علیرغم مخالفت های پاپ فرانسیس با تغییر كاربری

اردوغان، پاپ را هم به آیین تغییر كاربری ایاصوفیه دعوت كرده بود!

اردوغان، پاپ را هم به آیین تغییر كاربری ایاصوفیه دعوت كرده بود!

به گزارش جاوید شو رئیس جمهور تركیه پاپ فرانسیس را هم به مراسم تغییر كاربری موزه ایاصوفیه به مسجد كه روز گذشته (۲۴ جولای) انجام شد، دعوت كرده بود.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، بعد از صدور فرمان تغییر کاربری موزه ایاصوفیه به مسجد توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، پاپ فرانسیس با آن به مخالفت پرداخت؛ با این اوصاف اما گویا اردوغان از پاپ برای آیین تغییر کاربری که ۲۴ جولای برگزار شد، دعوت کرده بود. ایاصوفیه قبل از شکل گیری امپراطوری عثمانی، کلیسا بود.
ایاصوفیه از ۲۴ جولای (دیروز) با برگزاری نماز جمعه بعد از ۸۶ سال باردیگر به مسجد تغییر کاربری داده شد. حالا گردشگران می توانند بدون پرداخت ورودیه از این بنا بازدید نمایند. خبر تغییر کاربری این موزه (که پیش تر کلیسا بوده) به مسجد، بازتاب گسترده ای در رسانه های وابسته به واتیکان داشته؛ و اظهار نظرهای غیر رسمی له و ضد را، میان جمعیت های مذهبی؛ بخصوص اهل سنت در ایتالیا هم برانگیخته است.
رییس جمهور ترکیه در اینباره گفت است: تولد باردیگر ایا صوفیه بعنوان مسجد، گشایش و آغاز روند آزادسازی مسجد الاقصی در بیت المقدس است… این تصمیم درپاسخ به تلاش هایی صورت گرفته؛ که هدف شان بیرون راندن مسلمانان از صحنه بوده است.»
این خبر بر مبنای اطلاعات دریافتی از رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا تنظیم شده است.

1399/05/10
15:22:59
5.0 / 5
2277
تگهای خبر: فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو