برای مبارزه با كرونا می توان دست ها را با مایع ظرفشویی هم شست؟

برای مبارزه با كرونا می توان دست ها را با مایع ظرفشویی هم شست؟

به قول موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشكی تهران، مایع ظرفشویی در شرایط عدم دسترسی به صابون و ژل ضدعفونی كننده، می تواند عوامل بیماری زا را از دست ها پاك كند ولی چربی های طبیعی پوست را هم از بین می برد. این مورد امكان دارد برای افرادی كه مستعد خشكی پوست و اگزما هستند، مشكل ایجاد كند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، یکی از روش های عمده انتقال ویروس کرونا، تماس دست های آلوده با دهان و بینی و صورت است، شستشوی دست ها با آب و صابون یا مایع دستشویی و در صورت عدم دسترسی به آن، استفاده از پاک کننده هایی بر پایه الکل سفارش شده است. سوالی که مطرح می شود این است که در صورت عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی، آیا می توان از سایر مواد شوینده نظیر مایع ظرفشویی بهره برد و آیا این مواد شوینده همان میزان از پاک کنندگی را دارا هستند؟
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا بیان کرده است که شستن دست ها با آب و صابون مؤثرترین روش جلوگیری از بیماری کووید 19 در زمان شیوع این بیماری است، اما در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی می توان از مایع ظرفشویی یا سایر شوینده ها هم بهره برد.
به علاوه گروه شیمی دانشگاه کنتاکی هم بیان کرده که شوینده های دیگری همچون مایع ظرفشویی هم می توانند برای ضدعفونی کردن پوست به کار رود. این قبیل شوینده ها هم حاوی مولکول ها و ساختارهای صابونی هستند. مایع ظرفشویی می تواند با از بین بردن لایه چربی محافظ ویروس هایی مانند کرونا، آنها را از بین ببرد.
بنابراین؛ مایع ظرفشویی هرچند برای شستشوی ظروف استفاده می شود، قابلیت از بین بردن میکروب ها را هم دارد ولی امکان دارد چربی های طبیعی را هم از روی دست های شما پاک کند.
این مبحث بخصوص در افراد مستعد خشکی پوست و اگزما امکان دارد تحریکات پوستی به دنبال داشته باشند. با این وجود در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون و یا مایع دستشویی می توان از مایع ظرفشویی هم بهره برد.
منبع:

1399/04/03
23:05:19
5.0 / 5
2295
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو