در حاشیه تعرض به تابلوی خیابان حجازی

تابلوی سیاه، قلب سیاه تر

تابلوی سیاه، قلب سیاه تر

جاوید شو: «این یك آگهی جدید در مورد زوال اخلاق اجتماعی در ایران است؛ معضلی كه هر جا با پدیده ویترینی «فوتبال» گره می خورد، آشكارتر و گل درشت تر از قبل خودش را به رخ می كشد. اتفاقی كه برای تابلوی حجازی رخ داد خیلی ها را متاثر كرد. سیاهی اسپری خیلی زود پاك شد، اما سیاهی رفتار آن فرد یا گروه، روی لوح اخلاق جمعی ماندگار است.»به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «خبر آن قدر تلخ است كه بازنویسی اش هم موجب آزار و عذاب می شود. پیرو مصوبه قبلی شورای شهر تهران، روز ۲۳ آذر امسال مقارن با سالگرد تولد زنده یاد ناصر حجازی، بلوار فردوس غرب به اسم این اسطوره فقید فوتبال ایران نامگذاری و تابلوی مزین به اسم ناصرخان بر سر آن برافراشته شد. با این وجود ساعاتی بعد تصاویری در فضای مجازی منتشر گردید كه نشان می داد فرد یا گروهی ناشناس با انگیزه های مجهول روی نام حجازی اسپری سیاه زده اند؛ یك بی احترامی تاسف برانگیز در حق كسی كه دستش از این دنیا كوتاه شده و بعید است در حق فرد متعرض، ظلم خاصی كرده باشد. این یك آگهی جدید در مورد زوال اخلاق اجتماعی در ایران است؛ معضلی كه هرجا با پدیده ویترینی «فوتبال» گره می خورد، آشكارتر و گل درشت تر از قبل خودش را به رخ می كشد.

این نخستین بار نیست كه شاهد بی احترامی به مردان فقید فوتبال هستیم. دقیقا پاییز سه سال پیش، سلسله حوادث عجیبی در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) رخ داد و عده ای ناشناس سنگ مزار تنی چند از درگذشتگان سرشناس فوتبال كشور را مورد تعرض قرار دادند. این قبیل دست درازی های بیمارگونه با مخدوش كردن سنگ مزار ناصر حجازی آغاز شد و سپس با بی احترامی به آرامگاه ابدی مرحومان غلامحسین مظلومی، بیوك جدیكار، همایون بهزادی و... ادامه یافت. این اتفاقات سلسله وار در آن زمان موجی از حیرت و تاسف را برانگیخت؛ بخصوص كه در فرهنگ ایرانی افراد فوت شده حرمت بالایی دارند و جامعه تحت هیچ شرایطی بی احترامی به آنها را نمی پسندد. سوژه زمانی چندش آورتر می شد كه انگیزه های رنگی و فوتبالی پشت این تحركات می آمد؛ یعنی ورزشی كه قرار بود منفذ سالم برای تخلیه هیجان و ایجاد نشاط جمعی و سرگرمی مفید باشد، چنان قلب ما را سیاه كرده كه حتی به اموات اردوگاه رقبا هم بی حرمتی می نماییم. آیا دردی از این بزرگ تر ممكن است؟

امیدواریم آن چه در مورد تابلوی خیابان مرحوم حجازی رخ داده، قصه دیگری داشته باشد و صرفا روح و روان پریشان «یك» شهروند را نشان بدهد، اما اگر واقع بینانه به ماجرا نگاه نماییم، جای نگرانی زیادی وجود دارد. انگار كه با پدیده فراگیر بی شرمی كردن و ناهنجاری بدون مرز مواجه هستیم. فراموش نكنیم در چند سال اخیر علاوه بر به میان كشیده شدن پای چهره های فقید در كری خوانی های زشت شبكه های اجتماعی، حتی در یكی از استادیوم های كشور به صورت دسته جمعی مقابل مرحوم هادی نوروزی شعارهای ناپسند سر داده شده است؛ چیزی كه اگر برای مردم دنیا تعریفش نماییم، محال است حرف مان را باور كنند. كاش حواس مان باشد فوتبال، ساخته دست بشر بوده تا از زندگی بیشتر لذت ببرد، نه این كه از فرط افراطی گری مایه ذلت و سلب ساده ترین اصول اخلاقی و انسانی شود. در هر صورت اتفاقی كه برای تابلوی حجازی رخ داد خیلی ها را متاثر كرد. سیاهی اسپری خیلی زود پاك شد، اما سیاهی رفتار آن فرد یا گروه، روی لوح اخلاق جمعی ماندگار است. روز گذشته رئیس كمیته ورزش شورای شهر تهران از برگزاری سالانه مراسم «جایزه حجازی» آگاهی داده و همین طور گفته امروز از سردیس ناصرخان رونمایی خواهد شد. كاش مردم مهربان تری باشیم.»

منبع:

1398/09/27
18:03:20
5.0 / 5
4945
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو