فكر كنید چرا هدف لشكر تاتار اماكن فرهنگی است

ضرورت ایجاد كمیته مشابه صلیب سرخ در ایران برای میراث فرهنگی

ضرورت ایجاد كمیته مشابه صلیب سرخ در ایران برای میراث فرهنگی

جاوید شو: «ایجاد تشكیلات كمیته بین المللی جهت حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ و بحران با تشكیلاتی همچون صلیب سرخ» از یك سو مطرح و از طرف دیگر به «لزوم توجه مضاعف و برنامه ریزی هوشمندانه توسط وزارتخانه میراث فرهنگی» تاكید می شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در متن های جداگانه ای كه مدیر كل سابق حفظ و احیای بافت ها و محوطه های تاریخی و یك كارشناس میراث فرهنگی در اختیار ایسنا قرار داده اند، هر دو نسبت به توجه و برنامه ریزی برای هر نوع آگهی و تهدیدی كه نسبت به آثار تاریخی و فرهنگی كشور می شود، تاكید كرده اند.

تهدید ترامپ، تهدید میراث مشترك ایران و همسایگانش است
سیاوش صابری - مدیر كل اسبق حفظ واحیا بناها، بافت ها ومحوطه های تاریخی، عضو پیوسته ایكوموس ایران و رئیس كمیته علمی معماری بومی در متنی كه در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت: «اظهاراتی كه در خصوص تخریب آثار فرهنگ ایران می شود، نشان میدهد كه مشاورانی در پشت این ایده وجود دارند كه قدرت فرهنگ ایران را می دانند. می دانند كه پیروان یكتا پرستی در ضمن هزاره ها چه تجربه سترگی از اندیشه ومبارزه در مقابل بی خردی را از خود به یادگار گذاشته اند.
می دانند كه این ذخیره فرهنگی با هر دین و مسلك و گرایشی چگونه می تواند همواره فرزندان این سرزمین را در مقابل دشمنانشان اندیشمند و یگانه كند. در كشوری كه از آرامگاه پیامبران پناه آورده در قبل از اسلام تا كلیسای مسیحیان، آتشكده زرتشتیان ومسجد مسلمانان همه باهم را دارد.
این تهدید، تهدید نوع انسان وبشر است، تهدید سابقه نبوغ، خرد و اندیشه اوست، تهدید ارزش هایی است كه از پس هزاره ها و قرن ها برای انسان مانده است. این تهدید، تهدید میراث مشترك كشورهایی است كه با ایران فرهنگ مشترك دارند قرن ها با هم بوده اند و در كنار هم زیسته اند.
این، تهدید ایران است و این تهدید وطن ماست. هر انسان آزاده باید در مقابل چنین رفتارهای سبعانه سكوت نكند. از طرفی دستگاه های مسول شامل وزارت میراث فرهنگی، دفتر منطقه ای یونسكو و سازمان های مردم نهاد باید اقدامات ممكن در حوزه حقوقی وقانونی، اداری واجرایی، ترویجی وآگاه سازی جامعه ایران را انجام دهند.
بااینكه مطلقا نباید به سازوكارهای به اصطلاح بین المللی كه در جلوگیری از تخریب میراث بشری در كشورهای دیگر در این چند سال هم خاصیتی نداشتند، دل بست اما باید وظایف خودرا خصوصاً در وزارتخانه ذیربط حتما مورد توجه مضاعف وبرنامه ریزی هوشمندانه قرار دهیم. حتما سیاستمداران و دولتمردان به این وجه توجه می كنند كه چرا اماكن فرهنگی مد نظر این لشگر تاتار است كه این دفعه از غرب می آید.
این امر اهمیت چیزی را مشخص می كند كه ممكنست تا كنون از آن غفلت بسیاری شده باشد و آن هم اینست كه فرهنگ بیشتر از آن كه وسیله ای برای جذب گردشگر وگردشگر بعنوان هدف اصلی باشد، برای تعالی انسان و نیز امنیت ملی ایران مرجع مهمی است.
فرهنگ ضامن وحدت اقوام ایرانی خواهد بود از هر قوم و با هر زبانی، فرهنگ واندیشه وخرد ایجاد كننده آن همواره در طول تاریخ خودرا نشان میدهد. پس بی خود نیست كه دشمنانش كه ثمره بلاهت وجهلند كمر به نابودی آن ببندند.»

درخواست برای ایجاد تشكیلات كمیته بین المللی حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ
مجدالدین رحیمی - كارشناس حوزه میراث فرهنگی – نیز در متنی كه در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است: «میراث فرهنگی دامنه وسیعی دارد كه بطور كلی می توان در دو بحث میراث مادی و میراث معنوی بدان پرداخت. میراث مادی دارای دامنه متنوعی از آثار منقول و غیر منقول است. میراث معنوی ریشه در رفتار، فرهنگ، باور و... انسان ها دارد.
توجه به میراث فرهنگی دو بعد دارد، یك بُعد اجتماعی و مردمی دوم بُعد حاكمیتی. سردمداران و مسولین حاكم باتوجه به قوانین و مقررات و كنوانسیون ها ملزم به حفظ، نگهداری و معرفی میراث فرهنگی هستند.
مردم نیز بعنوان امانتداران و بهره برداران از میراث فرهنگی نقش قابل توجهی در حفاظت، پاسداشت و معرفی میراث فرهنگی دارند. در گذر زمان رفتارهایی كه با میراث فرهنگی شده دارای شواهدی است كه سند گویای بسیاری از واقعیت هاست. جامعه جهانی در یك هم اندیشی به این تفاهم رسیده اند كه در زمان وقوع جنگ میراث فرهنگی را در امان نگاه دارند. این تصمیم تحت عنوان كنوانسیون بین الملللی 1954 لاهه در مورد حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ تدوین و به تایید و تصویب خیلی از كشورها رسید.
نكته قابل تامل در تحولات اخیر خاورمیانه بی توجهی به این مقوله مهم می باشد. تخریب آثار تاریخی و میراث فرهنگی افغانستان، عراق، سوریه و یمن طی جنگ های اخیر بیان كننده عدم توجه با این كنوانسیون بین المللی است.
متاسفانه همان گونه كه داعش و گروه های تروریستی مبادرت به تخریب میراث فرهنگی می كردند شاهد آن هستیم رئیس جمهور آمریكا نیز تهدید به تخریب آثار فرهنگی را به زبان می آورد. لزوم دارد سازمان ملل تاثیرات رفتارهای تخریبی در میراث فرهنگی كشورها را با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار دهد.
عاملین، كشورهای خاطی و حكومت های ناقض كنوانسیون بین المللی لاهه باید مورد مواخذه و تنبیه جامعه جهانی قرار گیرند. كوشش برای حفاظت و پشتیبانی از میراث فرهنگی در زمان جنگ با اعتبارات بین المللی امری لازم و لازم است.
پیشنهاد ما بعنوان جامعه فعال در حوزه میراث فرهنگی، ایجاد تشكیلات كمیته بین المللی جهت حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ و بحران با تشكیلاتی همچون صلیب سرخ (كه در كشورهای اسلامیه هلال احمر نامیده می شود) است.»
منبع:

1398/10/18
18:49:37
5.0 / 5
4618
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو