طراحی نانوذراتی برای عبور از لایه محافظ مغز؛

راهکار جدید پژوهشگران برای درمان شایع ترین تومور بدخیم مغزی کودکان

راهکار جدید پژوهشگران برای درمان شایع ترین تومور بدخیم مغزی کودکان

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند به تازگی، نانوذرات اکسید آهن مهندسی شده با فلوروپلیمر را به وجود آورده اند که می تواند برای درمان، نقشه برداری و نظارت بر سرطان مغزی کودکان استفاده گردد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، دکتر هلن فورگام از پژوهشگران این پروژه می گوید که آنها نانوذراتی ساخته اند که می تواند رشته های منفرد RNA (siRNA) را بطور مستقیم به محل سرطان مغز برساند و رشد تومور را بدون ایجاد علایم سمیت کم می کند. هسته نانوذرات اکسید آهن نیز به عنوان یک ابزار تصویربرداری قابل استفاده می باشد.
مدولوبلاستوما شایع ترین تومور مغزی سرطانی در کودکان است و مبارزه با آن نیاز به نگاهی دارد که ظریف، بادوام و مستقیم باشد. مدولوبلاستوما در پایه مغز ایجاد می شود و سد خونی مغز مانع از رسیدن دارو به آن می شود. این بدان معناست که با روش های درمانی رایج و منظم نمی توان دارو را به این تومور رساند و اغلب عوارض جانبی جدی در کمین بیمار است.
دکتر رویروی کیائو از پژوهشگران این پروژه می گوید: نانوذراتی که ما طراحی نموده ایم، به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند از لایه محافظ مغز عبور کنند و به حدی دوام دارند که می توانند به تومور برسند. آنها از موادی تولید شده اند که به آنها امکان می دهد با بهره گیری از فناوری تصویربرداری تومور را شناسایی کرد. آن چه ما داریم، چیزی بیش از یک دستگاه تحویل دارو است. این فناوری می تواند شیوه نزدیک شدن به تومور مغز کودکان را تغییر دهد.
فورگام می گوید: تصویربرداری می تواند دیدگاه نزدیک تری از سایت تومور و همین طور اطلاعات درجا در مورد چگونگی پیشرفت درمان به پژوهشگران عرضه نماید.
در مقاله ای که پژوهشگران در مجله Advanced Science منتشر نمودند، مزایای پیشگامانه این نانوذرات جدید تشریح شده است.
فورگام اظهار داشت: هدف این است که این یافته ها را به محصولی ترجمه نماییم که نگاهی ملایم و در عین حال مستقیم برای درمان تومورهای سرطانی ارائه می دهد.

1403/04/11
12:18:51
5.0 / 5
2271
تگهای خبر: دستگاه , سایت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو