مبانی معنوی، حلقه اتصال هنر اسلامی و نظام استاد شاگردی است

مبانی معنوی، حلقه اتصال هنر اسلامی و نظام استاد شاگردی است

جاوید شو: اولین هم اندیشی آموزش عالی هنرهای سنتی در دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان روز پنجشنبه 23 خرداد 1398 با حضور اساتید و خبرگان و اندیشه ورزان هنرهای سنتی اجرا شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در اولین هم اندیشی آموزش عالی هنرهای سنتی كه با تاكید بر مبانی آموزش هنرهای سنتی و نظام استاد شاگردی در دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار شد، دكتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ، زیبایی شناسی هنر را در شناخت مبانی معنوی آن مطابق با نظام استاد شاگردی بیان نمود و با اشاره به اهمیت مفهوم معنویت بعنوان ماهیت روحانی و اصیل هستی، مبانی معنوی را بنیاد هستی شناسی هنر دانسته و با تاكید بر مبانی زیبایی شناسی فلسفه هنر اسلامی، آداب تشرف، اخلاق پسندیده و باور و اعتقادات را بن مایه نظام استاد شاگردی دانست.
رئیس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعلیم و مشق و صفای باطن را عناصر معنوی برشمرد كه هنرمند را در راه نظام استاد شاگردی قرار می دهد. وی با اشاره به لذت، محاكات، مابعدالطبیعه و ارزش در زیبای های هنر اسلامی، آشنایی با مبانی معنوی و همسو شدن با ابعاد تعالی و كمال را مسیر حركت و بازنمایی هنر دانسته و كمال و بعد لایتناهی در این حوزه بروز و ظهور خواهد یافت.
ایمانی خوشخو با تاكید به اهمیت مفهوم معنویت و رهایی از رویكردهای محدود به آن، هنرهای سنتی ایرانی را مهد شكوفایی استعداد و خلاقیت هنرمند بیان كرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ ضمن تاكید بر عناصر نظام استاد شاگردی و مبانی فلسفه هنر اسلامی، آشنایی با مضامین معنوی را یكی از عناصر مهم در درك عمیق و پیاده سازی هنرهای سنتی در نظام آموزشی دانست.
در ابتدای این نشست دكتر بهمن نامور مطلق، رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی فرشچیان، ضمن خیر مقدم به حضار، بر اهمیت جایگاه هنرهای سنتی و هنرمند در ایران اشاره نمود و این نشست را مقدمه ای برای سایر اقدامات و فعالیت های دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی فرشچیان دانست.
در این جلسه كه تا بعداز ظهر ادامه یافت، با ایراد سخنرانی های تخصصی به همراه پرسش و پاسخ با حضور اساتید برجسته و هنرمندان سنتی ایران همچون دكتر اسماعیل بنی اردلان، دكتر حسین یاوری، دكتر ایرج داداشی، دكتر حمیدرضا قلیچ خانی، دكتر محمدعلی رجبی، دكتر امیررضایی نبرد، دكتر حسن ستاری، لیلا زینلی، مژگان درانی و مهدی قربانی و نیز تعدادی از محققین و اساتید دانشگاهی برگزارشد.

/ ‏منبع:

1398/03/28
13:48:47
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: زیبایی , فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو