هارتكه مایر و توسعه فرهنگ گفت وگو در آلمان و جهان

درگذشت مبدع كارگاه های آموزش گفتگو، یادداشت فاطمه صدرعاملی

درگذشت مبدع كارگاه های آموزش گفتگو، یادداشت فاطمه صدرعاملی

به گزارش جاوید شو یوهانس هارتكه مایر، مروج فرهنگ گفتگو و ایجاد كننده كارگاه های آموزش گفتگو، ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۹ دارفانی را وداع گفت. فاطمه صدرعاملی به مناسبت درگذشت او یادداشتی را نوشته است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، یوهانس هارتكه مایر، مروج فرهنگ گفتگو و ایجاد كننده كارگاه های آموزش گفتگو، ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۹ (۲۴ تیر ۱۳۹۸) چشم از جهان فرو بست. او به همراه مارتینا هارتكه مایر و فریمن دوریتی، كتاب «باهم اندیشیدن راز گفت وگو» را نوشته بودند.
آنها در این كتاب در یازده فصل به بیان چیستی مفهوم «گفت وگو» و همینطور آموزش عملی آن به همراه مثال های متنوع پرداخته اند. عناوین فصول یازده گانه كتاب به ترتیب عبارتند از: «هدف از تالیف كتابی درباره گفت وگو»، «چرا انسان ها به گفتگو روی می آورند؟»، «منظور از گفتگو چیست؟»، «۱۰ شرط اساسی گفت وگو»، «روند گفت وگو»، «شیوه های اساسی گفت وگو»، «گفت وگو در زندگی روزمره اجتماعی»، «گفت وگو در مدرسه»، «گفت وگو در سازمان ها»، «گفت وگو و سیاست» و «گفت وگوی زیست محیطی». كتاب ضمیمه ای هم درباره چگونگی برگزاری كارگاه های گفتگو دارد. همینطور در انتهای كتاب منابع مورد استفاده برای نگارش و منابعی برای مطالعات بیشتر به تفصیل معرفی شده اند.
كتاب «باهم اندیشیدن: راز گفت وگو» را انتشارات اطلاعات با ترجمه فاطمه صدرعاملی منتشر نموده و الان به چاپ سوم رسیده است. فاطمه صدرعاملی كه از اعضای هیات موسس و هیات مدیره كانون گفت وگوست، به مناسبت درگذشت یوهانس هارتكه مایر، یادداشتی را در پایگاه اطلاع رسانی كانون گفتگو منتشر نموده است. این یادداشت را در ادامه بخوانید:
«دكتر یوهانس هارتكه مایر یكی از بانیان اشاعه فرهنگ گفتگو در آلمان و یكی از نویسندگان كتاب «باهم اندیشیدن راز گفت وگو» بود. وی در نزدیكی شهر اوسنابروك كه در شمال آلمان قرار دارد، زندگی می كرد. معمولاً با شادمانی می اظهار داشت كه در شهر اوسنابروك قرارداد صلح جنگ های سی ساله امضا شده است. او بعد از بیماری طولانی، چند روز پیش دارفانی را وداع گفت.
وجودش انسانیت محض و نوع زندگیش الگوی خدمت به انسانیت و حفاظت از خلق خداوند و محیط زیست بود. هم به فكر خدمت به انسان ها و هم به فكر حفاظت از محیط انسان ها بود. تحصیلاتش درهم تنیدگی علایق او را به خوبی نشان داده است. او مهندس كشاورزی و فارغ التحصیل رشته تعلیم و تربیت بود. هر دو رشته را با عشق و علاقه دنبال می كرد و به فكر تغییر و تحولاتی بود كه امكان پرورش انسان را بیشتر از پیش فراهم آورد.
از همان اوایل زندگی اش به فكر تغییر و تحول و نوآوری بود. البته آن نوع تغییر و تحول كه به نفع انسان و محیط او باشد و نه در خدمت منافع سرمایه داران. هنوز در همان مزرعه، آثار نخستین دستگاهی كه با ابتكار خود جهت استفاده از انرژی خورشیدی درست كرده بود، دیده می شود. سال ها پیش از آنكه صنعت استفاده از انرژی پاك توسعه پیدا كند.
صبور بود و می دانست برای تغیییرات اساسی به زمان درازی نیاز است.
در سوادآموزی فعال بود، مدیران سازمان ها را برای توسعه پایدار تربیت می كرد و ازاین رو با تفكر سیستمی هم آشنا بود و آنرا تدریس می كرد.
همسرش، خانم دكتر مارتینا هارتكه مایر، نویسنده دیگر كتاب «باهم اندیشیدن راز گفت وگو» همكار وی در همه زمینه ها بود. در اثر مشاهده صداقت و پاكی و تلاش او خانواده اش هم راه او را دنبال می كردند. خانه و كاشانه او، همسر و فرزندان و نوه هایش و همه زندگی و تلاش و شغل و تبادلات اقتصادی اش در خدمت آخرین دست آوردهای حفاظت از محیط زیست و حفاظت از انسانیت انسان قرار داشت. محل زندگیشان بنابراین بسیار دیدنی است كه مقاله ایی را در معرفی آن خواهیم نوشت.
در روند فعالیت هایش به فكر توسعه فرهنگ گفتگو بود و سوالات زیادی را برای ذهن مطرح می كرد. یاد او را گرامی می داریم.»

1398/05/01
17:32:59
5.0 / 5
5270
تگهای خبر: دستگاه , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو