حمایت وزارت ارشاد از كسب و كارهای فرهنگ و هنری

حمایت وزارت ارشاد از كسب و كارهای فرهنگ و هنری

جاوید شو: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برمبنای شیوه نامه ای از پشتیبانی از راه اندازی كسب و كارهای فرهنگی و هنری در شهرهای مختلف حمایت می كند.


به گزارش جاوید شو به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر سید آبادی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه ریزی با بیان این خبر اضافه كرد: بر طبق این شیوه نامه كه به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است، این وزارتخانه در قالب طرح گذرهای فرهنگ و هنر و طرح تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاهای قابل تبدیل به فضاهای فرهنگی و هنری از كسانی كه می خواهند كسب و كارهای فرهنگی و هنری راه اندازی كنند، حمایت می كند.
سیدآبادی افزود: تقویت ظرفیت های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر و هم چنین افزایش دسترسی مردم به آثار و خدمات فرهنگی و هنری جزو برنامه های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ذیل این دو برنامه كلان، راه اندازی گذرهای فرهنگ و هنر در شهرها، تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاها به فضاهای فرهنگی هنری، راه اندازی روز بازارهای فرهنگ و هنر، خرید و فروش اینترنتی آثار فرهنگی و هنری و دسترسی آنلاین به رویدادها و آثار فرهنگی و هنری در قالب طرح های حمایتی امسال و سال آینده اجرا خواهد شد.

راه اندازی كسب و كار در گذرهای فرهنگ و هنر
وی اظهار داشت: گذرهای فرهنگ و هنر كار مشترك بین شهرداری ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. شهرداری ها با اختصاص خیابان، میدان یا گذرهای مناسب به این كار و آماده سازی آن در این اقدام مشاركت می كند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه صندوق اعتباری هنر با اعطای تسهیلات ارزان قیمت از بخش خصوصی جهت راه اندازی كسب و كارهای فرهنگی و هنری حمایت می كند.
سیدآبادی با تاكید بر این كه شیوه نامه و همین طور فرم ها درخواست تسهیلات انتشار یافته است، اضافه كرد: شهرداری ها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرهای متقاضی می توانند با شناسایی، مطالعه و انتخاب فضاهای مناسب درخواست های خودرا به معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دهند تا سپس بازدید از فضاهای انتخاب شده و تایید آن، امكان پرداخت تسهیلات به كسانی كه بخواهند در آن جا كسب و كار فرهنگی و هنری راه اندازی كنند، فراهم گردد.

اعلام آمادگی ۱۲ شهر جهت راه اندازی گذر فرهنگ و هنر
وی هم چنین اضافه كرد: تا كنون بیشتر از ۱۲ شهر جهت راه اندازی گذر فرهنگ و هنر اعلام آمادگی كرده اند و تا اختتام آذرماه گذر فرهنگی و هنری در شهر كاشان راه اندازی خواهد شد. الان كسانی كه بخواهند در گذرهای فرهنگ و هنر یزد و كاشان كسب و كار فرهنگی و هنری راه اندازی كنند، می توانند تقاضای خودرا با امضای شهرداری و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آن شهرها ارائه كنند.
سیدآبادی بیان كرد: كتاب فروشی، گالری، سالن های كوچك نمایش فیلم، تماشاخانه های خصوصی، پلاتوهای تئاتر، كارگاه، فروشگاه های لوازم هنری، آموزشگاه های هنری، كارگاه و فروشگاه طراحی مدو لباس ایرانی، موزه های خصوصی مربوط به فرهنگ و هنر، كافه موزه های فرهنگی و هنری، فعالیت های نوپای فرهنگی و هنری و.... همچون كسب و كارهای مورد حمایت است.

تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی به فضاهای فرهنگی و هنری
علی اصغر سیدآبادی اظهار داشت: برای افزایش فضاهای فرهنگی و هنری و همین طور افزایش دسترسی مردم به آثار و رویدادهای فرهنگی و هنری، طرح تبدیل فضاهای موجود شهری به فضاهای فرهنگی و هنری اجرا میگردد.
وی ادامه داد: بر طبق این طرح از كسانی كه بخواهند با تبدیل فضاهای موجود شهری چه فضاهای میراثی، چه فضاهای اوقافی و چه فضاهای دیگری كه این قابلیت را دارند، به فضاهای فرهنگی و هنری، كسب و كار فرهنگی و هنری راه اندازی كنند، با ارائه تسهیلات از راه صندوق اعتباری هنر حمایت میگردد.
وی ادامه داد: این افراد می توانند برمبنای فرم های طراحی شده، طرح توجیهی خودرا به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان ها ارائه كنند.
سیدآبادی اظهار داشت: متقاضیان برای كسب اطلاع درباره طرح های حمایتی روز بازار فرهنگ و هنر، دسترسی آنلاین به رویدادها و آثار فرهنگی، هنری و خرید و فروش اینترنتی آثار فرهنگی و هنری می توانند به صندوق اعتباری هنر بازگشت كنند.
همین طور فرم های شماره ۱ تا ۷ مربوط به این شیوه نامه در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی www.farhang.gov.ir قابل روئیت است.1397/09/08
15:53:08
5.0 / 5
4584
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو