بررسی آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی

بررسی آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی، دارای اشکالاتی است، اظهار داشت: تنوع گسترده ای در این آئین نامه وجود دارد و آئین نامه فعلی در بعضی پژوهشگاه ها به درستی اجرا نمی گردد. بنابراین این آیین نامه دارای اشکالاتی است که احتیاج به اصلاح و بازبینی دارد. ما در این نشست یکسری چارچوب ها و حداقل ها را تعریف می نماییم و جزئیات را پژوهشگاه ها با عنایت به مأموریت خودشان اجرا می کنند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در این نشست که به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و با حضور دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی وزارت علوم، مدیران آن حوزه و روسای پژوهشگاه ها عضو مجمع، با مبحث بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی برگزار گردید.

دکتر پیمان صالحی ضمن اشاره به اینکه بررسی آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قرار دارد، اظهار داشت: همان گونه که در اجلاس روسای دانشگاه ها صحبت شد مقرر است تا موضوع هایی مانند اساسنامه و آئین نامه اجرایی طرح شبکه ملی آزمایشگاهی کشور و آئین نامه دوره تحقیقاتی پسا دکترا مورد بحث و بررسی قرار گیرد. یکی از موضوعات مهمی هم که در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قراردارد، بررسی آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی است. تنوع گسترده ای در این آئین نامه وجود دارد و آئین نامه فعلی در بعضی پژوهشگاه ها به درستی اجرا نمی گردد. بنابراین این آیین نامه دارای اشکالاتی است که احتیاج به اصلاح و بازبینی دارد. ما در این نشست یکسری چارچوب ها و حداقل ها را تعریف می نماییم و جزئیات را پژوهشگاه ها با عنایت به مأموریت خودشان اجرا می کنند.

وی ضمن اشاره به برخی موازی کاری ها در پژوهشگاه ها اظهار داشت: اگر می خواهیم در مورد موضوعات ملی و تقسیم کار ملی صحبت نماییم در این نشست مناسب می باشد و تقسیم کار ملی می بایست در این شوراها صورت پذیرد.

صالحی همینطور افزود: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بعنوان متولی آمار آموزش عالی می تواند با تهیه و ارسال گزارش های مدیریتی دوره ای برای مدیران حوزه ستادی و روسای دانشگاه ها کمک ارزشمند ای در تصمیم گیری برای مسیر آموزش علی کشور بکند و خواهان آن شد تا مبحث پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها در دستور کار جلسات آتی مجمع قرار گیرد.


صرفاً مقاله نمی توان ملاک سنجش عملکرد یک محقق باشد

دکتر محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی هم در این جلسه اظهار داشت: هم اکنون در کشور خیلی با روش های علم سنجی ارتباط نداریم و باید این رابطه بیشتر شود.

وی افزود: حالا مقاله تبدیل به ملاقه شده است. ما در پژوهشگاه ساعت موظف نداریم و مهم اینست که محقق درگیر مساله باشد و امکانات هم در اختیار وی قرار گیرد. صرفا مقاله نمی توان ملاک سنجش عملکرد یک محقق باشد و مقاله یکی از ترشحاتی است که یک محقق سال ها با آن درگیر است.

لاریجانی اظهار داشت: طرح تحقیقاتی هم در حوزه های مختلف علوم مهندسی، علوم انسانی مفاهیم مختلفی دارد و باید هرساله در شورای علمی مورد ارزیابی قرار گیرد. فعالیتهای محقق هم بررسی شود و ارزیابی شود یک محقق در پژوهشگاه با یک محقق خوب در دنیا مورد ارزیابی قرار گیرد که در چه افقی قرار دارد. مقاله نمی بایست تنها خروجی یک محقق باشد و باید به صورت مداوم سخنرانی و نشست های تخصصی علمی هم داشته باشد. تدریس هم خیلی مهم می باشد چونکه که تدریس ذکات علم است. هدایت دانشجو و شاگردپروری و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد هم یکی از مواردی است که می بایست در آئین نامه جدید مورد توجه قرار گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، در این جلسه همینطور اعضا نظرات خویش را در مورد آئین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی عرضه کردند که عمده محورهای آن بدین شرح است:

آسیب شناسی وضعیت فعلی

متناسب سازی ساعت موظف اعضای هیات علمی دانشگاه ها با پژوهشگاه ها

توجه به تفاوت ماهیت پژوهشگاه ها با یکدیگر

استفاده از تجربیات بین المللی

توجه به حوزه مأموریت تخصصی پژوهشگاه ها

توجه به تنوع اعضای هیئت علمی

توجه به ارزیابی اعضای هیئت علمی در آیین نامه

تفویض اختیار به پژوهشگاه ها

همچنین در این نشست دکتر علی باقر طاهری نیا؛ رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور ضمن خوش آمد به دکتر عالمی نیسی رئیس مرکز تحقیقات جمعیتی کشور و دکتر حسن زاده رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات بعنوان اعضای جدید مجمع از زحمات دکتر علیدوستی رئیس سابق پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات قدردانی نمود و افزود: با عنایت به صحبت های مطرح شده در نشست اجلاس روسای دانشگاه ها مقرر شد مبحث بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی در دستور کار مجمع قرار گیرد.

دکتر اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گزارشی از اقدامات صورت گرفته با مشارکت بعضی از پژوهشگاه ها عضو مجمع در مورد بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیئت علمی پژوهشی را عرضه و پیشنهادهای این کارگروه را برای حاضرین شرح داد.

وی گزارشی از عملکرد ۹ ماهه موسسه عرضه کرد که؛ جمع آوری آمار آموزش عالی، پیمایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان، عقد تفاهمنامه انجام طرح های تحقیقاتی کوتاه مدت به سفارش وزیر علوم، عقد تفاهمنامه با سازمانهای مختلف، اتمام ۸ طرح تحقیقاتی و انجام ۲۱ طرح تحقیقاتی در دست اجرا، برگزاری ۶ پنل تخصصی و ۱۸ نشست علمی و تدوین فرم "ازما" همچون مهترین اقدامات صورت گرفته در این گزارش بود.

منبع:

1401/07/03
14:30:10
5.0 / 5
162
تگهای خبر: برنامه , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو