تب فراگیر زایمان زنان باردار شهرهای مختلف كشور در تهران

شناسنامه های لاكچری با قید تهرانی

شناسنامه های لاكچری با قید تهرانی

جاوید شو: «تب فراگیر زایمان های توریستی پس از سفر بعضی از سلبریتی ها و افراد مشهور به خارج از كشور حالا به زنان پا به ماه دربرخی از شهرستان ها هم سرایت كرده است اما این دفعه آنهایی كه توان مالی كمتری دارند برای این كه از قافله زایمان های توریستی عقب نمانند، تهران را مقصد تولد فرزندشان انتخاب می كنند. گروهی از متخصصان زنان و زایمان معتقدند توهم هویت، بخشی زنان پا به ماه را از شهرهای دور به پایتخت می كشاند تا به باور خودشان فرزندشان شناسنامه تهرانی داشته باشد.»به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، روزنامه ایران با این مقدمه نوشت: «اگر یك روز در كلینیك های تخصصی زنان و زایمان حضور پیدا كنید مادران پا به ماهی را خواهید دید كه هفته های آخر حاملگی خودرا در تهران می گذرانند تا فرزندشان در این شهر به دنیا بیاید. بعضی از پدر و مادرها از دلیل اصلی تصمیم خود در گرفتن شناسنامه تهرانی برای فرزندشان می گویند كه همیشه آرزو داشتند فرزندشان به اصطلاح «بچه تهران» باشد و در شهری با امكانات بیشتر به دنیا بیاید. البته برخی دیگر هم دغدغه های جدیدتری دارند. این كه فرزندشان را در مدرسه و دانشگاه «بچه شهرستان» خطاب نكنند.

دكتر فاطمه محمدنجار، یكی از متخصص های زنان و زایمان است كه از تعداد زیاد بازگشت زنان حامله شهرهای مختلف به كلینیكی در شمال شهر تهران گلایه می كند. البته گلایه او متوجه این مساله است كه این زنان نه به سبب توزیع ناعادلانه خدمات بهداشتی و درمانی به تهران بازگشت می كنند بلكه تنها دلیل بازگشت آنها كه گاهی سفری طولانی را در پیش می گیرند ثبت ولادت و صدور شناسنامه فرزندشان از تهران است.

به گفته دكتر محمدنجار اخیراً به جز انتخاب تاریخ تولدهای لاكچری، صرف هزینه های میلیونی برای تزئین اتاق زایمان، برگزاری جشن «تاتی تاتی» و جشن «گرفتن بچه از پوشك» به لیست تولدهای لاكچری، محل تولد فرزند نیز اضافه شده است.

او با بیان این كه این روزها لاكچری بازی سر درازی پیدا كرده است، می گوید: از چند ماه گذشته میزان بازگشت زنان پا به ماه به ویژه از شهرستان های قزوین، كرج، رشت، كرمانشاه، ایلام و بندرعباس به بیمارستان های شمال شهر تهران افزایش یافته است. اصلی ترین علت بازگشت این زنان فقط ثبت محل تولد تهران در شناسنامه فرزندشان است.

نكته قابل تأملی كه این متخصص زنان به آن اشاره می كند؛ كلینیك های شمال شهر هفته ای چند مرتبه میزبان زنان حاملگی از اسلامشهر، شهریار و شهر قدس تهران است؛ در صورتیكه خدمات زایمان در مراكز درمانی شهرهای اطراف تهران ارائه می شود اما این پدر و مادرها نیز برای آن كه شناسنامه فرزندشان صادره از مناطق شمالی شهر تهران باشد راهی بیمارستان های این مناطق می شوند.

دكتر محمدنجار در ادامه می گوید: با عنایت به ممنوعیت پرواز برای زنان حامله از هفته سی و ششم به بعد این افراد با خودروی شخصی یا با اتوبوس به تهران می آیند كه خطر پاره شدن كیسه آب، خونریزی و سقط جنین را به دنبال دارد. علاوه بر این بیشتر این زنان پس از زایمان راهی شهرشان می شوند در صورتیكه بیمار حداقل ۲۰ روز پس از زایمان باید تحت نظر پزشك باشد.

به گفته این متخصص زنان، مراجعین شهرستانی كه برای زایمان به تهران می آیند فقط اسم و محل بیمارستان را در اینترنت جست و جو می كنند و برای شان مهمست كه مثلاً شمالی ترین بیمارستان تهران را برای زایمان انتخاب كنند.

او می گوید: برخی مدام به ما فشار می آورند كه مریض از شهرستان ها قبول نكنیم؛ در صورتیكه واقعیت این است این مساله خیلی ربطی به مسائل پزشكی ندارد بلكه باید سبك زندگی را اصلاح كرد. بچه نباید خجالت بكشد كه قزوین یا كرج به دنیا آمده است؛ چونكه همین لاكچری كردن تولد فرزند روی نرخ ازدواج و طلاق هم تأثیر می گذارد.

نیره توكلی، جامعه شناس نیز قسمتی از این مساله را ناشی از گرایش به تجمل پرستی جامعه ایران می داند و می گوید: جامعه ما به شكل حیرت انگیزی تحت تأثیر كانال های ماهواره ای و فضای مجازی است. همین سوژه منجربه الگوبرداری ناصحیح بین مردم شده است. این جامعه شناس البته علت اصلی بازگشت زنان حامله شهرستانی به تهران را عدم دسترسی عادلانه به خدمات بهداشت و درمان عنوان می كند و معتقد می باشد نباید به این مساله حتما با نگاه تجمل گرایی نگاه كنیم؛ چونكه امكانات در بعضی كلانشهرها متمركز شده و بیماران به سبب احساس ناامنی از وضعیت دسترسی به خدمات بهداشت و درمان در شهرستان ها به مركز شهرها بازگشت می كنند.

شهلا كاظمی پور، جمعیت شناس، در گفت و گو با «ایران» زایمان های توریستی را زائیده پدیده تجمل گرایی می داند و با بیان این كه صدور شناسنامه تهرانی برای افرادی كه در شهرستان زندگی می كنند می تواند در سرشماری نفوس نیز اثر منفی بگذارد، می گوید: ما ایرانیان عادت داریم بوسیله محل تولد، محل دانشگاه و مدرسه فرزندمان پز دهیم. اگر خانواده به سمت خودسازی و توانمندسازی نرود از مباحث كاذب استفاده می نماید.

او ارجاع زنان حامله از شهرستان به تهران را به صرف ثبت محل تولد تهران در شناسنامه فرزندان تازه متولد شده به خلأ فرهنگی ربط می دهد و عنوان می كند: وقتی خلأ فرهنگی در جامعه داریم فرهنگ به صورت حاشیه ای رشد می كند و رشد حاشیه ای خطرساز است. در واقع بجای آن كه رسالت فرهنگی را انتقال دهیم برخی فرهنگ های حاشیه ای در جامعه اشاعه پیدا می كند.»

منبع:

1398/09/04
11:55:11
5.0 / 5
4583
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو