در قالب یك پژوهش بررسی شد

تأثیر كووید-۱۹ بر زنان آبستن

تأثیر كووید-۱۹ بر زنان آبستن

به گزارش جاوید شو تعدادی از محققان كشور در چارچوب مطالعه ای مروری به بررسی نتایج كووید-۱۹ بر زنان آبستن پرداخته اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در همه گیری بیماری های عفونی، زنان آبستن و جنین آنها جزو جمعیت پرخطر به شمار می آیند. کووید-۱۹ بر همه گروه های سنی تأثیر می گذارد که در این خصوص، زنان آبستن امکان دارد بیشتر مستعد مبتلا شدن به این بیماری باشند. محققان در یک مطالعه مروری وضعیت زنان آبستن مبتلا به کووید-۱۹ و نوزادان متولد شده از آنها را بررسی نموده اند.
در این پژوهش که توسط مریم شریعت زاده و زهرا سرفراز، دانشجویان کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آجا، فرشید الازمنی نوده، دانشجوی دکترای تخصصی آموزش پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران، حمیدرضا عزیزی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه بقیه الله الاعظم(عج) و یزدان احمدی، کارشناس ارشد پرستاری داخلی و جراحی دانشگاه علوم پزشکی آجا انجام شده، آمده است: « مطالعه حاضر، از نوع مطالعه مرور سیستماتیک است که برپایه اطلاعات جمع آوری شده از جست وجوی منظم منابع اینترنتی با استفاده از عملگر منطقی AND، OR بین کلمات کلیدی در پایگاه های انگلیسی زبان PubMed، Science Direct و Google Scholar با استفاده از کلید واژگان انگلیسی Pregnant women، Newborn، Covid-۱۹، Neonatal، Pregnancy و Utero بین ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۲۰ انجام شده است. »
جستجوی کلی برای منابع مرتبط زنان آبستن و کووید-۱۹، ۳۱۷ مقاله بود. سپس با اعمال فیلتر زمان این تعداد به ۱۸۷ مقاله تقلیل پیدا کرد. در مرحله پایانی هم با حذف مقالات تکراری و بررسی ارتباط مقالات با مبحث مورد مطالعه، ۲۰ مقاله بعنوان منابع مربوطه و نهایی انتخاب شدند.
در این مقاله آمده است: « خصوصیات بالینی پنومونی کووید-۱۹ در زنان آبستن شبیه به افراد بزرگسال غیر آبستن مبتلا به پنومونی کووید-۱۹ است و شرایط جدی که احتیاج به بستری در بخش مراقبت های ویژه(ICU) و تهویه مکانیکی دارند؛ در مقایسه با دو عفونت کرونا ویروس قبلی( سارس و مرس) به صورت قابل توجهی کمتر رایج هستند.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « در مطالعه دونگ و همکارانش در فوریه ۲۰۲۰ که بین ۱۶ زن آبستن مبتلا به کووید-۱۹ و ۴۵ زن آبستن سالم بررسی شد؛ اختلاف مفهوم داری بین دو گروه از نظر وزن مادر، سن حاملگی هنگام تولد، وزن نوزاد هنگام تولد یا از دست دادن خون در حین عمل وجود نداشت. اما طبق مطالعه های بررسی شده، مادران مبتلا به کووید-۱۹ در معرض خطر زایمان زودرس، سقط جنین، پارگی زودرس غشا، پره اکلامپسی، سزارین، پریشانی جنین، مرگ پری ناتال، بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان، قرار دارند و زایمان زودرس بعنوان شایع ترین نتیجه نامطلوب حاملگی شناخته شده است.»
در مطالعه حاضر، بعد از بررسی پژوهش های گوناگون، مادران مبتلا به کووید-۱۹ بعد از آزمایش های RT-PCR اکثرا صاحب نوزادان سالم شده اند. تعداد اندکی از آنها صاحب نوزادان مشکوک شده اند که بعد از بررسی های لازم احتمال بیمار بودن آنها رد شده است. تعداد انگشت شماری از نوزادان هم بعد از تولد و انجام آزمایش RT-PCR مثبت و مبتلا به کووید-۱۹ گزارش شده اند.
در این پژوهش آمده است: « بررسی مطالعات نشان داد که انتقال عمودی داخل رحمی احیانا رخ نداده است. همینطور نتایج مادر، جنین و نوزادان آن دسته از زنان آبستن که در اواخر حاملگی آلوده شده اند مناسب به نظر می آید و این نتایج با آگاهی از وضعیت مادر و جنین و مدیریت شدید و فعال حاصل می شود که در صورت عدم وجود اطلاعات قوی تر امکان دارد بهترین روش باشد.»
نتایج این مطالعه در نخستین شماره ی نهمین جلد فصلنامه علمی پژوهشی مدیریت پرستاری انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/01
15:13:22
5.0 / 5
2413
تگهای خبر: اینترنت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو