خانه-موزه فارابی در تركیه!

خانه-موزه فارابی در تركیه!

به گزارش جاوید شو موزه فارابی، اندیشمند و فیلسوف بزگ ایرانی، با همكاری دو كشور قزاقستان و تركیه، در شهر استانبول راه اندازی شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، خانه-موزه فارابی فیلسوف و دانشمند بزرگ ایرانی به مناسبت هزار و صد و پنجاهمین سالگرد تولد وی كه مقرر است در سال ۲۰۲۰ توسط یونسكو جشن گرفته شود، توسط دانشگاه ملی فارابی قزاقستان و شهرداری استابول، با حمایت شورای همكاری كشورهای ترك زبان و سفارت قزاقستان در تركیه افتتاح شده است.
در این مراسم معاون شهردار استانبول، دبیر كل سازمان بین المللی فرهنگ تركی (TURKSOY)، رئیس دانشگاه ملی فارابی قزاقستان، رئیس دانشگاه استانبول و نمایندگانی از سفارت قزاقستان در تركیه برگزار گردید.
این خانه-موزه كه در مركز شهر توریستی استانبول واقع شده است، دارای چند بخش است كه هر كدام اطلاعات منحصر به فردی درباره مراحل مختلف زندگی و كار ابونصر محمد بن محمد فارابی اندیشمند بزرگ جهان اسلام رائه می دهند كه بعنوان معلم دوم بشریت (پس از ارسطو، معلم اول) شناخته می شود.


در این موزه، مجسمه، آثار تاریخی، آثار فارابی كه نقشی اساسی در خیلی از حوزه های دانش بشری داشت و همینطور كتاب هایی كه درباره وی نگاشته شده به معرض نمایش گذاشته شده است. میراث فكری به جامانده از فارابی شامل حوزه های ریاضیات، فلسفه، شیمی، زیست شناسی، ستاره شناسی، پزشكی، منطق، جامعه شناسی، علوم سیاسی، قانون، اخلاق و سایر حوزه های علمی می شود.
نظام مند كردن و طبقه كردن علوم توسط فارابی بعدها به توسعه اندیشه علمی در جهان انجامید و وی با فعالیت های خلاقانه خود پلی معنوی میان شرق و غرب ایجاد كرد.
«گالیم موتانوف» رئیس دانشگاه ملی قزاقستان (فارابی) در سخنانی در مراسم افتتاحیه این خانه-موزه اظهار داشت: ایجاد یك خانه موزه مستقل برای فارابی در تركیه، نقطع عطف مهم دیگری در بیشتر شناساندن گنیجینه فرهنگی تركی و قراقی از راه میراث فارابی است كه نقشی پرارزش در تاریخ تمدن بشری ایفا كرد.

1398/05/16
15:54:54
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو