در یك مطالعه بررسی شد؛

نوجوانان تهرانی به چه مؤلفه های ظاهری اهمیت می دهند؟

نوجوانان تهرانی به چه مؤلفه های ظاهری اهمیت می دهند؟

به گزارش جاوید شو، یافته های یک مطالعه در مورد فرایند شکل گیری تصویر بدنی در نوجوانان تهرانی، حاکی از لحن منفی نوجوانان در مورد تصویر بدنی خودشان بود و این مورد می تواند نشان دهنده سطح بالای نارضایتی نوجوانان از بدنشان باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، تصویر بدنی ساختاری چند بُعدی شامل ادراک، افکار، احساسات و باورهای یک فرد نسبت به بدن خود است. رشد و تکامل جسمانی در دوران نوجوانی با رشد سریع قد و وزن، تغییرات اندام ها و همینطور افزایش احتیاج به انرژی و سایر مواد مغذی همراه می باشد.

به اعتقاد مبانی علوم رفتاری، تصویر بدنی یک عامل محرک در حوزه بهداشت روان خصوصا اختلالات خوردن و همینطور بیماری های روحی و روانی مانند اضطراب شدید و حتی افسردگی به حساب می آید.

از دوران نوجوانی بعنوان مهم ترین و بحرانی ترین دوران زندگی جهت شکل گیری تصویر بدنی مثبت یا منفی یاد می شود؛ چون که تغییراتی که طی دوران بلوغ رخ می دهند بر شکل، وضعیت وزن و ظاهر نوجوانان اثر می گذارند و بر مبنای شواهد این دوران که یکی از مهم ترین عوامل روانشناختی در رابطه با اضافه وزن و چاقی در دوران نوجوانی است.

تصویر بدنی با هنجارهای اجتماعی و ارزش های فرهنگی هر جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد. همینطور اطلاعات موجود در مورد ابعاد و عوامل مختلف زمینه ساز شکل گیری تصویر بدنی منفی محدود بوده است. بر همین مبنا پژوهشگران مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مطالعه ای با هدف تبیین فرایند شکل گیری تصویر بدنی در نوجوانان تهرانی انجام دادند.

دکتر سارا جلالی فراهانی؛ مجری اصلی این طرح اظهار داشت: داده های این مطالعه کیفی، از راه برگزاری بحث های گروهی نیمه ساختار یافته با ۸۴ نوجوانان ۱۸-۱۵ساله جمع آوری شد.

وی اضافه کرد: مشارکت کنندگان این مطالعه از بین دانش آموزان دختر و پسر مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه دوم مدارس واقع در شمال و جنوب شهر تهران و از خانواده هایی با سطح درآمد، تحصیلات و خصوصیت های فرهنگی و مذهبی متفاوت، انتخاب شدند.

دکتر جلالی فراهانی در مورد یافته های این مطالعه اظهار داشت: بر مبنای یافته های مطالعه حاضر، تصور نوجوانان از بدنشان تحت تأثیر ادراکی که از خصوصیت های جسمانی خود دارد، قرار داشت که متمرکز بر دو خصوصیت اصلی شامل ظاهر جسمانی فرد و عملکرد جسمانی آنها است.

این متخصص سلامت جامعه تصریح کرد: ظاهر جسمانی فرد در برگیرنده خصوصیت های ظاهری سر و صورت و بدن شخص بوده و عملکرد جسمانی فرد در برگیرنده دو خصوصیت توانایی و سلامت جسمانی فرد (در دختران و پسران) و تن صدا (عمدتاً در پسران) بود.

وی در ادامه توضیح داد: خصوصیت های سر و صورت شامل خصوصیت های اجزای صورت، شکل و فرم صورت و مو و خصوصیت های بدن شامل اندازه بدن، شکل و فرم بدن و ساختار اسکلتی بود.

به گفته این محقق؛ خصوصیات مطلوب سر و صورت که نوجوانان به آنها اشاره می کردند شامل داشتن چشم های درشت، چشم های رنگی، دندان های سفید و مرتب، لب های حجیم، بینی کوچک و رو به بالا، پوست صاف و روشن، گونه های برجسته، فک زاویه دار، صورت طبیعی، موهای پرپشت و بلند و مژه های بلند بود.

دکتر جلالی فراهانی در توضیح بیشتر اظهار داشت: تمرکز بر خصوصیت های صورت در اظهارات دختران مشهودتر از پسران بود، به این مفهوم که خصوصیت های چهره در تصویر بدنی دختران از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

وی همینطور خاطرنشان کرد: مهم ترین شاخصه های جسمانی که مکرراً در نقل قول های نوجوانان یاد شده قرار می گرفت، با اندازه بدن، شکل و ساختار اسکلتی آن مرتبط بودند.

به گفته مجری طرح، در بین خصوصیت های بدن، اشاره به آن دسته از خصوصیت هایی که اندازه آنرا منعکس می کردند همچون وزن و قد، در اظهارات نوجوانان برجستگی بیشتری داشت که حاکی از اهمیت اندازه و سایز بدن در ادراک تصویر بدنی نوجوانان ایرانی است.

علاوه بر اندازه بدن، نوجوانان به خصوصیت های در رابطه با شکل و فرم بدن هم اشاره می کردند. در این راستا، تعداد قابل توجهی از دختران، از انحناهای زنانه بعنوان یکی از خصوصیت های بدن ایده آل یاد می کردند، همینطور اغلب پسران و تعداد کمی از دختران داشتن بدن عضلانی را از خصوصیت های مهم یک بدن ایده آل می دانستند.

علاوه بر این؛ نوجوانان به اهمیت خصوصیت های در رابطه با ساختار اسکلتی بدن هم اشاره می کردند که از میان این خصوصیت ها، دختران به طول گردن، برجسته بودن استخوان ترقوه و زاویه زانوها و پسران به عریض بودن شانه ها و هر دو گروه دختران و پسران به مشکلات وضعیتی بدن (قوز) اشاره می کردند.

صرف نظر از شاخصهای ذکر شده که به طور عمده به ظاهر بدن نوجوانان اشاره می کند؛ یافته های مطالعه نشان داد که تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان به عملکرد جسمانی بدنشان بعنوان جنبه مهم اثرگذار دیگری بر تصویر بدنی شان اشاره می کردند که به طور عمده متمرکز بر سلامت جسمانی، توانایی جسمانی و تن صدای آنها بود.

این محقق اعتقاد دارد اطلاعات حاصل از این پژوهش بینش جامعی را در ارتباط با خصوصیت های جسمانی که ذهن نوجوانان ایرانی را به خود مشغول می کند و بر ادراک تصویر بدنی آنها تاثیر می گذارد، عرضه کرده است.

بنا به قول پژوهشگر این مطالعه؛ در اظهارات نوجوانان شرکت کننده در این مطالعه لحن منفی مشهود بود که می تواند نشان دهنده سطح بالای نارضایتی نوجوانان از بدنشان باشد و لزوم ارتقای تصویر بدنی مثبت در مداخلات آتی را برجسته می کند.

دکتر جلالی فراهانی در انتها اظهار داشت: یافته های کنونی نشان داد که علاوه بر خصوصیت هایی متمرکز بر ظاهر بدن و جنبه های زیبایی شناختی آن، عملکرد جسمانی یکی دیگر از مؤلفه های اصلی تصویر بدنی درک شده توسط نوجوانان است. از آن جایی که سلامت و توانایی جسمانی نوجوانان با سطوح فعالیت بدنی و آمادگی جسمانی بدن مرتبط هستند، این یافته مؤید اهمیت تشویق و تسهیل مشارکت در برنامه های فعالیت بدنی بعنوان راهبردی برای بهبود تصویر بدنی، بخصوص در پسران این گروه سنی است.

منبع:

1401/08/11
22:09:41
5.0 / 5
208
تگهای خبر: برنامه , زیبایی , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو