در دیدار وزیر ارشاد و رئیس دادگستری تهران عنوان شد

افتتاح شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه در آینده نزدیك

افتتاح شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه در آینده نزدیك

جاوید شو: دومین نشست مشترك وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با رئیس كل دادگستری تهران در محل دادگستری تهران با حضور تعدادی از معاونان هر دو نهاد اجرا شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این جلسه غلامحسین اسماعیلی با تبریك دهه كرامت اظهار داشت: به سبب جایگاه ویژه سخنگویی قوه قضائیه، لازم است تعامل بیشتری با اصحاب رسانه و مبادی ذیربط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار شود؛ برای اینكه امروز متأسفانه بوسیله قاب رسانه ای تصویر خوبی از قوه قضائیه به جامعه ارائه نمی گردد.
وی اشاره كرد: البته قسمتی از این نگاه به واسطه وجود نقص در اطلاع رسانی قوه قضائیه و بخش دیگری مربوط به اصحاب رسانه در شقوق مختلف آن است و چنانچه تعامل سازنده ای بوسیله این نشست های مشترك ایجاد شود، می توان تصویر ارائه شده را اصلاح كرد؛ مانند شبهاتی كه بوسیله رسانه ها در ایام اخیر درباره ماده ۴۷ بخشنامه روش اجرای حدود، قصاص و … مطرح شده كه واقعیت ندارد و صرفاً ناشی از برداشت های مربوط به حكم شرعی بوده و ناشی از قرارداد میان بیمه گذار و بیمه گر شكل می گیرد.
وی اضافه كرد: اما در رسانه ها به نحو دیگری مطرح می شود و در این خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اصلاح امور گام هایی مثبت می تواند بردارد. ضمن اینكه رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان عالی قوه قضائیه بر همكاری سایر رسانه ها با این قوه برای ارائه تصویری مناسب و هنرمندانه از اقدامات صورت گرفته تاكید فرمودند.
اسماعیلی در ادامه اشاره كرد: به همكاران قضائی تذكر داده شده كه در حوزه فرهنگ و رسانه تا آنجا كه امكان دارد مراتب و موضوعات مدیریت شود كه صرفاً برخورد قضائی صورت نپذیرد و به نحوی این مساله منجر به اباحه گری نشود. بدین سبب استمرار این نشست ها می تواند در رسیدن به اهدافی كه به آنها اشاره شد مؤثر و نقش آفرین باشد.
در ادامه این نشست سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تبریك دهه كرامت و قدردانی از میزبانی دادگستری استان تهران اظهار داشت: با عنایت به مناسبات به وجود آمده بین دستگاه قضا و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امید می رود كه قضات در موارد مربوط به تخلفات روش نرم را بر روش سخت مقدم بدانند.
وی اضافه كرد: چنین جلساتی می تواند سبب تقویت همفكری و سطح تعاملات شود برای اینكه همه ما در بخش های مختلف جزئی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار می رویم و مردم ما را فارغ از تقسیم بندی های موجود و به صورت یك جا ارزیابی می كنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در زمانی كه به خاطر اقدامات دشمنان اسلام، شرایط كشور به شدت حساس است، افزایش سطح تعاملات در حوزه های مختلف لزوم دارد.
وی اضافه كرد: هم اكنون میزان حجم تولیدات فرهنگی ارتقا یافته و سطح كیفی آنها نیز به تدریج بهبود می یابد و اهتمام ما این است كه از بعد نظارتی مطابق با مقررات رفتار نماییم و تشكیل شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و رسانه می تواند گام بلندی در راه تعامل هر چه بهتر با قوه قضائیه به شمار آید.
صالحی اشاره كرد: البته ما منكر تخلفات نیستیم ولی اگر خود وزارتخانه در راه برخورد و تماس با تخلفات قرار بگیرد با هزینه كمتری سوژه خاتمه خواهد یافت؛ برای اینكه شناخت های درون سازمانی، توانمندی های بهتری برای حل معضلات به دنبال خواهد داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مقوله دیگر احضار مدیران ارشد و میانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مراجع قضائی است كه این امر با تعاملات قبلی باید صورت گیرد تا جایگاه اقتدار و موقعیت یك مدیر در نظام مورد خدشه قرار نگیرد.
وی اضافه كرد: ظرفیت ها و حوزه های تعاملی گسترده ای از قبیل پیش گیری از وقوع جرم، ارتقای سطح سواد رسانه ای، عفاف و حجاب و … داریم كه می تواند منشأ اقدامات مشترك در آینده باشد برای اینكه همه دلسوزان نظام به قوه قضائیه مقتدر و معتمد، اعتماد راسخ دارند.
در این نشست تعدادی از مدیران حاضر در جلسه به بیان مطالب و مشكلات مربوط به حوزه های مسئولیتی خود پرداختند كه بعد از انجام مباحث كارشناسی لازم، راهكارهای مناسب برای افزایش تعامل میان دادگستری كل تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و درانتها بر ادامه برگزاری چنین جلساتی تاكید شد.
پیش از این، نخستین جلسه مشترك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگستری تهران به میزبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شده بود.

1398/04/21
14:37:25
5.0 / 5
4486
تگهای خبر: دستگاه , فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو