در آستانه گشایش هفته فرهنگی

تشریح برنامه های هفته فرهنگی تركمنستان از زبان رایزن فرهنگی ایران

تشریح برنامه های هفته فرهنگی تركمنستان از زبان رایزن فرهنگی ایران

به گزارش جاوید شو هفته فرهنگی تركمنستان در تهران با همكاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ تركمنستان در ایام ۲۶ تا ۲۸ خرداد ماه برگزار می گردد.


به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، رضا خانیان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد با بیان این خبر اظهار داشت: در این رویداد فرهنگی كاروان ۴۲ نفره هنرمندان تركمن در رشته های مختلف فرهنگی و هنری به عرضه آثار خواهند پرداخت. وی افزود: آیین افتتاحیه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آتاگلدی شاه مراداف وزیر فرهنگ تركمنستان، ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تعدادی از سفرای خارجی و شخصیت های فرهنگی كشورمان بامداد روز یكشنبه (۲۶ خرداد) در محل تالار وحدت برگزار می گردد. رایزن فرهنگی ایران با اشاره به وجود اشتراكات بسیار فراوان تاریخی و فرهنگی دوكشور، برگزاری هفته فرهنگی تركمنستان در تهران را فرصتی مغتنم برای تقویت بیشتر از پیش مناسبات فرهنگی و حتی سیاسی بین دو كشور مطرح نمود. وی در مورد جزئیات این برنامه فرهنگی اظهار داشت: در هفته فرهنگی تركمنستان، با همكاری اداره كل همكاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارت تركمنستان در تهران نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی روز یكشنبه ساعت ۱۷ در محل خانه هنرمندان افتتاح و به مدت ۳ روز برای بازدید عموم دایر خواهد بود. رایزن فرهنگی كشورمان با اشاره به برنامه های وزیر فرهنگ تركمنستان در ایام حضور خود در تهران اظهار نمود: افزون بر ملاقات های شاه مراداف با مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی، روز دوشنبه (۲۷ خرداد) رأس ساعت ۱۱ بامداد از كتاب های رئیس جمهور كشور تركمنستان با مبحث «جاده ابریشم» دركتابخانه ملی ایران رونمایی می شود. خانیان افزود: به این مناسبت همینطور از جانب سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، «نمایشگاه اسناد و نسخ خطی دوره سلجوقیان» به مدت ۳ روز در محل كتابخانه ملی برپا خواهد شد. رایزن فرهنگی كشورمان در عشق آباد اعلام نمود: طبق هماهنگی های انجام شده گروه موسیقی و اجرای حركات آئینی مردم تركمنستان هم در روز سه شنبه ساعت ۱۹ در محوطه برج میلاد تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت. ایشان در ادامه اظهار داشت: دیدار و گفت وگوی وزیر فرهنگ تركمنستان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همینطور كنفرانس مطبوعاتی وزرای فرهنگ دو كشور و ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات، اجرای موسیقی سنتی تركمنی، اجرای حركات آئینی، و بازدید هنرمندان از ایران مال از دیگر برنامه های پیشبینی شده برای برگزاری این هفته فرهنگی است.
خانیان با اشاره به برنامه هایی كه به میزبانی خانه هنرمندان برگزار می شود، اضافه كرد: برگزاری كارگاه هنری و نشست تخصصی با هنرمندان و كارشناسان فرهنگی كشورمان، نمایش فیلم های مستند و داستانی و همینطور اجرای موسیقی همچون برنامه های روز دوم این هفته فرهنگی است كه در محل خانه هنرمندان برگزار خواهند شد. رایزن فرهنگی كشورمان خاطرنشان كرد: طبق هماهنگی به عمل آمده با مؤسسه اكو، برگزار میزگردی با مبحث جاده ابریشم از دیگر برنامه ‎هایی است كه با حضور هنرمندان و تاریخ دانان ایرانی و تركمنی در خانه هنرمندان برگزار می گردد. خانیان در مورد آیین اختتامیه این رویداد فرهنگی و هنری اظهار داشت: سه شنبه ۲۸ خرداد ماه طی مراسمی با اجرای موسیقی سنتی، روز پایانی این هفته فرهنگی در برج میلاد برگزار می شود.

1398/03/29
14:52:43
5.0 / 5
5052
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو