یکپارچه سازی داده ها در تحقیقات سلامت به افزایش بهره وری منجر می شود

یکپارچه سازی داده ها در تحقیقات سلامت به افزایش بهره وری منجر می شود

به گزارش جاوید شو، رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت، فقدان سیاستگذاری واحد در مورد ساختارها، اولویت بندی، بهره برداری، پراکندگی منابع اطلاعاتی، مالکیت معنوی و اصول محرمانگی داده های حوزه سلامت را بعنوان صدمه های این حوزه برشمرد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یاراحمدی با بیان اینکه به تازگی دستورالعمل واحدی در مورد تشکیل کمیته های علمی تحقیقات و فناوری به تصویب شورای مدیران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت رسیده است، اضافه کرد: فلسفه تشکیل کمیته های علمی استفاده از ظرفیت کارشناسان حوزه های تخصصی مانند بانکهای داده و استانداردسازی است. هم اکنون فرآیندی برای بهره برداری و استفاده از داده های موجود نداریم، یکپارچه سازی در این عرصه منجر به افزایش بهره وری می شود.
وی ضمن اشاره به این که خروجی کمیته های علمی در اختیار شورایعالی تحقیقات سلامت قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: با استناد به مستندات و تصمیمات اتخاذ شده در کمیته های علمی، مصوباتی در شورایعالی تحقیقات در مورد داده ها و اطلاعات سلامت به تصویب می رسد. این مرحله سنگ بنای نخست این عمارت خواهد بود و باید با دقت بالایی صورت گیرد تا در آینده به صورت مرجعی در این عرصه به شمار آید.
رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات، فقدان سیاستگذاری واحد در مورد ساختارها، اولویت بندی، به اشتراک گذاری و بهره برداری، پراکندگی منابع اطلاعاتی، مالکیت معنوی و اصول محرمانگی داده های حوزه سلامت را صدمه های این حوزه دانست و اظهار داشت: ایجاد همگرایی در ساختارهای جمع آوری داده یکی از ضروریات اولیه است و باید ابتدا مشکلات و موانع بهره برداری از داده ها شناسایی شود و بعد از جلب اتفاق نظر متخصصان، اقدامات انجام شده باید مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد.
به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر یاراحمدی اظهار نمود: همینطور مکانیزم های به کارگیری شواهد حاصل از داده ها در تصمیمات مدیریت و سیاستگذاری در حوزه بهداشت و درمان بررسی شود تا در اصول در ارتباط با محرمانگی و مالکیت معنوی داده ها با کمیته اخلاق کشوری و دانشگاهی به اتفاق نظر برسیم.
وی انتظارات عمده از کمیته ی علمی داده و اطلاعات را برشمرد و اظهار داشت: انتظار می رود اقدامات انجام شده در استانداردسازی داده های سلامت در تحقیقات علوم پزشکی و همچنین زیرساخت های موجود در جمع آوری داده های پژوهشی ارزیابی شود و راهکارهایی هم در جهت ارتقای بانکهای اطلاعاتی در تحقیقات علوم پزشکی پیشنهاد شود.1401/08/19
11:51:25
5.0 / 5
138
تگهای خبر: سلامت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو