وزیر ارشاد در حاشیه جلسه دولت:

تعداد زیادی از هنرمندان درآمدی كمتر از كارمندان دارند

تعداد زیادی از هنرمندان درآمدی كمتر از كارمندان دارند

به گزارش جاوید شو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بخش بزرگی از اصحاب فرهنگ و هنر كه كمتر از حقوق كارمندان درآمد داشته و حقوق های آنان به صورت منقطع است، می توانند مشمول معافیت مالیاتی شوند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره معافیت مالیاتی برخی هنرمندان، اظهار نمود: در این حوزه دو بحث را باید به صورت متفاوت پیش ببریم. یكی بحث قانون مالیاتی است كه مجلس شورای اسلامی تصویب كرده و اصلاح آن در فضای وزارت اقتصادی و دارایی است كه بعدا مسیر خویش را طی می كند.
وی افزود: در راه بودجه تبصره ای آمده بود كه می توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر خیلی خطرناك باشد. طبق بودجه سال ۹۹، كارمندانی كه كمتر از سه میلیون تومان حقوق می گیرند، معاف از مالیات هستند. بخش بزرگی از اهالی فرهنگ و هنر یعنی چند صد هزار نفر داریم؛ چهار هزار ناشر فعال داریم، چند هزار موسسه قرآنی داریم و بخش بزرگی از هنرمندان و اصحاب رسانه را داریم كه چند صد هزار نفر هستند و برآورد ما این است كه درآمد اهالی فرهنگ و هنر و رسانه بر مبنای پیمایشی كه در سال های اخیر داشتیم در سال متوسط و میانگین 2/5 میلیون تومان در ماه است در حالیكه حقوق كارمندان به صورت میانگین بالای سه میلیون تومان است. آنچه در بودجه آمده بود و به نظر می رسید قابل دفاع نیست، این است كه یكباره ۵۰درصد تمام این معافیت ها لغو شود.
وزیرفرهنگ تصریح كرد: تعداد قابل توجهی از هنرمندان، اصحاب فرهنگ، اهالی رسانه و مجموعه هایی كه در حوزه های فرهنگ و هنر كار می كنند گرفتار مسئله می شدند. فضای چنین پیشنهادهای انقلابی و تندی مناسب فضای بودجه نیست و باید در راه قانون اصلاح مالیاتی بحث شود و كارشناسی كاملی در آن صورت گیرد. این اتفاق می تواند تأثیر وسیعی را بر اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه داشته باشد.
صالحی افزود: بر همین مبنا گفت وگوهایی كه در مقدمات لایحه و بعد در داخل دولت عنوان شد، دوستان متقاعد شدند كه فعلا جای این بحث در لایحه بودجه نیست. اگر بخواهد بحثی صورت بگیرد در بحث اصلاح قانون مالیاتی است. آنجا باید به شكل كارشناسی اتفاق های وسیع تری صورت گیرد. حتما برخی كه صاحب درآمدهای بالاتری هستند می توانند مورد بازنگری جدی تری قرار بگیرند اما بخش بزرگی از اصحاب فرهنگ و هنر كه زیر حقوق كارمندان درآمد دارند و حقوق های آنان به صورت منقطع است می توانند مشمول معافیت مالیاتی شوند. چون گاهی كار می كنند و گاهی كار نمی كنند.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در ادامه با اشاره به وضعیت بودجه پیشنهادی حوزه فرهنگ و هنر و رسانه، تصریح كرد: شرایط بودجه حوزه فرهنگ در سال های مختلف وضعیت رضایت آمیزی نداشته است. پایه حوزه فرهنگ با یك مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین جلو آمده است. در شرایط سخت هم این فشار بر روی بودجه فرهنگ بیشتر خودش را نشان داده است. امسال هم در مجموع فضای بودجه همانگونه كه آگاه هستید شرایط و منابع درآمدی ما هست فشار قابل توجهی را بودجه بخش های مختلف آورده است.
وی افزود: طبیعی است این فشارها در حوزه های فعالیت بیشتر خودش را نشان داده است. بخش حقوق و دستمزد مسائلی را جلو می برد ولی در حوزه فعالیت اثر خودش را می گذارد. بودجه كل حوزه فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی 2/5 درصد از كل بودجه عمومی بوده كه الان این بودجه هم كمتر شده است. طبعا فشارهای مضاعفی بر حوزه فرهنگ آمده است. ما گفت وگوهای فراوانی در فضای دولت و مجلس شورای اسلامی داشتیم. ما شرایط را درك می نماییم اما علی القاعده فضای فرهنگ یك فضایی است كه این تضییقات آنرا سخت می كند.
صالحی درباره یارانه مطبوعات هم تصریح كرد: در لایحه بودجه ۹۹ خوشبختانه با دفاع هایی كه ما كردیم به رغم همه مشكلات، یارانه را كم نكردند و كمی آنرا بیشتر كردند اما مهم تخصیص آن است.1398/09/21
20:12:22
5.0 / 5
5320
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو