شرح یك نماینده مجلس از چرایی تبعیت سازندگان ساختمان از نماهای غربی

شرح یك نماینده مجلس از چرایی تبعیت سازندگان ساختمان از نماهای غربی

جاوید شو: یك عضو كمیسیون صنایع و و معادن مجلس دلایل پیاده نشدن الگوی ایرانی اسلامی بافت و نمای شهری را شرح داد.حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی كیا در گفت وگو با ایسنا، درباره تبعیت شهروندان از نماهای غربی در ساختمان سازی تصریح كرد: به نظر بنده تبعیت شهروندان از بافت و نمای شهری منطبق بر الگو و استانداردهای ایرانی اسلامی، ۳۰ درصد است.

به گفته وی، در گذار از جامعه سنتی به مدرنیته به علت در محوریت قرار گرفتن ارزشهای اقتصادی میزان تبعیت شهروندان و مالكان ساختمان های قدیمی از قوانین شهرسازی در بخش نمای ساختمان ها از یك سو و جذابیت الگوهای غربی در شكل و شمایل و نمادهی به ظاهر ساختمان ها میراث های پرارزش ایرانی - اسلامی در جوامع شرقی به خصوص جامعه ایران با میراث فرهنگی هزاران ساله در حال از بین رفتن است.

این عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس میزان پایبندی طرح های جامع و تفصیلی شهرداری ها و قدرت اعمال قانون توسط مدیریت شهری را در تبعیت یا استنكاف سازندگان ساختمان ها و نمادپذیری ظاهر ساخت و سازها از الگوهای ایرانی اسلامی موثر دانست و اضافه كرد: با شدت یافتن حضور جمعیت در حاشیه شهرها از یك سو و افزایش ساخت و ساز بناهای تجاری و اقتصادی نظیر فروشگاه های زنجیره ای بزرگ در داخل بافت قدیمی شهرهای تاریخی و بزرگ از جانب دیگر شاهد از بین رفتن بافت سنتی و سربرآوردن سازه هایی در این بافت ها هستیم كه هیچ سنخیت و شباهتی با بافت پیرامون خود نیستند.

نماینده مردم سنقر در مجلس با اشاره به ساخت و ساز در كشورهای اروپایی و میزان تبعیت شهروندان اروپایی از قانون بافت و نمای شهری، اظهار داشت: در آلمان باآنكه امكان دارد داخل ساختمان ها از یك الگوی واحد تبعیت نكند اما در معابر شهری نما و حتی پنجره های ساختمان ها باید از یك الگوی یكسان و شبیه به هم تبعیت كنند و مالكان ساختمان ها ملزم به رعایت الگوی اعمال شده از جانب شهرداری ها در نمای ساختمان ها هستند.

به گفته حسینی كیا توجه ضعیف و نظارت كم رمق دستگاه های فعال در امر مدیریت شهری در بی قانونی سازندگان و انبوه سازان بخصوص در بخش بافت و نمای ساختمان ها تاثیر بسزایی دارد.

این عضو فراكسیون ولایی مجلس، گسترش جذابیت نماهای ساختمانهای غربی بخصوص نماهای رومی به شهرهای مذهبی همچون قم را شاهد مثالش آورد و اضافه كرد: رشد شدید قیمت زمین در مناطق مختلف شهری بخصوص مناطق شمالی شهرها و صدور پروانه های بلندمرتبه سازی ذائقه مردم را به نماهای بی روح گرایش داده است البته پروژه های بزرگ شهری مثل نواب و مسكن مهر و حتی سایر پروژه های بزرگ عمرانی در دوره های مختلف مدیریت شهری باعث حاكم شدن نماهای غیرمنطبق بر بافت و نمای ساختمان ها شده است.

این عضو هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس در عین حال از استقبال نكردن نسل جدید از الگوهای قدیمی بافت و نمای شهری سخن گفت و اضافه كرد: نسل جدید هیچ علاقه ای به نماهای قدیمی، حوض و دالان های تو در توی بافت قدیم ساخت و ساز ایرانی ندارد.

وی از پیگیری و انجام نشست های مختلفش با دستگاه های مختلف در این حوزه سخن گفت و اضافه كرد: قوانین ضعیف در حوزه بافت و نمای شهری و همراهی نكردن بخشی از نظام بانكی برای پرداخت تسهیلات ساخت و ساز مانع از به نتیجه رسیدن پیگیری های انجام شده در این حوزه می باشد.

به گفته نماینده مردم سنقر در مجلس خاطرنشان كرد: بنده به پیگیری های معمول و روزمره خود در این زمینه ادامه می دهم اما تصور نمی كنم با ساختار و رویه های اجرایی كه در نظام مدیریت شهری و اجرایی حاكم بر بخش بافت شهری شاهدم تغییر چندانی در این عرصه اتفاق بیفتد.
1397/07/29
13:47:36
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو