زارعی نجفدری مطرح كرد؛

سند مهندسی فرهنگی به بایگانی فراموش شده است

سند مهندسی فرهنگی به بایگانی فراموش شده است

به گزارش جاوید شو دبیركل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان اظهار داشت: متاسفانه سند مهندسی فرهنگی بجای اجرا به بایگانی سپرده شده و سند بالادستی نفوذی ۲۰۳۰ یونسكو قرار گرفته و مسئولان دولتی هم شتاب زده آنرا اجرا می كنند.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با مبحث نقشه مهندسی فرهنگی و غفلت دولت ها و آثار آن، با حضور علی زارعی نجفدری عضو كمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیركل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان از آنتن رادیوگفتگو پخش گردید.
نجفدری در این برنامه اظهار داشت: در مهندسی فرهنگی باید مواردی را لحاظ كرد كه عبارت اند از اهداف، رویكردها، استراتژی، ساختار، مكانیزم اجرا و نظارت كه همه این موارد در نقشه مهندسی فرهنگی كشور در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: متاسفانه بعد از گذشت چندین سال از تصویب سند مهندسی فرهنگی، این سند به جای اجرا به بایگانی سپرده می گردد و در عوض، یك سند بالادستی نفوذی ۲۰۳۰ یونسكو قرار می گیرد و مسئولان دولتی هم شتاب زده آنرا اجرا می كنند. انقلاب اسلامی با عنایت به پتانسیل های بزرگ فرهنگی كه دارد یقیناً قادر به اجرای نقشه مهندسی فرهنگی است اما در بعضی موارد احساس می گردد عده ای نمی خواهند این نقشه اجرایی شود.
دبیركل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان، با نگاهی اجمالی به عملكرد فرهنگی دولت های ایران در چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی، افزود: دولت های اول تا چهارم متأثر از انقلاب و دفاع مقدس بودند، دولت پنجم و ششم بعد از دفاع مقدس آب پاكی را بر دست همگان ریخت و به فرهنگ و سیاست كاری نداشت و زاویه انحرافی در فرهنگ و سیاست هم از همین دولت شكل گرفت. دولت های هفتم و هشتم در عمل تاكید زیادی بر جهت گیری فرهنگ ایران به فرهنگ لیبرالی غرب داشتند. دولت هشتم و نهم یك رجعتی به فرهنگ انقلاب و آموزه های امام خمینی (ره) داشت و دولت یازدهم و دوازدهم هم در امتداد دولت پنجم و ششم است. با این نگاه اجمالی مشخص می گردد كه فرهنگ مظلوم ترین عنصر در این سال ها بوده است.
نجفدری با اشاره به نقش مردم در اجرای سند مهندسی فرهنگی كشور اظهار داشت: در این سند نقش مردم به خوبی دیده شده اما به علت این كه اجرای آن به عهده دولت می باشد، دولت باید اجرای آنرا آغاز كند تا مردم هم به نقش خود بپردازند. اگر نوع نگاه فرهنگی متناسب با نگاه فرهنگی نظام و انقلاب و ولایت باشد به راحتی این سند اجرا می گردد و در غیراین صورت، این سند به راحتی دور زده می گردد.
عضو كمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از ضعف ابعاد نظارتی بر اجرای سند مهندسی فرهنگی اظهار داشت: نقشه مهندسی فرهنگی یك سند فراقوایی است و مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای فرهنگ عمومی كشور در نظارت این سند كوتاهی كرده اند.

1397/10/05
14:12:11
5.0 / 5
4771
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو