طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر با کمک بذرهای غیرخوراکی

طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر با کمک بذرهای غیرخوراکی

جاوید شو: پژوهشگران دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر با بهره گیری از بذرهای غیر خوراکی شدند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، حسین گیتی نورد، دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی شبکه تولید انرژی حاصل از زیست توده با مدل سازی و شبیه سازی مبتنی بر عامل» اظهار داشت: در طول یک دهه گذشته، تولید انرژی های تجدیدپذیر بمنظور کاهش اثرات نامطلوب محیط زیستی و اجتماعی سوخت های فسیلی، به عنوان یکی از نگرانی های اصلی کشورها مطرح گردیده است.

وی ادامه داد: در این رابطه، تولید انرژی حاصل از زیست توده می تواند به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر مناسب برای جایگزینی با سوخت های فسیلی و سازگار با محیط زیست به عنوان یک راهکار مناسب برای این مسئله مورد استفاده قرار گیرد. لذا، طراحی بهینه شبکه تولید انرژی حاصل از زیست توده به عنوان مهم ترین تصمیم راهبردی این زنجیره، نقش اساسی در عملکرد اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی ایفا می کند.

گیتی نورد با اعلان اینکه این پروژه در امتداد تعیین محصول تجدیدپذیر پایدار به عنوان ورودی زنجیره تامین باتوجه به محصولات تجدیدپذیر کاندیدا بمنظور تولید انرژی حاصل از زیست توده انجام گرفته است، اظهار داشت: مدیریت شاخصهای اختلال موثر در مزارع کشت مانند سیل و شرایط جوی نامناسب جهت جلوگیری از اختلال در زنجیره تامین از دیگر هدف های اجرای این طرح بوده است.

به گفته ی ایشان، بکارگیری مدل سازی مبتنی بر الگوریتم های هوشمند بمنظور در نظر گرفتن الزامات دنیای واقعی و با ایجاد پروسه چانه زنی میان عناصر موجود در زنجیره تامین می تواند نقش به سزایی در تعیین قیمت بذر زیستی و بالتبع کمینه سازی هزینه های موجود در طراحی پایدار شبکه انرژی حاصل از زیست توده ایفا کند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: در این تحقیق، به بررسی جوانب مؤثر بر طراحی مناسب شبکه تولید انرژی حاصل از زیست توده شامل انتخاب نوع بذر زیستی به عنوان ورودی شبکه زنجیره تامین، چانه زنی میان عناصر زنجیره جهت تعیین قیمت بذر زیستی، عدم قطعیت موجود در تقاضا و اختلالات ممکن در پروسه تولید بذر جهت طرح ریزی پایدار شبکه پرداخته شده است.

گیتی نورد اظهار داشت: طراحی شبکه زنجیره تامین انرژی زیستی برمبنای سیستم یکپارچه و باتوجه به انتخاب نوع گیاه زیست توده برمبنای معیارها و پارامترهای مختلف مانند پایداری و اختلال در ایران موضوعی جدید و فاقد نمونه قبلی است که اطلاعات کافی درباره ی پارامترهای مسئله نیز وجود ندارد.

وی با اشاره به خاصیت های طرح اظهار داشت: حمل محصولات زیست توده با یک نوع وسیله نقلیه، امکان تبدیل کلیه بذرها برمبنای نرخ تبدیلشان به محصول زیست توده، میزان تقاضای ثابت و شناخته شده، تعیین بهینه نقاط کاندیدا توسط مدل پیشنهادی برنامه ریزی ریاضی و... از خاصیت های این طرح به شمار می روند.

گیتی نورد با اشاره به مزیت های رقابتی طرح، اظهار داشت: ارائه یک سیستم ترکیبی با بکارگیری ابزارهای تصمیم گیری چند معیاره، روش توافق جمعی، یادگیری مبتنی بر عامل، برنامه ریزی ریاضی باتوجه به پایداری تحت عدم قطعیت، ارائه یک رویکرد برنامه ریزی امکانی جهت تخمین تابع عضویت فازی تردیدی، بکارگیری ادغام نهایی در رویکرد تصمیم گیری پیشنهادی بمنظور جلوگیری از کاهش خطا، در نظر گرفتن پروسه چانه زنی میان عناصر زنجیره جهت تعیین قیمت محصول زیستی در طراحی شبکه زنجیره تامین محصول تجدیدپذیر از مزیت های رقابتی طرح محسوب می شوند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای پروژه، اظهار داشت: مطالعه حاصل از این تحقیق می تواند تلاش هایی را که بمنظور ایجاد زیرساخت ها توسط سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق (ساتبا) انجام شده است، ارتقا بخشد.

گیتی نورد اشاره کرد: باتوجه به بررسی های انجام شده مشاهده شد که طراحی یک شبکه انرژی زیست توده یکی از دغدغه های اصلی کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته است. از طرفی، خیلی از استانهای کشور نیز در صدد یافتن نوع محصول انتخابی خود به عنوان بهره برداری از آن تحت عنوان انرژی زیست توده هستند که نحوه شناسایی آن یک مسئله مهم برای آنها است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گیتی نورد اضافه کرد: ساتبا می تواند از نتیجه این طرح در مدیریت زنجیره تولید انرژی های تجدیدپذیر مبتنی بر زیست توده بهره مند شود. همچنین، متولیان امر توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ایران و همین طور سایر عناصر درگیر در زنجیره تامین شامل پالایشگاه ها و مزارع نیز می توانند از نتایج این تحقیق بهره مند شوند.

به گفته ی ایشان، هر چند که این تحقیق در سطح کلان به بررسی موارد ارائه شده می پردازد، اما رویکرد پیشنهادی حاصل از این تحقیق توانایی اجرا برای سطوح پایین دستی زنجیره را نیز دارد.1401/07/14
13:00:36
5.0 / 5
157
تگهای خبر: برنامه , سیستم , صنعت , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو