنون، پژوهشگران این موسسه، دوره های تاریخی مصر را از دوران قبل از تاریخ تا دوران مدرن بررسی می کنند. این موسسه همین طور در مرمت بعضی از آثار باستانی مصر مشارکت دارد. علاوه بر این ها، کتابخانه موسسه دیرینه شناسی آلمان در قاهره با ۴۰ هزار جلد کتاب در حوزه مطالعات فرهنگی، به یکی از محبوب ترین کتاب خانه های مصر بدل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارهای موسسه دیرینه شناسی آلمان به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //www.dainst.org
فعالیت سه بنیاد مهم آلمانی در مصر
علاوه بر موسسات آموزشی، بعضی از بنیادها و انجمن های سیاسی و اجتماعی آلمان نیز در کشور مصر فعالیت می نمایند. بنیاد هانس زایدل، همچون موسسات مهم آلمانی است که فعالیت زیادی در مصر دارد. این موسسه از سال ۱۹۷۸ کارهای خودرا در قاهره آغاز نموده است. هدف از راه اندازی موسسه هانس زایدل، افزایش مشارکت جوانان، زنان و معلولان، تقویت جامعه مدنی و همین طور توسعه پایدار در مصر است. برای آشنایی با کارهای این موسسه می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //egypt.hss.de/our-work-in-egypt
بنیاد فردریش ابرت نیز از دیگر سازمان های معروف آلمان است که در کشور مصر شعبه دارد. این بنیاد، ۴۰ سال پیش با هدف ترویج دموکراسی، عدالت اجتماعی و همین طور پشتیبانی از توسعه اجتماعی، حقوق بشر و برابری جنسیتی در مصر فعالیت خودرا شروع کرد. اگر مایلید که اطلاعات بیشتری درباره این سازمان به دست آورید، به لینک زیر مراجعه کنید:
https: //www.fes-egypt.org/about-us/fes-in-egypt/
از دیگر سازمان های آلمانی که در مصر فعالیت دارد، می توان به بنیاد فردریش نویمان اشاره نمود. این بنیاد در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا فعالیت دارد. همچون کارهای بنیاد فردریش نویمان در این کشورها، می توان به آموزش روزنامه نگاران، پشتیبانی از حقوق بشر، دموکراسی، حاکمیت قانون، فرصت های برابر در حوزه آموزش و کارآفرینی اشاره نمود. سایت زیر اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار علاقه مندان می گذارد:
https: //www.freiheit.org/buero/naher-osten-und-nordafrika


منبع:

1399/05/14
14:39:10
5.0 / 5
2444
تگهای خبر: برنامه , شركت , فرهنگ , قدمت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو