مقابله با شبه علم در بحران كرونا،

برای تشخیص راست از دروغ، راهی نیست به جز یافتن راستگویان

برای تشخیص راست از دروغ، راهی نیست به جز یافتن راستگویان

به گزارش جاوید شو عضو هیئت مدیره انجمن ترویج علم با بیان این كه عجیب نیست اگر حرفی راست را ˮدروغگوییˮ بگوید، اما ناتوانی در تشخیص اصل از بدل علت هراس از شنیدن سخن راست از ˮدروغگویانˮ است، پس برای تشخیص اصل از بدل راهی به جز یافتن متخصصان نیست، تصریح كرد:  بیماری ناشی از كرونا شهر را گرفته است. مهربانان، عاشقان، عارفان، نانوایان، داستان پردازان و ساحران هرچند دوست داشتنی اند، (بیاییم) تنها قدردان مهربانی، عرفان، نان و داستان شان باشیم و درمان را به درمانگران بسپاریم.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دكتر كیوان الستی، عضو هیئت علمی مركز تحقیقات سیاست علمی كشور با پیوستن به پویش #علمی_شو كرسی یونسكو در ترویج علم، یادداشتی را در صفحه اینستاگرا می "كرسی یونسكو در ترویج علم" منتشر نموده كه در این یادداشت آمده است:
"عجیب نیست اگر حرفی راست را، دروغگویی بگوید. عجیب نیست اگر اخبار درست را، روزنامه ی زردی بنویسد. عجیب نیست اگر بدل كاری به اصلی اشاره كند و عجیب نیست اگر درمانِ «موفقی» را ساحری (تصادفاً) تجویز كند.
شاید دروغگو نانوای خوبی باشد، زردنویس عاشق بی نظیری باشد. بدل كار بندباز ماهری باشد و گاهی شاید هیچ كس مهربان تر و شریف تر و ادیب تر از مارگیری ماهر نباشد.
پس چه هراسی هست از شنیدن راستی از دروغگویان، ادب از زردنویسان، علم از جادوگران و درمان از مارگیران؟
اشكالش اندك است: ناتوانی در تشخیص اصل از بدل. راستی و ادب و اصالت و شفا برای راستی و اصالت و شفا بودنشان دلیل می خواهند. حرف راست، هرچقدر هم راست اگر دروغگویی بگوید، داستان هر چقدر جذاب اگر زردپیشه ای روایت كند و نسخه هر چقدر شفا اگر منسوخی آنرا بپیچد، راست و جذاب و شفا هستند اما...
موجه نیستند.
برای تشخیص راست از دروغ راهی نیست به جز تشخیص راستگویان. برای تشخیص اصل از بدل راهی نیست به جز یافتن متخصصان و تشخیص دارو از شرنگ، راهی ندارد (و هیچگاه ندارد) مگر تشخیص درمانگران.
راستگویان را با راستگویی هایشان شناخته اند، ادبا را با وزنِ آثارشان، متخصصان را با تخصصشان، اصیل زادگان را با اصالتشان و درمانگران را (نه تنها با درمان هایشان كه) با ادب و تخصص و اصالت دعوی شان.
بیماری شهر را گرفته است. مهربانان و عاشقان و عارفان و نانوایان و داستان پردازان و ساحران هرچند دوست داشتنی اند، (بیاییم) تنها قدردان مهربانی و عرفان و نان و داستان شان باشیم و درمان را به درمانگران بسپاریم."
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، كرسی یونسكو در ترویج علم به منظور مقابله با شبه علم، اخبار غیرعلمی و باورهای غلطی كه این روزها پیرامون كرونا ویروس جدید در جامعه انتشار یافته، پویشی را به نام «#علمی_شو» راه اندازی كرده و از همه علاقه مندان به مباحث علمی درست، دعوت می كند با تولید و ارسال پیام های كوتاه صوتی، تصویری و متنی، در جهت جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه به جای هراس از این بحران، این پویش را یاری كنند.
كرسی یونسكو در ترویج علم از صاحبنظران، متخصصان و نیك اندیشان دعوت كرده است از راه ایمیل كرسی به نشانی unescocps@gmail.com، صفحه اینستاگرام unescocps و كانال تلگرامی @unescocps به پویش "#علمی_شو" بپیوندند.1399/01/04
15:47:19
5.0 / 5
3653
تگهای خبر: متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو