با همكاری مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران انجام گرفت؛

بررسی تاثیر عصاره گیاه شنگار بر تغییر بیان دو ژن در رده سلولی سرطان معده

بررسی تاثیر عصاره گیاه شنگار بر تغییر بیان دو ژن در رده سلولی سرطان معده

به گزارش جاوید شو، نتایج یک تحقیق که با همکاری محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و دانشگاه علم و فرهنگ انجام شد، نشان داد که عصاره گیاه شنگار می تواند بعنوان یک کاندید موثر برای درمان احتمالی سرطان معده بکار گرفته شود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، عضو هیات علمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص اظهار داشت: سرطان معده بعنوان سومین سرطان کشنده در بین سایر انواع سرطان ها طبقه بندی شده است. ژن HER2 از خانواده گیرنده های عامل های رشد اپیدرمی است. تغییرات HER2 همچون جهش و بیان زیاد در انواع تومورها یافت می شود و به نظر می آید کاهش بیان ژن HER2 می تواند از رشد تومور جلوگیری نماید.

وی تاکید کرد: پروتئین شوک حرارتی HSP90 هم نقش اساسی در پایداری و عملکرد پروتئین ها با بیان بالا که سبب بدخیمی می شوند دارد.

دکتر دانشور آملی اضافه کرد: با بررسی میزان زنده مانی سلول، سطح بیان ژن و آپوپتوز سلول ها ناشی از تأثیر عصاره الکلی گیاه شنگار (Alkanna bracteosa) روی سلول های AGS با روش های MTT Real Time PCR و فلوسایتومتری مشخص شد که عصاره الکلی Alkanna bracteosa یک کاندید موثر برای درمان احتمالی سرطان معده خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی، نتایج این پژوهش در مجله Advances in Traditional Medicine به چاپ رسیده است.

منبع:

1401/08/23
11:57:32
5.0 / 5
127
تگهای خبر: سایت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو