آیا تهوع كودكان نشانه كووید-19 است؟

آیا تهوع كودكان نشانه كووید-19 است؟

به گزارش جاوید شو پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با بررسی شواهد موجود می گویند: كودكان مبتلا به كووید-19 معمولا بدون علامت هستند و در صورت علایم دار شدن علایم مختلفی همچون تب و سرفه را از خود نشان می دهند. در بعضی مطالعات، تهوع نیز جزو این علایم گزارش شده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده اند که آیا بی اشتهایی و حالت تهوع در کودکان می تواند از علایم مبتلاشدن به کووید-۱۹ باشد؟
آنها می گویند: شواهد موجود نشان میدهد که کودکان آلوده به ویروس کرونای جدید ممکنست بدون علامت باشند یا علایم تب، سرفه خشک و خستگی را نشان دهند. تعداد معدودی از آنها نیز علایم مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی همچون گرفتگی و آبریزش بینی را نشان می دهند.
بعضی از کودکان مبتلا هم علایم گوارشی همچون ناراحتی در شکم، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال داشته اند. در مطالعه ای که روی ۲۵ کودک مبتلا به کووید-۱۹ انجام شد، علایم شایع در شروع بیماری، تب (۵۲ درصد) و سرفه خشک(۴۴ درصد) بود. اما علایم گوارشی مانند اسهال(۱۲ درصد) و تهوع (۸ درصد) نیز گزارش شد.
در مطالعه ای که به بررسی ۱۰ کودک مبتلا به کووید-۱۹ پرداخته است. بیشتر کودکان (۸۰ درصد)، سابقه ای از تماس با افراد مبتلا به کووید-۱۹ یا سابقه سفر به مناطق پرخطر را داشته اند. شایع ترین علایم مبتلاشدن در این کودکان، تب(۸۰ درصد)، سرفه(۶۰ درصد)، گلو درد(۴۰ درصد)، گرفتگی بینی(۳۰ درصد) و عطسه و آبریزش بینی (۲۰ درصد) بود.
در مطالعه ای دیگر نیز بیان شد که معمولا کودکان مبتلا بدون علامت هستند و در صورت علامت دار بودن، بیشترین علامت، تب و سرفه است.
بطور کلی، باتوجه به شواهد موجود، معمولا کودکان مبتلا بدون علامت هستند و در صورت علامت دار بودن، علایم مختلفی همچون تب و سرفه را از خود نشان می دهند. در بعضی موارد، علاوه بر مشکلات تنفسی، علایم گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال را هم نشان می دهند. در نتیجه با توجه به این که تهوع در کودکان بیمار شایع نیست، در بعضی مطالعات جزو علایم گزارش شده است. بدین سبب در دوران همه گیری کووید-۱۹ باید مراقب علایم کودکان بود و در صورت علامت دار شدن با پزشک یا مراقبین سلامت مشورت کرد.
منبع:

1399/04/28
13:40:01
5.0 / 5
2334
تگهای خبر: دستگاه , سفر , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو