در حاشیه جلسه هیئت دولت مطرح شد؛

توضیح صالحی درباره مالیات هنرمندان

توضیح صالحی درباره مالیات هنرمندان

به گزارش جاوید شو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بودجه كل فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی ۲.۵ درصد از كل بودجه عمومی بوده كه این میزان كمتر شده است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در مورد بودجه حوزه فرهنگ اظهار داشت: به صورت كلی بودجه فرهنگ در سال های مختلف وضعیت رضایت بخشی ندارد. بودجه فرهنگ با یك مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین پیش آمده است و شرایط سخت هم فشار را بر بودجه فرهنگ بیشتر نشان داده است.
وی افزود: امسال هم با عنایت به شرایط موجود فشار قابل توجهی بر بودجه فرهنگ در بخش های مختلف آورده است و به تبع این فشارها در عرصه فعالیت بیشتر خودش را نشان داده است. بودجه كل فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی ۲.۵ درصد از كل بودجه عمومی بوده كه این میزان كمتر شده است. ما گفتگوهای فراوانی را در فضای دولت برای اصلاح این بودجه داشته ایم، شرایط كشور را درك می نماییم اما علی القاعده فضای فرهنگ فضایی است كه احتیاج به توجه ویژه ای دارد.
صالحی در مورد مطالب مطرح شده درباره معافیت مالیاتی هنرمندان اظهار داشت: در حوزه معافیت مالیاتی دو بحث را باید مد نظر داشته باشیم، یكی بحث معافیت قانونی مالیاتی است كه بر مبنای قانون تصویب شده مجلس است و اصلاح آن باید توسط وزارت اقتصاد و دارایی صورت بگیرد كه مسیر خویش را دنبال كند. در راه بودجه یك تبصره ای آمده بود كه می توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ خطرناك باشد.
وی تصریح كرد: شما می دانید در بودجه سال ۹۹ كارمندانی با دریافتی كمتر از سه میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند. بخش بزرگی از اهالی فرهنگ و هنر داریم. ۴ هزار ناشر فعال و چندین هزار موسسه قرانی وجود دارد. همینطور اصحاب رسانه و جامعه فرهنگی كه بر مبنای اطلاعات ما میانگین درآمدی آنها حدود ۲.۵ میلیون تومان است در حالیكه حقوق كارمندان بالای ۳ میلیون تومان است. البته عده ای كمتر از این میزان دریافت می كنند یا بیشتر.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: آن چیزی كه در بودجه آمده بود و قابل دفاع نیست این بود كه ۵۰ درصد از این معافیت های مالیاتی لغو می شد. حجم قابل توجهی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و رسانه، موسسات و مجموعه هایی كه در حوزه فرهنگ و هنر كار می كنند گرفتار مسئله می شوند. فضای چنین پیشنهادهای انقلابی و تندی در بودجه نیست و این مباحث باید در راه اصلاحات مالیاتی مطرح شود.
وی اضافه كرد: این اتفاق می توانست تأثیر گسترده ای بر اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه داشته باشد. بنابراین بر مبنای مسائل و مطالبی كه عنوان شد به این نتیجه رسیدیم كه فعلا فضای مطرح شدن این مورد در بودجه نیست و اگر مقرر است بحثی صورت بگیرد در حوزه اصلاح قانون مالیاتی است كه باید به صورت كارشناسی اتفاقات درستی صورت پذیرد. مالیات بعضی از افرادی كه صاحب درآمدهای بالاتری هستند باید مورد بازنگری قرار گیرد.
صالحی اظهار نمود: بخشی از اصحاب فرهنگ و هنر حقوقی كمتر از كارمندان و به صورت منقطع دارند كه می توانند مانند بخش های دیگر شامل معافیت مالیاتی شوند.
وی درباره یارانه مطبوعات اظهار داشت: خوشبختانه با دفاعی كه ما كردیم و باوجود همین مشكلات یارانه مطبوعات در بودجه پیشبینی شده كم نشد و حتی یك مقدار افزایش یافت اما تخصیص این میزان یارانه مهم می باشد.

1398/09/25
14:31:35
5.0 / 5
5243
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو