به دنبال طرح ادغام مؤسسه های وزارت فرهنگ مطرح شد:

نگرانی برای آینده مؤسسه هنرمندان پیشكسوت

نگرانی برای آینده مؤسسه هنرمندان پیشكسوت

به گزارش جاوید شو طرح مبحث ادغام مؤسسه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نگرانی بعضی از انجمن ها و مؤسسه های زیرمجموعه این وزاتخانه را به دنبال داشته است. یكی از مؤسسه هایی كه به شكل جدی نگرانی ها و دغدغه هایی درباره آن اعلام شده، مؤسسه هنرمندان پیشكسوت است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، مدتی است مبحث ادغام مؤسسه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح گردیده است. چندی قبل هم روابط عمومی این وزارتخانه اعلام نمود كه شورای معاونان ادغام مؤسسه ها و انجمن های معاونت امور هنری را تصویب كرده است كه بر مبنای آن، مؤسسه های مرتبط به معاونت هنری به دو مؤسسه كاسته می شود.
بر این اساس، انجمن ها و مؤسسه های دیگر یا باید منحل شوند، یا زیرمجموعه آن دو مؤسسه اصلی قرار بگیرند كه طبیعتا این امر نگرانی ها و دغدغه های زیادی را از جانب انجمن ها و مؤسسه های زیرمجموعه به دنبال داشته است. مؤسسه انجمن هنرمندان پیشكسوت هم همچون همین مؤسسه هاست كه اعضای آن در یك ماه اخیر در یادداشت هایی از نگرانی هایشان درباره آینده نه چندان روشن این مؤسسه سخن گفته اند.
در همین راستا، سیدعباس عظیمی _ مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشكسوت _ در گفتگو با ایسنا درباره پیشینه تاسیس و راه اندازی این مؤسسه توضیح داد: طرح تاسیس مؤسسه هنرمندان پیشكسوت اسفند سال ۱۳۸۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. اعضای این مؤسسه، هنرمندان باسابقه كشور در تمام رشته های هنری همچون سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات داستانی، هنرهای سنتی و معماری هستند كه سن آنها از ۶۰ سال قبل و از لحاظ هنری صاحب سبك و تراز اول محسوب می شوند.
او با اشاره به اینكه «بخش زیادی از موفقیت های امروز مؤسسه مرهون هنرمندان پیشكسوت است»، افزود: راه اندازی مؤسسه هنرمندان پیشكسوت با شش سال تاخیر در نیمه دوم سال ۹۱ انجام شد. این مؤسسه با همت و تلاش هنرمندان پیشكسوت، از صفر و طبق اساسنامه، كارش را شروع كرد و تا به امروز رشد پیدا كرده است.
به گفته عظیفی، انتقال تجارب هنرمندان پیشكوست به جامعه در جهت حفظ بالندگی فرهنگی و هنری كشور، برقراری روابط انس و الفت میان هنرمندان پیشكسوت و رسیدگی به مسائل و مشكلاتی سلامتی، اقتصادی و معیشتی هنرمندان از مهمترین اهداف راه اندازی موسسه هنرمندان پیشكسوت است.
مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشكسوت با اشاره به اینكه «در تمام این سال ها فراز و فرودهای زیادی داشته ایم»، اشاره كرد: اما به هر صورت مشكلات را پشت سر گذاشتیم و موفق شدیم در این مدت از آثار هنرمندان پیشكسوت كتاب چاپ نماییم، بیشتر از ۴۰ فیلم مستند از زندگی هنرمندان عضو موسسه بسازیم و در عین حال كوشیدیم جشن های تولد و سفرهای گروهی را به صورت مستمر برگزار نماییم.
او تصریح كرد كه با عنایت به آمار شورای ارزشیابی هنرمندان، موسسه هنرمندان پیشكسوت بیشتر از ۹۰۰ عضو در رشته های مختلف دارد كه نزدیك به ۹۵ درصد این اعضا دارای درجه یك هنری (معادل دكتری تخصصی) هستند. همینطور برای حدود ۶۶۰ نفر از پیشكسوتان تشكیل پرونده داده شده است و با حدود ۲۰۰ نفر از این هنرمندان هنوز ارتباطی برقرار و تشكیل پرونده نشده است.
مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشكسوت همینطور در ادامه صحبت های خود به طرح ادغام موسسات و انجمن های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاره كرد و با تاكید بر اینكه این مباحث باید به صورت كارشناسی شده در وزارتخانه مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: از آن جایی كه من از مدیران این وزارتخانه هستم، طبیعتا باید تابع نظرات و كارشناسی های خود وزارتخانه باشم؛ اما در عین حال وظیفه دارم نظرات هنرمندان پیشكسوت را هم منعكس كنم.
عظیمی اضافه كرد: بر این اساس می توان اظهار داشت كه اكثیریت قریب به اتفاق اعضای مؤسسه مخالف ادغام هستند و آنرا سبب ركود فعالیت های مؤسسه می دانند. احساس دوستان این است كه احتمال دارد استقلالی كه الان مؤسسه از آن برخورددار است و طبق قانون و اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن داده شده است، با محدودیت هایی مواجه شود. الان فعالیت های اداری این موسسه بدون واسطه و لایه های مدیریتی در حال انجام می باشد و به همین خاطر شرایطی كه گاها بعضی از هنرمندان از آن گلایه می كنند همانند بلاتكلفیفی و تاخیر در پاسخگویی، در این مؤسسه وجود ندارد.
او تصریح كرد: در تمام این سال ها مؤسسه هنرمندان پیشكسوت تلاش نموده است كه تمام این مسیرها را كوتاه كند و امورات هنرمندان با كمترین دردسرها پیش برود. بعنوان مثال هم اكنون اگر هنرمندنی بیمار شود، نخستین كسانی كه نزد او حاضر می شوند مدیر و اعضای مؤسسه هستند، ولی اگر قرار باشد موسسه هنرمندان پیشكسوت در لایه های یك موسسه دیگر قرار بگیرد، طبیعتا نباید انتظار این سرعت عمل را داشته باشیم.
عظیمی اشاره كرد: در نهایت ما منتظر هستیم كارشناسی های درستی در وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه صورت گیرد و داستان آن گونه رقم بخورد كه به نفع هنرمندان پیشكسوت باشد.
مدیر عامل مؤسسه هنرمندان پیشكوست همینطور درباره جلسه روز دوشنبه (۴ شهریورماه) اعضای این مؤسسه با محمدباقر نوبخت درباره طرح ادغام مؤسسه های وزارت فرهنگ، اظهار نمود: این جلسه دوستانه بود. از آنجایی كه آقای نوبخت به علل شخصی و وظایف سازمانی، از حامیان جدی مؤسسه هنرمندان پیشكوست بوده، این ارتباط را همواره حفظ نموده اند. در مجموع همیشه این دیدارها خوشآیند است و ان شاالله نتایج خوبی هم به دنبال خواهد داشت.
در این میان، بعضی از اعضای مؤسسه هنرمندان پیشكسوت در چارچوب یادداشت هایی به شكل جدی و صریح مخالفت خودشان را با ادغام این مؤسسه، اعلام نموده اند.

فراموش نكنید! ذهن تاریخی هنرمندان قوی است
داریوش ارجمند، بازنشسته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازیگر پیشكسوت سینما، تئاتر و تلویزیون و عضو موسسه هنرمندان پیشكسوت در بخشی از یادداشت خود خاطرنشان كرده است كه «تجمیع و ادغام موسسات ارشاد در مجموع كاری پسندیده است و بطور قطع نیات خیری در پس این سیاست است، اما به نظر این سیاست حداقل در مورد موسسه هنرمندان پیشكسوت كه نه كیف پول بوده و نه خلوتگاه و نه بار اضافی بر دوش وزارت ارشاد، منطقی نیست.»
او یادآور شده است كه «در این موسسه كه با رنج و مشقت فراوان بزرگ شده و به جرات یك سر و گردن هم از تمام موسسات وزارت ارشاد بالاتر است، بیشتر از ۹۰۰ هنرمند بالای ۶۰ سال و دارای درجه یك هنری با میانگین حدود ۵۰ سال تجربه و تخصص جمعا ۴۵۰۰۰ سال سرمایه هنری كشور نهفته است! كه شما آنرا شایسته داشتن یك موسسه مستقل نمی دانید! درحالی كه این موسسه چون طفلی كه در دامان پدر و مادر خود رشد كرده احتیاج به دایه ندارد!»
ارجمند همینطور از بی توجهی كمسیون فرهنگی مجلس به ادغام موسسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گله كرده و گفته است: «مگر سوژه ادغام این موسسه با بنیاد رودكی اهمیت ندارد، كه نه حساس شده اید و نه خبری از شما شنیده می شود! آیا خواسته ۹۰۰ هنرمند پیشكسوت و طراز اول كشور برای مخالفت با این ادغام مهم نیست؟ وای بر ما اگر مسئله های مهم فرهنگی كشور در مجلس شورای اسلامی اینگونه رصد شود! به هر صورت تصمیم گیرندگان و سكوت كنندگان، فراموش نكنند ذهن تاریخی ما هنرمندان قوی است و تمامی دوره های مدیریت فرهنگی را چه خوب و چه بد بخاطر خواهیم داشت!»

اغلب متولیان هنر داغ به سینه هنرمندان گذاشته اند
احمد ناطقی، عكاس پیشكسوت و عضو موسسه هنرمندان پیشكسوت هم در اعتراض به ادغام موسسه هنرمندان پیشكسوت، اظهار كرده است كه «در طول این سالیان اغلب متولیان فرهنگ و هنر داغ های بی شماری را به سینه هنرمندان گذاشته اند كه هیچ گاه قابل ترمیم و فراموش شدنی نیست، و اینك كه تشكیلاتی برای مرحم بر این زخم كهنه، با مدیر و تیم مدیریتی توانا و از خودگذشته پا به میدان خدمت گذاشته، ناكارآمدان همیشگی نظام برای مرحم بر زخم بی كفایتی خود در اداره زیرمجموعه های خود، بنا دارند این موسسه را با بنیاد رودكی ادغام و عملا این مجموعه را نابود كنند، اما بدانند اگر چنین اتفاقی رقم بخورد این هم لكه ننگی بر كارنامه بی كفایتی آنان خواهد بود.»

در حوزه فرهنگ هم مرغ یك پا دارد!
همچنین محمود عزیزی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و رئیس هیات مدیره موسسه هنرمندان پیشكسوت در بخشی از یادداشت خود نوشته است: « عزیزان ۷ سال حساس ترین افراد به سبب شرایط هنری و سن و سال، به موسسه ای دل خوش كرده اند و همگی رضایت دارند، این نشان از موفقیت این تشكیلات است. در این دوره و زمانه كه اغلب مردم و اقشار از عملكرد مسئولین و دولتمردان ناراضی هستند، چگونه با بی تدبیری تلاش می كنید یك تجربه موفق را نادیده بگیرید و به دنبال آزمایش روشی جدید و در چارچوب حرف های كلیشه ای (ایجاد چابكی و چالاكی!) برای اداره این موسسه هستید؟!»
او همینطور تصریح كرده است كه «گویی كه در وزارتخانه ای كه بر محور فرهنگ و هنر می چرخد، با روش و برخورد غیر فرهنگی، پشیزی برای خواسته هنرمندان طراز اولش قائل نیستند! گویی میدان جنگ است و باید در این كار و زار بر هنرمندان پیروز شوند! حرفشان را بر كرسی بنشانند و بر شیوه غلط خود اصرار ورزند! شیوه های مدیریتی كه دركشورهای كمتر توسعه یافته هم منسوخ شده است! و در كشوری با تمدن هزار ساله ایران همچنان باید شاهد آن باشیم چون كه مرغ یك پا دارد!»

چطور می توانید بر چنین تجربه باارزشی خط بطلان بكشید؟
علی فرامرزی، هنرمند نقاش و عضو موسسه هنرمندان پیشكسوت هم در مخالفت با ادغام این موسسه، در بخشی از یادداشت خود، اظهار كرده است: «حال باید پرسید اگر هدف نهایی این تشكل رضایت و ایجاد آرامش برای این افراد عضو است و در تجربه عملی هم این نتیجه به دست آمده است و گردانندگان موسسه توانسته اند رضایت كامل ۹۰۰ تن پیشكسوت منتخب شده و فرهیخته را كسب نمایند، آیا اساسنامه باید تغییر نماید یا با اصرار بر یك اساسنامه گنگ! و امتحان پس نداده اینگونه اسباب نگرانی و ناراحتی این تعداد افراد شاخص در سنین كهولت و یا نزدیك به آنرا فراهم نمود!!؟ و چگونه وزارت ارشاد كه مركزی فرهنگی و متعلق به اهل تعقل است، حاضر است بر چنین تجربه با ارزشی خط بطلان بكشد و روشی گنگ و ناشناخته ای را در پیش گیرد و اسباب نگرانی فراهم آورد!؟»

بگذارید هنرمندان آخر عمری آرامش داشته باشند
رضا برجی، هنرمند عكاس و فیلمساز و عوض موسسه هنرمندان پیشكسوت هم در بخشی از یادداشت خود، گفته است: «من هم مخالف این ادغام هستم و این كار را نادرست و غیر منطقی و ناكارآمد می دانم. هدف هایی كه برای بنیاد تعریف كرده اند با اهداف و اساسنامه موسسه قابل ادغام نیست»
او یادآور شده است كه «بگذارید این آخر عمری یك كم آرامش داشته باشند این هنرمندان كه هیچ وقت بازنشسته نمی شوند... به جهت اینكه این موسسه به اینجا برسد خون دلها خورده اند، كارها كرده اند، پشت درِ مدیران نالایق ساعت ها منتظر نشسته اند و حالا... مثنوی هفتاد من كاغذ شود.»

شاسته نیست هنرمندان مورد هجوم بوروكراتیك واقع شوند
جهانگیر الماسی، بازیگر سینما و تلویزیون و عضو موسسه هنرمندان پیكسوت هم در مخالفت با ادغام این موسسه، خاطرنشان كرده است: «اگر خدای ناكرده در مدیریت رودكی اشكالی مشاهده می شود و به دنبال رفع آن هستید! كه بنده بعید می دانم، می شود طی قراردادی با زمان مشخص مدیریت رودكی برای رفع ابهامات به موسسه ارجاع گردد! والا شایسته نیست نه نام موسسه تغییر كند و نه این تجمیع شریف هنرمندان ملی با توانمندی های مختلف و متعدد، مورد هجوم بوروكراتیك واقع شود!»1398/06/10
13:19:16
5.0 / 5
4656
تگهای خبر: ادبیات , سفر , سلامت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو