مدیركل فرهنگ و ارشاداسلامی استان قزوین:

سند توسعه فرهنگی استان قزوین تدوین می شود

سند توسعه فرهنگی استان قزوین تدوین می شود

به گزارش جاوید شو مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار داشت: تنظیم و تدوین سند توسعه فرهنگی استان بعد از تصویب در شورای فرهنگ عمومی و راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا از برنامه های سال جاری است.


به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، محمد حسن اسماعیلی روز سه شنبه در نشست با لطف الله سیاهکلی منتخب مردم قزوین در مجلس یازدهم که در اداره ارشاد برگزار گردید تصریح کرد: فرهنگ بعنوان هویت هر جامعه ای از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد ولی اگر رفتار مردم متناسب با توسعه و فرهنگ نباشد به هدف نمی رسیم. اسماعیلی خاطرنشان کرد: نگاه شعاری به فرهنگ کارآمد نیست و در این حوزه نیازمند برنامه و عمل هستیم اما به نظر می آید در گذشته گاهی فرهنگ فقط زینت مجالس بوده که این رویکرد باید تغییر کند. وی ادامه داد: امروز مسائل فرهنگی بیشتر نمایان شده و ما هم باید توجه بیشتری به ابعاد مختلف فرهنگ داشته باشیم تا برنامه های تعریف شده به نتیجه برسد. اسماعیلی بیان نمود: قزوین تاریخ غنی و شکوفایی دارد و می طلبد نگاه ما به این غنای پرارزش به صورت خاص باشد چونکه این سرزمین خواستگاه علم و ادب فرهنگ بوده که گاهی به فراموشی سپرده شده است.
وی تصریح کرد: هر چند قزوین از درون مجموعه جایگاه رفیعی دارد اما نمود فرهنگی قزوین از بیرون زیاد مناسب نمی باشد و لازم است در این حوزه برنامه ریزی جامعی داشته باشیم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: اداره ارشاد به تنهایی متولی فرهنگ نیست بنابراین بدون کمک سایر نهادها قادر به پیشبرد برنامه ها نیستیم البته در این حوزه موازی کاری فرهنگی هم شدید می باشد که باید با ایجاد مرجعیت فرهنگی برای هم افزایی همت نماییم. وی اظهار داشت: در عرصه فرهنگ اگر هر نهاد و دستگاهی بخواهد حرف خویش را بزند و جزیره ای عمل شود به نتیجه نمی رسیم و کارها مغفول می ماند بنابراین ایجاد مرجعیت فرهنگ عمومی و هم افزایی ضروری می باشد. اسماعیلی تصریح کرد: سند توسعه فرهنگی استان در شورای فرهنگ عمومی تصویب شده و سال جاری تنظیم و تدوین خواهد شد. وی ایجاد رصد خانه فرهنگی برای رصد سرمایه های فرهنگی و اجتماعی را از دیگر برنامه های در دست اجرا دانست و خاطرنشان کرد: تقویت و ساماندهی سمن ها، واگذاری کارها به هنرمندان، تقویت زیر ساخت های فرهنگی در اولویت برنامه ها قرار دارد. اسماعیلی بیان نمود: راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا برای تربیت هنرمندانی در تراز انقلاب اسلامی از مهمترین برنامه های سال جاری است که در مهرماه به نتیجه خواهد رسید.
سیاسی کاری را از ارشاد دور کرده ایم ایشان در ادامه اظهار داشت: ما هم باور داریم که سیاسی کاری نباید وارد فعالیتهای ارشاد شود و برنامه و رویکرد ما این است که چتر فرهنگی جمهوری اسلامی باید به روی همه گروه ها گسترده شود و همه افراد و هنرمندان با رعایت خط قرمزها به راحتی و عادلانه از خدمات فرهنگی برخوردار شوند و تحت حمایت قرار گیرند. اسماعیلی خاطرنشان کرد: مدیریت در ارشاد باید با نگاه همه جانبه در امور فرهنگی صورت گیرد تا با جامعیت و فراگیری برنامه ها بتوانیم مرجعیت فرهنگی را بوجود آورده و همه هنرمندان را جذب خود نماییم. وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی هم مهم می باشد و می تواند به تحقق عدالت اجتماعی کمک نماید و ما هم با توزیع عادلانه امکانات فرهنگی در شهرها و روستاها این مسیر حرکت خواهیم کرد. توجه به اقتصاد فرهنگی در اولویت است مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین توجه به اقتصاد فرهنگ را مهم دانست و خاطرنشان کرد: برای تقویت بنیه مالی هنرمندان باید به اقتصاد فرهنگ دقت کنیم که در این راستا ایجاد گذرگاه و بازارچه های فرهنگی و توجه به صنایع دستی در دستور کار است.
وی در مورد ایجاد پردیس های سینمایی هم اظهار داشت: یک پردیس سینمایی در شهر محمدیه با سه سالن در ۸ ماه آینده راه اندازی می شود و یک پردیس هم در شهر قزوین با کمک بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد. در ادامه معاونان اداره ارشاد استان قزوین گزارش هایی از فعالیتهای انجام شده و مشکلات موجود عرضه کردند.

1399/02/17
14:31:46
5.0 / 5
3156
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو