برگزاری بزرگ ترین كرسی شب یلدا در مشكین شهر

برگزاری بزرگ ترین كرسی شب یلدا در مشكین شهر

به گزارش جاوید شو مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشكین شهر از برگزاری بزرگ ترین كرسی شب یلدا در مشكین شهر اطلاع داد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، به قول ایمانعلی ایمانی - مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشكین شهر - این كرسی در ابعاد ۱۰ در ۱۰ و در محوطه كهنه قلعه مشكین شهر برپا می گردد.
مقرر است كرسی شب چله با آثار صنایع دستی، بافته های داری و غذاهای بومی محلی در رابطه با زمستان تزئین شده و زنان و مردانی با لباس های سنتی و بومی برنامه های فرهنگی همچون قصه گویی و نمایش را در این شب اجرا كنند.
ساخت كرسی از گذشته در استان اردبیل رواج داشته است. در باورهای عامیانه مردم ایران هم درباره كرسی روایت های متفاوتی وجود دارد. برای مثال گفته می گردد اگر روی كرسی ضرب بگیری، زمستان بسیار سرد خواهد شد. یا اگر كسی با كوبیدن دست به سقف كرسی نوا بگیرد، باد و كولاك خواهد شد.
همینطور در كتاب «باورهای عامیانه مردم ایران» نوشته حسن ذوالفقاری با همكاری علی اكبر شیری، درباره كرسی آمده است: اگر گربه زیر كرسی برود و بخوابد نشانه ی آن است كه هوا سرد خواهد شد. اگر گربه پشت به آتش بنشیند یا خودش را زیر كرسی مخفی كند، هوا سرد خواهد شد. هر وقت گربه زیر كرسی پنهان شود، هوا توفانی می گردد.
كرسی وسیله ای است كه برای گرم شدن در زمستان در خانه ها به صورت سنتی استفاده می شده است. جعفر شهری در كتاب طهران قدیم می نویسد كرسی از میز یا چهارپایه ای چوبی به اندازه ۱x۱ متر و گاهی مستطیلی شكل تشكیل شده كه حدود سه وجب بلندی دارد. روی آنرا با لحافی بزرگ در اندازه های حدودی ۴x۴ یا ۷x۷ متر می پوشانند تا گرمای حاصل از منقل از زیر میز خارج نشده و به هدر نرود. سپس روی لحاف را با جاجیم، ترمه یا چادر شب سفیدی تزئین كرده و به تناسب بزرگی و كوچكی كرسی، یك مجمعه یا سینی مسی برای قرار دادن چراغ، سماور، ظرف میوه و سایر خوراكی ها روی آن قرار می دهند. برای نشستن و خوابیدن افراد دور كرسی معمولاً از چند بالش و پشتی استفاده می گردد.

1397/09/28
20:22:39
5.0 / 5
4727
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو