در یك مطالعه درباره سلامت قلب و عروق نوجوانان تاكید شد

سفارش محققان به ترویج سبک زندگی سالم در میان نوجوانان ایرانی

سفارش محققان به ترویج سبک زندگی سالم در میان نوجوانان ایرانی

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، بررسی های یک مطالعه در گروهی از نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله تهرانی در سالهای ۱۳۸۵-۱۳۸۶ و ۱۳۹۳-۱۳۹۵ نشان داده است که سلامت قلب و عروق نوجوانان شهر تهران طی یک دهه بدتر شده و این روند در مورد قند خون و فشار خون، برجسته تر است. بنابراین باید برنامه های مداخله ای مؤثری برای ترویج سبک زندگی سالم در بین نوجوانان ایرانی، بخصوص دختران صورت گیرد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری های قلبی عروقی؛ علت اصلی ناتوانی و مرگ ومیر در سرتاسر جهان است. همینطور بروز بالای بیماری های قلبی عروقی و مرگ ومیر زودرس، یک مشکل مهم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منطقه MENA) است.

از آن جایی که سلامت قلب و عروق در اوایل زندگی، با بیماری های قلبی عروقی در بزرگسالی، ارتباط زیادی دارد؛ بررسی عوامل خطر این بیماری ها در کودکی و نوجوانی اهمیت زیادی دارد. در بین نوجوانان ساکن منطقه MENA، یک روند روبه افزایش در سبک زندگی ناسالم و همینطور عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی وجود دارد که منجر به بروز ناتوانی ها و مرگ ومیر زودرس می شود.

در سال ۲۰۱۰، انجمن قلب آمریکا مفهوم «سلامت ایده آل قلب و عروق» را برای اندازه گیری سلامت قلب و عروق معرفی نمود. این مفهوم شامل چهار رفتار ایده آل؛ عدم سیگار کشیدن، فعالیت بدنی، شاخص توده بدنی طبیعی (BMI) و رژیم غذایی سالم و همینطور سه عامل سلامت ایده آل قلب و عروق؛ سطح طبیعی گلوکز، فشار خون و کلسترول تام خون است. با استفاده از این شاخص ها، پژوهشگران می توانند سلامت قلب و عروق افراد را اندازه گیری کنند.

اگرچه چندین مطالعه در منطقه منا شیوع عوامل خطر خاص بیماری های قلبی عروقی و سندرم متابولیک را در میان نوجوانان مورد بررسی قرار داده است؛ ولی هیچ اطلاعاتی در مورد روند کلی سلامت ایده آل قلب و عروق در میان نوجوانان وجود ندارد. به همین دلیل؛ محققان پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تغییراتی که شیوع سلامت ایده آل قلب و عروق را طی یک دهه داشته، در گروهی از نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله تهرانی بررسی کردند.

داده های موردنیاز این مطالعه در قالب مطالعه قند و لیپید تهران جمع آوری شد. مطالعه قند و لیپید تهران؛ یک مطالعه بزرگ آینده نگر مستمر مبتنی بر جمعیت است که عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را بررسی می کند و سبک زندگی سالم را در منطقه ۱۳ تهران ترویج می کند. این مطالعه از سال ۱۳۷۷ شروع شده و در آن هر سه سال یک مرتبه، افراد را پیگیری می کنند.

در این مطالعه ۲۶۷ نوجوان ۱۲ تا ۱۹ در سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ و ۳۳۶ نوجوان در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مورد بررسی قرار گرفتند و شاخص توده بدنی، کلسترول تام، فشار خون، فعالیت بدنی، قند خون ناشتا، وضعیت سیگار کشیدن و میزان دریافت های غذایی در نوجوانان شرکت کننده در این مطالعه اندازه گیری شد.

یافته های این مطالعه حاکی از اینست که سلامت قلب و عروق نوجوانان شهر تهران طی یک دهه بدتر شده و این روند در مورد قند خون و فشار خون، برجسته تر است. همینطور مشخص شد که عموماً پسران نسبت به دختران با احتمال بیشتری معیارهای سلامت قلب و عروق ایده آل را دارند.

این یافته ها نشان داده است که باید برنامه های مداخله ای مؤثری برای ترویج سبک زندگی سالم در بین نوجوانان ایرانی، بخصوص دختران صورت گیرد.

این مطالعه دارای محدودیت هایی هم بود. همچون اینکه هیچ اطلاعاتی در مورد معیارهای وضعیت گلوکز خون، شاخص توده بدن، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و فشار خون والدین نوجوانان شرکت کننده در این مطالعه وجود نداشت و این داده ها می توانست در ارزیابی نقش زمینه ژنتیکی افراد مفید باشد. همینطور در این مطالعه، علیرغم این که متغیرهای مخدوش کننده اصلی در نظر گرفته شد، ولی امکان دارد متغیرهای دیگری مانند شاخصهای التهابی و مرحله بلوغ وجود داشته باشد که مد نظر قرار نگرفته است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ باید توجه داشت که این مطالعه بر روی نوجوانان ساکن شهر تهران انجام شده است و ازاین رو امکان دارد، تعمیم یافته های این تحقیق به سایر نقاط کشور؛ بخصوص مناطق روستایی، امکان پذیر نباشد.

یافته های این مطالعه مردادماه سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «Changes in ideal cardiovascular health among Iranian adolescents: 2007–2008 to 2015–2017» در مجله BMC Pediatrics انتشار یافته است.

در انجام این تحقیق گلاله اصغری، پروین میرمیران، علیرضا رضائی منش، مریم مهدوی، فریدون عزیزی و فرزاد حدائق؛ محققان پژوهشکده علوم غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یکدیگر مشارکت داشتند.

منبع:

1401/07/26
11:02:06
5.0 / 5
210
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو