ادعایی كه بر اساس نتیجه برخی مطالعات مطرح شد

افزایش ریسك عفونت با ماسك های پارچه ای

افزایش ریسك عفونت با ماسك های پارچه ای

به گزارش جاوید شو محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با بررسی شواهد موجود درباره تأثیر ماسك بر پیشگیری از مبتلا شدن به كووید-19 می گویند: ماسك های پارچه ای به علت حفظ رطوبت، استفاده مجدد و فیلتراسیون ضعیف با خطر بالای عفونت همراه بوده اند كه امكان دارد در افزایش ریسك عفونت نقش داشته باشند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، از زمان شناساییSARS-CoV-2 اطلاعات در مورد چگونگی انتقال ویروس و محافظت در مقابل آن در حال افزایش بوده است. با این حال، خیلی از سؤالات کلیدی هنوز به صورت کامل پاسخ داده نشده اند. وقتی پاندمی به سرعت با اثرات مخرب گسترش یافت، مقامات بهداشت عمومی مجبور شدند تا سفارش هایی را علیرغم دانش ناقص و در حال تغییر پیشنهاد دهند.
گاهی این امر سبب تغییر و حتی تناقض در سیاست ها و مدیریت اطلاع رسانی خطر شد. دستورالعمل استفاده از ماسک صورت در جمعیت های عمومی با گذشت زمان و از مکانی به مکان دیگر متفاوت بوده است و شاید بیشتر از سایر اقدامات بهداشت عمومی و اجتماعی. راهنماهای جهانی و ملی در مورد استفاده از ماسک صورت در اجتماعات عمومی گاهی اوقات در تضاد با یکدیگر بوده اند. در بعضی موارد، سیاست ها در خلال چند هفته تغییر کرده، یا به نظر رسیده که معکوس شده باشند.
در اوایل پاندمی خیلی از متخصصان مربوطه انتظار داشتند که انتقال SARS-CoV-2 مشابه دیگر ویروس های تنفسی باشد. وقتی انتقال بیماری بین افراد جامعه در ابتدا شرح داده شد، داده ها نشان داد که افراد در تماس نزدیک با بیماران علامت دار امکان دارد از راه تنفس ذرات عفونی یا لمس سطوح آلوده به عفونت مبتلا شوند. اغلب مقامات بهداشت عمومی رعایت فاصله فیزیکی، محدودیت حضور در اجتماعات گسترده، بهداشت سرفه، شستن دست و اجتناب از لمس صورت را سفارش کردند. تعداد کمی از آنها استفاده از ماسک را به عموم مردم سفارش کردند، مگر در مکان هایی که طبق عادات فرهنگی پیش از این، از ماسک استفاده می کردند.
ماسک بعنوان یکی از تجهیزات حفاظت فردی برای کارکنان مراکز بهداشتی درمانی، افراد دارای علایم و افرادی که از بیماران مبتلا به کووید-19 در خانه مراقبت می کردند، سفارش می شد. همینطور اطمینان از فراهم بودن تعداد کافی ماسک برای این گروه از افراد یک اولویت بود که ممکن بود جدیت را برای سفارش به استفاده گسترده تر بخصوص به علت کم بودن دسترسی، کاهش داده باشد. این تنها نگرانی نبود. تا اوایل این ماه، سازمان جهانی بهداشت اخطار می داد که استفاده همگانی از ماسک برای محافظت افراد سالم از مبتلا شدن به کووید-19 به اثبات نرسیده است و سبب می شود افراد بیشتر به صورت خود دست بزنند یا دیگر اقدامات نظیر رعایت فاصله فیزیکی را انجام ندهند.
با گذشت زمان، شواهد زیادی نشان داد که کووید-19 چطور به سادگی می تواند انتقال یابد. مطالعات اپیدمیولوژیک و آزمایشگاهی نشان داد که انتشار ویروس از بیماران در ابتدای بیماری و پیش از شروع علایم حداکثری است، ذرات ویروسی می توانند بعد از تعلیق در هوا عفونی باقی بمانند و نشان داد که افراد آلوده به ویروس حتی در زمانی که علائمی نداشتند هم در انتقال بیماری نقش داشته اند. برخی متخصصین اعلام نمودند که استفاده گسترده جوامع از ماسک صورت توسط برخی کشورها و نواحی همچون جمهوری کره، تایوان و هنگ کنگ امکان دارد در موفقیت آنها برای کنترل اپیدمی کووید-19 نقش داشته باشد.
در اوایل ماه آوریل، مقامات آمریکایی آغاز به سفارش استفاده از ماسک صورت برای عموم مردم کردند، و بعضی از مراجع قانونی آنرا الزامی کردند. در یک بررسی مروری که به تازگی چاپ شده است نشان داده شده که میزان موارد کووید-19 در 15 ایالت و ناحیه کلمبیا که استفاده همگانی از ماسک صورت را پیش از 1 آوریل 2020 الزامی کرده بودند، رشد آهسته تری داشته است. نویسندگان تخمین می زنند که این اقدامات امکان دارد از 230000 تا 450000 مورد کووید-19 تا 22 ماه می جلوگیری کرده باشد.
در سفارش های بهداشتی ماسک صورت، سه نوع ماسک مد نظر است. ماسک های تنفسی (شامل N95 وKN95) و ماسک های پزشکی که ماسک جراحی هم نامیده می شوند، از منسوجات نبافته با مشخصات دقیق ساخته و به صورت ویژه برای کارکنان مراکز بهداشتی درمانی سفارش می شوند. شواهدی از شبیه سازی های آزمایشگاهی و مطالعات تجربی کنترل شده ای وجود دارد که نشان داده است این نوع ماسک ها در صورت استفاده صحیح و مداوم توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی درمانی می توانند در کاهش عفونت با ویروس های تنفسی و سایر عوامل بیماری زا در مراکز خدمات بهداشتی درمانی نقش داشته باشند.
ماسک های پارچه ای صورت هم شامل ماسک های تجاری یا خانگی، برای عموم مردم سفارش شده اند. این ماسک ها مقرون به صرفه تر و در دسترس تر از ماسک های تنفسی و پزشکی که باید برای مراکز خاص پرخطر مانند مراقبت های بهداشتی درمانی در اولویت قرار گیرند، هستند.
ماسک های پارچه ای صورت از استانداردهای مورد نیاز برای ماسک های تنفسی و پزشکی پیروی نمی کنند و به اندازه ماسک های جراحی در مطالعات انجام شده بر روی کارکنان مراکز بهداشتی درمانی مؤثر نبوده اند. علاوه بر این، ماسک های پارچه ای به علت حفظ رطوبت، استفاده مجدد و فیلتراسیون ضعیف با خطر بالای عفونت همراه بوده اند که امکان دارد در افزایش ریسک عفونت نقش داشته باشند. شواهدی وجود دارد که نشان داده است که وقتی بیماران از ماسک همچون ماسک پارچه ای استفاده کردند کمتر احتمال داشت تا افراد سالم در تماس با آنها را مبتلا کنند. اگر بخش عمده ای از جمعیت ماسک بزنند و این امر همراه با سایر اقدامات بهداشتی و اجتماعی باشد، ماسک صورت می تواند از بروز سایر عفونت های تنفسی در یک جامعه بخصوص در اوایل فصل شیوع یا سرایت بیماری بکاهد.
پیش از این، یک متاآنالیز 172 مطالعه مشاهده ای مورد بررسی قرار گرفته است که نتیجه گرفتند ماسک صورت می تواند تأثیر عمده ای بخصوص بر کاهش مبتلا شدن به کووید-19 و ویروس های مرتبط ایجاد کننده SARS و MERS (15/0= OR تعدیل شده) داشته باشد.
اخیراً، در یک مدل ریاضی محققان نشان داده اند که حتی ماسک هایی که به صورت کامل موثر نیستند (ماسک هایی که تنها 20 درصد جلوی انتقال را می گیرند) در صورت استفاده مداوم و توسط نسبت بالایی از جمعیت و در ترکیب با سایر اقدامات همچون رعایت فاصله فیزیکی هم می توانند در کاهش بار کووید-19 ارزش بالایی داشته باشند.
اغلب مطالعات مرور نظام مندی که اثربخشی ماسک های صورت را بررسی نموده اند، (از جمله خیلی از مطالعاتی که اثری جهت استفاده از ماسک نشان نداده اند) مخلوطی از انواع مطالعات را لحاظ کرده اند؛ و به شدت وابسته به داده هایی بوده اند که از مطالعات مشاهده ای و مطالعات مداخله ای بدون تصادفی سازی حاصل شده بودند که در آنها همزمان چندین مداخله بررسی شده بودند: مطالعاتی با داده های غیر مطمئن.
حتی در این صورت هم شواهد علمی با نظرات و راهنمایی های خبرگان همسو بوده است. سازمان جهانی بهداشت، الان استفاده گسترده از ماسک را بعنوان جزئی از بسته بهداشتی و اجتماعی خود برای عموم مردم سفارش کرده و مرکز مدیریت بیماری های آمریکا هم اخیراً در بازبینی راهنمای بهداشتی برای برگزاری اجتماعات و مراسم، سفارش به استفاده مردم از پوشش صورت کرده است.
در عین حال، بعضی از مردم سردرگم مانده اند و گروهی هم با عنایت به تغییراتی که به نظر می آید در محتوای سفارش های بهداشتی رخ داده، اعتماد خویش را به این سفارش ها از دست داده اند. در ایالات متحده آمریکا که در آن حمایت عمومی از اقدامات شدید برای جلوگیری از انتقال بیماری به صورت فزاینده ای قطبی شده است، استفاده از ماسک صورت به یک سمبل حزبی حمایت یا سرپیچی از سفارش ها و دستورات مقامات بهداشت عمومی تبدیل گشته است.
در بحران های بهداشتی قبلی هم مقاومت های مشابهی دیده شده است. در جریان آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1918، گروه های ضد ماسک صورت در شهرهایی از آمریکا و به صورت مشخص در سانفرانسیسکو تشکیل شده بودند. از آنجایی که خیلی از جوامع، ایالت ها و کشورها آغاز به برداشتن محدودیت هایی که برای کاهش انتقال کووید-19 وضع شده بود، کرده اند و جمعیت بیشتری هر روز به فعالیت در خارج از منزل می پردازند، اهمیت استفاده عمومی از ماسک صورت احیانا از هر زمان دیگری بیشتر شده است.
یک مطالعه که به صورت مدل سازی ریاضی روی انتقال بیماری انجام شده و اخیراً انتشار یافته، نتیجه گرفته که استفاده گسترده از ماسک صورت و فاصله گذاری فیزیکی، اقداماتی کلیدی در بازگشایی فعالیتهای اقتصادی بدون احتیاج به تعطیلی مجدد هستند. با توجه به این موضوع، علل خوبی برای بازبینی در تفکر پوشش صورت بعنوان نماد آزادی و تشویق مردم به رعایت این سه اصل برای بازگشایی ایمن فعالیت ها وجود دارد: ماسک بزنید، دست هایتان را بشویید (یا از محلول های ضدعفونی کننده استفاده کنید) و فاصله تان را با بقیه حفظ کنید.
منبع:

1399/04/13
12:34:21
5.0 / 5
2348
تگهای خبر: خدمات , سلامت , فرهنگ , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو