محققان كشور بررسی كردند

داروی مناسب برای شیمی درمانی سرطان خون

داروی مناسب برای شیمی درمانی سرطان خون

جاوید شو: پژوهشگران كشورمان در مطالعه ای پژوهشی، تأثیر داروهای مختلف شیمی درمانی مبتنی بر فلزات پلاتین و پالادیوم را بر بیماری سرطان خون بررسی نموده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سرطان بعنوان دومین عامل مرگ ومیر در جهان، بیماری سختی است که در آن سلول ها بطور غیرعادی رشد و گسترش می یابند و اگر رشد این سلول ها کنترل نشود، منجر به مرگ بیمار می شوند. متأسفانه به علت سمیت داروهای ضد سرطان مبتنی بر برخی فلزات، موسوم به داروهای شیمی درمانی و انتخاب گری آنها مقابل رشد سریع سلول ها، بافت های سالم نیز در معرض خطر بوده و استفاده از آنها، عوارض ناخوشایندی ازجمله حالت تهوع، ریزش مو، کم خونی و مسمومیت گوارشی را به دنبال دارد. طراحی ترکیب های جدید ضدسرطان می تواند به ساخت داروهایی با عوارض جانبی کمتر منتهی شود.
بنا بر گفته متخصصان، استفاده گسترده از داروهای ضدسرطان بر پایه فلز، با کشف فعالیت پلاتین برای درمان سرطان سر و گردن، بیضه، تخمدان، مثانه و ریه شروع شد. اما باوجود موفقیت بالینی، استفاده از این دارو سبب اثرات جانبی شدید مانند نارسایی کلیوی و عصبی، لطمه شنوایی و تهوع می شود. همین طور این دارو نسبت به برخی غده ها مانند سرطان سینه و روده بزرگ یا کلون، ناکارآمد است و نیز برخی غده های سرطانی نسبت به این دارو مقاوم هستند. بنا بر این و نظر به عوارض جانبی دیده شده در ترکیب های ضدسرطان برپایه فلز پلاتین، تلاش ها برای سنتز ترکیبات یا اصطلاحاً کمپلکس هایی با عوارض جانبی کمتر و سمیت حداقلی در مقابل سلول های سرطانی ادامه دارد.
در همین راستا، پژوهشی توسط تعدادی از پژوهشگران کشورمان انجام شده است که در آن تلاش شده است از اثرات کمپلکس های ضد تومور فلزهای پالادیوم و پلاتین برای درمان سرطان خون استفاده گردد.
در این پژوهش که توسط پژوهشگران پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است، دو کمپلکس پلاتین و پالادیوم با خاصیت های ضد سرطانی مقابل سلول های سرطان خون انسانی موسوم به K562 در نظر گرفته شدند و برهم کنش این ترکیب ها با سرم پروتئین آلبومین انسانی که در خون قرار دارد، مطالعه شد.
نتیجه آزمایش های انجام شده از آن حکایت می کند که کمپلکس فلز پلاتین نسبت به ترکیب پالادیوم، تعداد جایگاه اتصال و ثابت اتصال پیوندی بیشتری را با پروتئین فوق برقرار می کند.
محبوبه اسلامی مقدم، محقق پژوهشکده توسعه فرایندهای شیمیایی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و دو همکار دیگرش در این تحقیق، می گویند: «یافته ها نشان داد ترکیب پلاتین نسبت به پالادیوم، پتانسیل بهتری در برهم کنش با پروتئین دارد و پس برتری دارویی بهتری را نشان میدهد. این ترکیب همچنین، به علت سرعت پایین هیدرولیز، پایداری بیشتری در بدن دارد».
به بیان این پژوهشگران، «انتقال داروهای فوق در بدن توسط مولکول های پروتئین آلبومین سرم خون صورت می گیرد. پیوند داروها با این پروتئین مهم و تغییر ساختار آن، یکی از عامل های بروز عوارض جانبی دارو است و بنا بر این است که اهتمام می شود، داروهای متفاوتی مورد مطالعه قرار گیرند».
در این پژوهش، نقش غلظت های متفاوت کمپلکس های پلاتین و پالادیوم نیز مطالعه شد تا پزشکان درباب نحوه اثرگذاری این داروها دید بهتری داشته باشند.
یافته های این مطالعه که در فصل نامه «شیمی و مهندسی شیمی ایران» انتشار یافته اند، نشان از آن دارند که داروهای شیمی درمانی مبتنی بر فلز پلاتین، بااینکه سمیت نسبتاً بالایی را در بدن به وجود می آورند، کماکان گزینه بهتری برای درمان سرطان محسوب می شوند.
قابل ذکر است نشریه یاد شده فوق، متعلق به پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران است که خود از واحدهای پژوهشی زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است.
منبع:

1399/03/11
14:15:28
5.0 / 5
2620
تگهای خبر: متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو