یادداشتی به قلم محمدعلی بهمنی قاجار؛

لزوم برخورد قاطع و شفاف ایران با مسببان رخداد مرز افغانستان

لزوم برخورد قاطع و شفاف ایران با مسببان رخداد مرز افغانستان

جاوید شو: دولت ایران با برخورد قاطع و شفاف نسبت به این رخداد می تواند از پیشینه نیك ایران در میزبانی از مهاجران افغانستانی صیانت كند.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، در ۱۰ روز نخست اردیبهشت (۱۳۹۹) خبری حیرت آور در شبکه های اجتماعی دست به دست شد در خصوص اینکه ۵۰ نفر از اتباع افغانستان که قصد ورود از منطقه «تنگه ذوالفقار» به ایران را داشتند مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به آب انداخته شده اند مسئولان کشوری و همین طور افکار عمومی خواهان توضیح مسئولین مرتبط و همین طور تشکیل کمیته ای برای پیگیری این مساله شدند. سخنگوی وزارت خارجه ایران رخ دادن این اتفاق در خاک ایران را رد کرده؛ اما کمیته ای حقیقت یاب از طرف دو کشور تشکیل شده است تا به این مساله رسیدگی شود. محمدعلی بهمنی قاجار، پژوهشگر حوزه سیاست خارجی و مدرس دانشگاهی یادداشت کوتاهی را به همین مناسبت نوشته است.
محمدعلی بهمنی قاجار، دکترای حقوق بین الملل از دانشگاه تهران دارد و یکی از مورخان مشهور دوران قاجار است. همچون کتاب های انتشار یافته او می توان به «سیستان و مرزهای آن»، «ایران و افغانستان؛ از یگانگی تا تعیین مرزهای سیاسی»، «اختلافات ارضی افغانستان و پاکستان؛ به روایت اسناد تاریخی وزارت امور خارجه ایران» و «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی» اشاره نمود. یادداشت او را در ادامه بخوانید:
«ایران به مدت ۴۱ سال در مجموع و با وجود برخی کاستی ها، میزبانی شایسته برای هم خانمانان عزیز افغانستانی مان بوده است. خواهران و برادران هم دین و هم فرهنگ و هم زبانی که با ما یکی و یگانه هستند و فقط با دسیسه استعمار از هم جدا مانده ایم. در این میان حادثه غرق شدن عده ای از عزیزان افغانستانی در مرز مشترک ایران و افغانستان، رخدادی جگرسوز و تلخ است، امید دارم که در وهله نخست چنین واقعه ای رخ نداده باشد و اگر هم به وقوع پیوسته باشد، ایران و مرزبانان ایرانی هیچ گونه تقصیری در آن نداشته باشند، اما اگر چنین رخداد تلخی اتفاق افتاده باشد هرکسی که در آن سهیم است باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.
دولت ایران با برخورد قاطع و شفاف نسبت به این رخداد می تواند از پیشینه نیک ایران در میزبانی از مهاجران افغانستانی صیانت نماید. عملکرد مسئولانه و دلسوزانه نسبت به هر صدمه ای که متوجه برادران عزیز افغانستانی مان شده باشد، در وهله نخست وظیفه انسانی و ملی و شرعی و اخلاقی ما بوده و در وهله بعدی دسیسه های ایران ستیزان در افغانستان را نقش بر آب می سازد، همه ما در کلیه موارد هم درد و هم شریک خواهران و برادران عزیز افغانستانی مان هستیم و اجازه هتک حرمت و تضییع حقوق آنان را نخواهیم داد.»


منبع:

1399/02/26
14:13:31
5.0 / 5
2537
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو