معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تاكید كرد

تحقیقات باید منجر به تغییر در زندگی مردم شود

تحقیقات باید منجر به تغییر در زندگی مردم شود

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در بازدید از مراکز علمی و فناوری سازمان انتقال خون و مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون، حمایت وزیر بهداشت از کارهای کاربردی و پژوهش های منجر به تولید محصول و در امتداد خودکفایی را اعلام نمود و اظهار داشت: کارهای پژوهشی باید توجه به مشتری داشته باشد و تحقیقات باید منجر به تغییر در زندگی مردم شود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست و بازدید از مراکز علمی و فناوری سازمان انتقال خون و مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون، بر جنبه آموزش و پژوهش و کاربردی بودن تحقیقات انتقال خون تاکید و اشاره کرد: سازمان و موسسه مجموعه ای خدماتی، علمی و تحقیقاتی است که پژوهش های آن پاسخگوی نیازهای جامعه و مسئله محور است و متناسب با نیاز مخاطب در زمینه سلامت فعالیت می کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ضمن استماع گزارش عملکرد آموزشی پژوهشی مؤسسه طب انتقال خون، حمایت وزیر بهداشت از کارهای کاربردی و پژوهش های منجر به تولید محصول و در امتداد خودکفایی را اعلام نمود و اضافه کرد: کارهای پژوهشی باید توجه به مشتری داشته باشد و تحقیقات باید منجر به تغییر در زندگی مردم شود.

دکتر پناهی موقعیت پژوهشی سازمان انتقال خون را از این نظر منحصر به فرد و بی رقیب خواند و اضافه کرد: شاید دانشگاه ها در حوزه آموزش بتوانند با شما رقابت کنند، اما در حوزه پژوهش نمی توانند؛ برای اینکه شما با مخاطبان در ارتباط هستید و به اطلاعات وسیعی دراین زمینه دسترسی دارید و زیرساخت های لازم را برای انجام پژوهش های کاربردی دارید. مردم برای اهدای خون داوطلب هستند و نمونه ای از خون هر شهروند اهدا کننده در اینجا نگهداری می شود که می تواند زمینه ساز پژوهش های منجر به خودکفایی در حوزه تولید دارو و فرآورده های مشتق از خون و پلاسما باشد.

وی از حمایت همه جانبه وزارت بهداشت در حوزه افزایش ظرفیت جذب هیأت علمی و گسترش زیر ساختهای فنی و مراکز و شبکه های تحقیقاتی برای مؤسسه با هدف یاد شده آگاهی داد و اضافه کرد: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تشنه تولید علم و دانش کارآمد و مردمی است و برای طرح کلانی که دراین زمینه سازمان های مرتبط را هم درگیر کند، حمایت همه جانبه ای خواهیم داشت.

دکتر پناهی با تأکید بر نیاز به تحقیقات و توسعه در حوزه ژن تراپی و سل تراپی (ژن درمانی و سلول درمانی) به عنوان شیوه های جدید درمان خیلی از بیماریهای هزینه بر و ژنتیکی، اظهار داشت: سازمان انتقال خون زمینه بسیار خوبی برای انجام تحقیقات وسیع و کاربردی دراین زمینه دارد.

دکتر مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از کارهای پژوهشی و نیازها و چالش های این سازمان، اظهار داشت: سازمان انتقال خون آمادگی دارد ظرفیت های خودرا در اختیار همه دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهد که بتوان تحقیقات وسیع و کاربردی را مدیریت کرد.

وی همین طور اولویت دهی به تحقیقات ژن درمانی و سلول درمانی برای درمان بیماران تالاسمی به عنوان گروه اصلی مصرف کنندگان خون را خواهان شد و اظهار داشت: دراین زمینه تحقیقاتی نیز شروع شده که نیازمند حمایت همه جانبه است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون همین طور با بیان موقعیت طب انتقال خون و سازمان و مؤسسه در جایگاه بین المللی و منطقه ای، اظهار داشت: انتقال خون ایران از نظر تضمین کیفیت و استانداردها و کنترل کیفی و شاخص هایی که مدنظر سازمان جهانی بهداشت است، بر اساس گزارش همین سازمان در حد اروپا و آمریکا و کشورهای توسعه یافته است و سازمان انتقال خون و مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون همکار آموزشی پژوهشی سازمان جهانی بهداشت در منطقه است.

وی ضمن درخواست توجه ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخش های دانش بنیان و پژوهش محور سازمان را معرفی نمود.

دکتر صدیقه امینی، رئیس مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون نیز گزارشی از کارهای آموزشی پژوهشی که برای سه گروه کارکنان، مراکز درمانی مرتبط و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به انجام می رسد، ارائه داد و اشاره کرد: اهتمام بر آنست تا تحقیقات، آموزش ها و پژوهش های مؤسسه برای ارتقای دانش طب انتقال خون، جذب و نگهداری اهداکنندگان و غربالگری گروههای خونی، مدیریت خون بیمار و هموویژلانس هدایت شود.

در ادامه دکتر مهتاب مقصودلو، معاون آموزشی پژوهشی مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون نیز گزارشی از عملکرد کمی و کیفی مؤسسه در جنبه های آموزشی و پژوهشی ارائه داد.

همچنین گزارش های دیگری در مورد مرکز رشد فناوری فرآورده های خون و شرکت فناوری ژن و یاخته که کارهای دانش بنیان و نوآورانه را مبنای کار خود قرار داده اند، ارائه شد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هیات همراه در ادامه از بخش های دانش بنیان و مبتنی بر دانش و پژوهش سازمان انتقال خون همچون بانک ملی خون بند ناف، لابراتوار انعقاد و خون شناسی و بخش ایمنو هماتولوژی بازدید کرد.
1401/06/06
23:36:38
5.0 / 5
197
تگهای خبر: خدمات , سلامت , شركت , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو