تاریخ پر فراز و نشیب آلمان در دوران معاصر

بنای یادبود دیوار برلین و خاطرات جدایی های جنگ سرد

بنای یادبود دیوار برلین و خاطرات جدایی های جنگ سرد

جاوید شو: هنوز هم بنای یادبود دیوار برلین در جاده برناور، بسیاری را به یاد تاریخ پر فراز و نشیب آلمان در دوران جنگ سرد می اندازد. بنایی كه حالا به یكی از مهم ترین آثار تاریخی برلین بدل شده است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: بخش پژوهش های رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
هر چند دهه ها از فروپاشی دیوار برلین می گذرد و حالا مردم شرق و غرب آلمان در اتحاد کامل زندگی می کنند، اما هنوز هم بنای یادبود دیوار برلین در جاده برناور، بسیاری را به یاد تاریخ پر فراز و نشیب آلمان در دوران جنگ سرد می اندازد. بنایی که حالا به یکی از مهم ترین آثار تاریخی برلین بدل شده است.
همه چیز از مهاجرت شهروندان آلمان شرقی به آلمان غربی شروع شد. بر طبق آمارهای انتشار یافته در فاصله سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۱ حدود ۵/۲ میلیون نفر از آلمان شرقی به آلمان غربی مهاجرت کردند. همین طور طی شش ماه اول سال ۱۹۶۱، تعداد ۱۶۰ هزار نفر از برلین شرقی به برلین غربی پناهنده شدند. در آن زمان، بیشتر مهاجران را کارگران متخصص، کارشناسان، استادان دانشگاه و روشنفکران تشکیل می دادند. بنابراین، مهاجرت این گروه، خسارت های زیادی را برای دولت آلمان شرقی به ارمغان آورد. از ین جهت، دولت آلمان شرقی تمام راه های ارتباطی بین برلین شرقی و غربی را مسدود و دیوار برلین را بنا کرد.
ساخت دیوار تا آخر سال ۱۹۶۱، ادامه یافت. همین طور بر بالای دیوار، سیم خاردار نصب گردید و برج های مراقبت برای حفاظت و کنترل عبور و مرور ساخته شد.
کمی بعد در سال ۱۹۸۷، اعتراض به اختناق سیاسی و نقض اصول حقوق بشر در سراسر اروپای شرقی بالا گرفت و به به آلمان شرقی نیز سرایت کرد. زمستان ۱۹۸۸ راه پیمایی های گسترده در شهرهای برلین، لایپزیگ و درسدن به راه افتاد. در آن دوران، خیلی از فعالان جنبش های اجتماعی و سیاسی توسط پلیس امنیت آلمان (اشتازی) بازداشت شدند.
با وجود نارضایتی بیش از پیش، در اوایل سال ۱۹۸۹ حزب حاکم ادعا نمود که در انتخابات محلی ۹۹ درصد آرا را به دست آورده است. این خبر به خشم مردم دامن زد. راه پیمایی های ضد حکومتی بیشتری، با شعارهای تند به راه افتاد. در اکتبر سال ۱۹۸۹، حکومت آلمان شرقی، جشن چهلمین سالگرد تأسیس «آلمان دموکراتیک» را برگزار کرد. در مقابل، مردم ناراضی به راهپیمایی های اعتراض آمیز گسترده، دست زدند. روز ۱۸ اکتبر زیر فشار فزاینده مردم، اریش هونکر، رئیس دولت آلمان شرقی استعفا داد و و چند روز بعد ایگون کرنس جانشین او شد.
شامگاه ۹ نوامبر رادیو اعلام نمود که بنا به تصمیم دولت جدید، مرز میان دو آلمان برداشته می شود. بیشتر مردم این خبر را باور نکردند، اما کمی بعد جمعیت زیادی برای تخریب دیوار در اطراف آن جمع شدند. بدین ترتیب، دیوار عظیم بتونی که سی سال در دل مردم رعب و وحشت افکنده بود، به آوار سنگ و کلوخ بدل شد.
پس از سقوط دیوار، همچنان بخش های از آن در سطح شهر برلین باقی ماند. کمی بعد مسئولان شهر، بخش باقی مانده دیوار برلین را بعنوان بنای یادبود برلین برگزیدند. بنای یادبود دیوار برلین، تصور جامعی از تاریخ آلمان و حوادثی که در این کشور به وقوع پیوسته است به بازدیدکنندگان می دهد. بر روی بنای یادبود، تصاویری از کشته شدگان جنگ جهانی دوم دیده می شود. همین طور در بخش هایی از آن، جزئیات حوادث در رابطه با دیوار برلین برای اطلاع عموم نوشته شده است. با آنکه سال های زیادی از واژگونی دیوار برلین می گذرد، اما همچنان روح ماجرا در این مکان در جریان است و بازدید از آن احساسات هر انسانی را بر می انگیزد.


منبع:

1399/04/07
20:45:48
5.0 / 5
2794
تگهای خبر: خسارت , فرهنگ , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو