در یك پژوهش مروری بررسی شد

اهمیت پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی

اهمیت پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی

جاوید شو: جاوید شو: امروزه پرینترهای سه بعدی، آوازه خاصی را در تولید انواع و اقسام محصولات پیدا کرده اند. پژوهشگران کشور باتوجه به اهمیت این صنعت رو به رشد، کاربرد این روش تولید را در زمینه دندانپزشکی و تولید پروتزهای مربوطه بررسی در یک پژوهش مروری بررسی شده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، فناوری دیجیتال، تحولی عظیم در تمام جنبه های زندگی ما ازجمله دندانپزشکی به وجود آورده است. این امر به آن دلیل است که کامپیوترها با سرعت و دقت بالاتر و هزینه کمتری نسبت به انسان کار می کنند. امروزه، تمام جنبه های بالینی ازجمله پذیرش بیماران، جمع آوری و ذخیره سوابق بیماران، کسب و پردازش اطلاعات تشخیصی بیماران، برنامه ریزی درمانی، دستیابی به داده ها برای تشکیل تصاویر سه بعدی و طراحی و تولید رستوریشن در دندانپزشکی به کمک کامپیوتر به انجام می رسد. پروتزهای دندانی که با کمک کامپیوتر طراحی و ساخته می شوند و از آنها با CAM-CAD یاد می شود، در سالهای اخیر رایج شده اند.
بگفته پژوهشگران، تکنولوژی بر پایه CAM-CAD بطور معمول شامل سه مرحله است: ۱) جمع آوری یا دیجیتال سازی داده ها، ۲) پردازش داده ها (CAD) و ۳) تولید (CAM). دو روش برای ساخت سه بعدی (CAM) وجود دارد که شامل روش کاهشی یا SUM و روش افزایشی یا AM هستند. روش کاهشی بر پایه تراش بلوک ماده توسط ماشین تراش است. این تکنولوژی طول درمان را کاهش داده و دارای مزایای مختلفی برای دندان پزشکان، بیماران و تکنسین آزمایشگاه است. اما روش افزایشی که به عنوان نمونه سازی سریع شناخته می شود، بر پایه افزایش لایه لایه مواد است و یکی از انواع آن، پرینت سه بعدی است و مزایای خاصی دارد.
در این خصوص، تعدادی از محققان دانشگاه شاهد تهران، پژوهشی مروری را انجام داده اند که در آن جایگاه پرینترهای سه بعدی و کاربرد آنها در ساخت پروتزهای دندانی بطور سیستماتیک بررسی شده است.
آنها بدین منظور، از یک روش استاندارد جستجو در پایگاه های اطلاعاتی PubMed و Google scholar بهره برده و با به کارگیری کلمات کلیدی مرتبط، مقالات و اطلاعات مورد نیاز را در محدوده سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ استخراج و بررسی کردند.
برمبنای نتایج این پژوهش، ظهور تکنولوژی سه بعدی و دیجیتال، تأثیر به سزایی روی بازسازی دندان ها و کارهای پروتزی داشته است. کیفیت قطعات پروتزهای تولید شده با استفاده از این فنآوری در بیشتر مواقع ازنظر کلینیکی قابل قبول است و می تواند جایگزین روش های متداول شود.
بگفته هدیه درخشی، پژوهشگر گروه پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد تهران و همکارانش، «روش های پرینت و مواد مورد استفاده در دندانپزشکی، هر روز پیشرفت می کنند و پس برای کاربرد موفق این روش، نیازمند آشنایی کامل و به روز با روش کاربرد مواد، محدودیت ها و مزایای این تکنیک جدید هستیم».
آنها می گویند: «در این راستا تا حالا در پروتزهای دندانی از روش های استریولیتوگرافی، ذوب لیزری، جوش افزایشی و تزریق مواد برای ساخت راهنمای جراحی، ایمپلنت، کست، تری اختصاصی، پروتز متحرک، الگوهای ریختگی، فریم های فلزی و پروتزهای ثابت استفاده شده است».
برمبنای اطلاعات ارائه شده در این مطالعه که در مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد انتشار یافته اند، پرینت سه بعدی، ظرفیت تحولی عظیمی را در دندانپزشکی دارد. آزادی طراحی، شخصی سازی انبوه و توانایی پرینت ساختارهای پیچیده با حداقل هدررفت ماده از مزایای اصلی پرینت سه بعدی است.
درخشی و همکارانش معتقدند: «برای بهبود اطلاعات موجود در حوزه این تحقیق، مطالعات آینده جهت ارزیابی خصوصیات ساختاری و مکانیکی مواد مورد استفاده در پرینت و همین طور رفتار آنها تحت تأثیر تغییرات حرارتی و نیروهای مکانیکی پیشنهاد می شوند. همین طور پیشنهاد می شود روش های مختلف پرینت برای ساخت یک نوع پروتز بررسی و با یکدیگر مقایسه شوند».1401/08/02
20:52:41
5.0 / 5
589
تگهای خبر: برنامه , دیجیتال , سیستم , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو